Poslanci Európskeho parlamentu schválili rozhodnutie, ktorým podľa mnohých odborníkov, strelili do nohy mnohým podnikom a obchodným spoločnostiam v únii. Dňa 20. mája v Bruseli na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu schválili uznesenie o zastavení komplexnej investičnej dohody s Čínou, ktorá mala členským štátom EÚ poskytnúť obrovský prístup na trh ČĽR. Dané rozhodnutie podporilo 599 poslancov, iba 30 bolo proti a 58 sa zdržalo hlasovania. Príčinou tohto rozhodnutia v Europarlamente boli odvetné sankcie proti európskym zákonodarcom, ktoré Peking zaviedol v marci tohto roka.
Rokovania Európskej únie a Číny o tejto dohode o investíciách trvali sedem rokov. Prostredníctvom tejto dohody sa EÚ snažila vytvoriť nové investičné možnosti pre európske spoločnosti, otvoriť pre nich čínsky trh a odstrániť diskriminačné zákony a praktiky, ktoré európskym spoločnostiam prekážajú v tom, aby mohli konkurovať spoločnostiam z iných regiónov sveta, ako aj domácim čínskym spoločnostiam. Európske spoločnosti by mali reálnu šancu aktívne podnikať v Číne a mať miliardové zisky.
Podľa údajov Eurostatu (Štatistický úrad Európskych spoločenstiev) za rok 2019, Európska únia exportovala do Číny vyše polovicu všetkých áut, automobilových súčiastok a pod. V roku 2019 bolo na čínskom trhu predaných 28,6% nových osobných áut BMW a takto sa Čína stala najväčším odoberateľom produkcie tohto najväčšieho nemeckého výrobcu už osem rokov po sebe. Predaj nových osobných áut koncernu Volkswagen na čínskom trhu dosiahol 39% jeho celkového predaja vo svete, čiže samotná Čína v roku 2019 kúpila takmer 40 percent áut Volkswagen predaných na celom svete.
Odborníci kritizujú rozhodnutie Európskeho parlamentu o zastavení danej dohody s Čínou a tvrdia, že poslanci Europarlamentu strelili do nohy, nie však sebe, ale európskemu biznisu a poškodili mnohé tunajšie spoločnosti. O čom je táto zrušená dohoda s Čínou, sa podrobne vysvetľuje aj na stránke ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, z ktorej citujeme:
„(CN) je jednou z najväčších a najrýchlejšie rastúcich ekonomík na svete s domácim trhom 1,4 miliardy spotrebiteľov. Posilnenie obchodných vzťahov EÚ s CN pomôže podporiť hospodársky rast EÚ.
Cieľom rokovaní o investičnej dohode bolo okrem iného zmiernenie rozdielov medzi otvorenosťou trhu EÚ a trhu CN. CN v rámci dohody súhlasila s poskytnutím prístupu na svoj trh pre investorov z EÚ, ktorý ide nad rámec toho, čo doposiaľ poskytla iným krajinám (bilaterálne dohody FTAs, regionálna dohoda RCEP, Phase 1 Deal s US). Dohoda bude viesť k výraznému vyrovnaniu rozdielov medzi otvorenosťou EÚ a CN a k zaviazaniu unilaterálnej liberalizácie, ktorú CN uskutočnila od svojho vstupu do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v roku 2001. Vo viacerých oblastiach ide CN aj nad rámec aktuálnej otvorenosti svojho trhu.
Kumulatívne toky priamych zahraničných investícií (PZI) z EÚ do CN za posledných 20 rokov dosiahli viac ako 140 miliárd EUR. Pokiaľ ide o veľkosť a potenciál čínskej ekonomiky, PZI EÚ v CN sú relatívne skromné. Investičná dohoda bude znamenať značné posilnenie stability a predvídateľnosti prístupu na trh pre investorov z EÚ. To je dôležité pre globálnu konkurencieschopnosť, rast priemyslu a pre poskytovateľov služieb. Dohoda prináša dôležité záväzky v oblasti prístupu na trh najmä vo výrobe, automobilovom sektore, finančných službách, výskume a vývoji, telekomunikačných/cloudových službách, počítačových službách, obchodných službách, stavebných službách, environmentálnych službách a v oblasti súkromného zdravotníctva.
CN sa zaväzuje prijať dôležité opatrenia v oblasti rovnakých podmienok (level playing field – štátne podniky, transparentnosť subvencií, nútený transfer technológií) a v oblasti udržateľného rozvoja (environmentálne a pracovné štandardy, sociálna zodpovednosť podnikov). Konkrétne, CN potvrdila záväzok riadne implementovať Parížsku dohodu o boji s klimatickými zmenami a ratifikovať zostávajúce dohovory Medzinárodnej organizácie práce (ILO), vrátane nútenej práce. EÚ sa ako zatiaľ jedinému partnerovi podarilo získať záväzky CN v oblasti udržateľného rozvoja.“
Toľko zo stránky ministerstva hospodárstva SR o dohode, ktorá… bola zrušená. Urážliví európski poslanci ju zrušili iba preto, že Čína uvalila odvetné sankcie na európskych zákonodarcov, podčiarkujeme – odvetné. Keby Brusel neviedol nezmyselnú sankčnú vojnu proti Číne a Rusku na povel USA, Európska únia by mala oveľa menej komplikovaných problémov a znova a znova by si „nestrieľala do nohy“, poškodzujúc vlastné hospodárstvo a záujmy mnohomiliónového obyvateľstva únie. Trocha viac rozumu, iba trocha viac rozumu…
Zdroje:
(1) MEPs refuse any agreement with China whilst sanctions are in place, Europarl. Europe.eu, 20 5.2021
(2) European Parliament freezes Comprehensive Agreement on Investment with China, Savetibet, 20.5.2021
(3) European Parliament votes to ‘freeze’ investment deal until China lifts sanctions, Politico, 20.5.2021
(4) MEPs refuse any agreement with China whilst sanctions are in place, Euronews, 20.5.2021
(5) Komplexná investičná dohoda medzi Európskou úniou a Čínou (CAI), Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE