Člen španělské pravicové strany Vox, Francisco Jose Contreras, byl dočasně zablokován na Twitteru poté, co platforma považovala jeho poznámku, že „muž nemůže otěhotnět“, za porušení své politiky nenávistných projevů.
Contreras byl na 12 hodin vyloučen ze svého účtu na Twitteru za prohlášení, že muži nemají „dělohu ani vaječníky“, a proto nemohou rodit děti, v reakci na článek, který sdílel a který pojednával o transgenderovém muži, který oznámil, že je po porodu dítěte otcem.
„Vidíte, že tohle už je fašistická biologie. Příště zkusím 2 + 2 = 4,“ napsal Contreras v rozhořčeném příspěvku na Facebooku.
Twitter Contrerase obvinil, že porušuje jeho politiku proti zveřejňování materiálů, které ohrožují nebo podporují násilí vůči jiným na základě jejich rasy, etnické příslušnosti, sexuální orientace nebo pohlaví. V reakci na to začali Contrerasovi příznivci sdílet hashtag #AManCannotBePregnant.
„Budeme dál mluvit pravdu o lidské povaze. Biologická pravda by neměla být považována za „projev nenávisti“. Je to biologie, ne bigotnost,“ řekl Contreras.
Mnozí z nich vyjádřili Contrerasovi na Facebooku podporu, přičemž někteří tvrdili, že cenzura technologického gigantu je horší než španělská inkvizice, zatímco jeden uživatel Facebooku stručně naznačil, že „pravda uráží“.
Jiní citovali komentáře anglického spisovatele, filozofa a kritika z 19. století Gilberta Keitha Chestertona, který proslul varováním, že „se brzy ocitneme ve světě, v němž může být umlčen člověk za výrok, že dva a dva jsou čtyři…“ a že jednoho dne mohou lidé „pověsit člověka za to, že rozzuřil dav zprávou, že tráva je zelená“.
Přesto se více Contrerasových příznivců odvolávalo na klasický dystopický román George Orwella 1984 a ptali se, zda je nyní zřejmé, že 2+2=5, taktika, kterou utlačovatelská vláda v románu použila k prolomení protagonistovy vůle při výslechu v nechvalně proslulém pokoji 101.
Twitter již dříve během lednových regionálních voleb na 24 hodin vyřadil oficiální účet strany Vox z provozu po zveřejnění příspěvku spojujícího vysokou míru kriminality se severoafrickými přistěhovalci.