• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odhaliť jedného pozitívneho v Nitre stálo 1. mája 75 tisíc eur

    22-5-2021 Zem & Vek 47 1033 slov zprávy
     

    V januári sa mala činnosť takzvaných MOM-iek, teda mobilných odberových miest postupne utlmovať. Nestalo sa tak. Navyše do tohto typu testovania stále tečú rovnaké peniaze, aj keď odhalí čoraz menej a menej ľudí. Doposiaľ stálo fungovanie MOM-iek 100 miliónov eur.

    S odvolaním sa na neverejný dokument musela vláda na testovanie v prvom polroku vyčleniť 60 miliónov eur navyše. Odberové miesta, ktoré otvorili v januári, majú fungovať do konca júna. V MOM-kách denne odhalia stále menej pozitívnych prípadoch ochorenia COVID-19, ale štát im naďalej platí rovnako. Sumy, ktoré stojí odhalenie jedného pozitívneho, sa tak šplhajú do desaťtisícov eur.

    Prevádzka mobilných odberových miest stála vyše 110 miliónov eur. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním. Rovnakú sumu spotrebuje za celý rok na všetky svoje potreby mesto Prešov. Štát až do júna ďalej financovať zle nastavený projekt. Aj preto, že z celkovo vyše 2 660 povolených MOM funguje reálne približne 700, teda každá štvrtá.

    Lákadlo pre špekulantov

    Mesačná odmena za MOM dosahuje 26-tisíc až 30-tisíc eur. K projektu to prilákalo viacero špekulantov.

    Zjavne unáhlená príprava podmienok pre odberné miesta umožnila, že sa na systéme priživilo aj viacero podozrivých subjektov, ktoré sa snažili z odberných miest vytlačiť čo najviac peňazí na úkor kvality testovania.

    Vo februári stálo odhalenie jedného pozitívneho prípadu v priemere niečo vyše 900 eur, ale už v apríli to bolo takmer 4 700 eur. Májové čísla sa za niektoré okresy pohybujú dokonca v desaťtisícoch eur.

    V Nitre funguje najviac MOM-iek. Odhalenie jedného pozitívneho z 1. mája tam štát stálo podľa hrubých prepočtov až 75-tisíc eur. V tejto cene sú zohľadnené platby ministerstva pre MOM, ako aj náklady na antigénové testy. Pri stále vysokých výdavkoch na odberné miesta a viditeľne klesajúcom počte odchytených pozitívnych prípadov je na mieste otázka, prečo toto stále drahšie testovanie fungovalo tak dlho.

    Bez kontroly

    Na kontrolu MOM sa od začiatku nemyslelo a neboli na ňu vyčlenené kapacity. Veľkú časť sťažností nemohli príslušné úrady vyriešiť. Výsledkom je 61 kontrol a pokuty v priemere pod úrovňou jednodňového zisku za prevádzku MOM.

    Ministerstvo by tiež malo motivovať prevádzkovateľov na vyššiu efektívnosť. Napríklad už v zmluve upraviť, že je možné MOM zrušiť pri dlhodobo výrazne podpriemernom počte vykonaných testov.

    Zo zdravotníctva odchádzajú stovky sestier

    Slovenskému zdravotníctvu chýbajú zdravotníci dlhodobo, ale najväčšia personálna kríza sa v skutočnosti rozbieha až teraz.

    Len za prvé štyri mesiace totiž do predčasných a riadnych dôchodkov odišlo viac zdravotných sestier než za celý rok 2018. V tomto roku sa očakáva odchod takého množstva sestier ako za celé posledné desaťročie.

    MUDr. Radoslav Čičala na facebooku napísal:

    „Väčšina oddelení na Slovensku funguje na hranici existencie, často funkčnosť a existencia záleží na jednom lekárovi, sestre. Veľa personálu odišlo do Česka. Väčšina lekárov ako dôvod udávalo rozkrádanie a obrovské tunelovanie štátnych financií riaditeľmi, politikmi napojenými na zdravotníctvo a samozrejme finančnými skupinami podvodníkov a zločincov. Ďalšími dôvodmi boli služby, lekári z dôvodu nedostatku personálu sú nútení pracovať 32 hodin vkuse a viac, bežné je mať vyše 100 hodín nadčasov mesačne. Niektorí idú z práce do práce a ťahajú aj niekoľko dni v práci vkuse, bez prestávky. A samozrejme odchod do súkromnej sféry, kde sa zarába 5-krát a viac ako v nemocniciach. Zdravotníctvo bolo počas pandémie ešte viac rozkrádané a možno cielene s cieľom rozpredať zvyšné nemocnice a zariadenia.

    Matovič a jeho vláda sľubovala zlepšenie zdravotníctva, deje sa však opak a dorážajú ho ešte viac. Nakupujú sa predražené lieky, predražená výbava, nezdvihli sa plošne ani platy, ani sa neprerobila resp. nerozšírila žiadna nemocnica. Už teraz sa nakúpili ďalšie neúčinné lieky ako bol Remdesivir za milióny a ľudí budú dorážať v septembri. Pre porovnanie fľaštička Remdesiviru stála toľko, čo 2 mesačné platy neatestovaného lekára.

    Zažil som si toto všetko na Slovensku a človek keď zistí, ako to všetko funguje musí odísť. Je mu zle. Mnoho lekárov to nevidí, sú ako stroje, sú schopní informácie len prijímať, neanalyzovať, neuvažovať…akurát idú za hranice svojho vyčerpania tým, že v slovenských nemocniciach jeden lekár, sestra vykonáva prácu za viacerých…ktorí chýbajú. Mysliac si, že to robí pre ľudí. Nerobí to pre ľudí, ale pre zlodejov vo vedení, ktorí potom ušetrené rozkradnú. A aj vďaka takýmto „obetavcom“, ktorí vždy sklopia hlavu to vyzerá ako vyzerá.“

    „Nemocnice a zdravotnické zariadenia prestávajú byť čoraz viac funkčné a budú kolabovať vkuse, bez ohľadu na pandémiu. Našli si ideálne Slovensko a permanentne obmedzovanie slobody? Prečo nezvýšia lekárom, sestrám, prečo neurobia niečo preto, aby prišli späť? Prečo neprerobia nemocnice, nepostavia nové…za tú miliardu na testovanie mohlo byť aj platov, aj nových nemocníc…a nemusel byť žiadny kolaps, zruinovaná ekonomika. Aké jednoduché bude teraz podmieňovať slobodu „plnými“ nemocnicami,“ myslí si MUDr. Čičala.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Odhaliť jedného pozitívneho v niektorých okresoch stojí desaťtisíce eur, Denník Štandard, 21.5.2021
    2./ MUDr. Radoslav Čičala, facebook, 21.5.2021
    3./ Pandémia bola poslednou kvapkou, zo zdravotníctva odchádzajú stovky sestier, domov.sme.sk, 20.5.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑