Európsky parlament sa neuspokojil s mesiacmi zhoršujúcich sa vzťahov a potenciálnou eskaláciou. Predložil návrh správy, v ktorej trvá na tom, že EÚ musí v prístupe k Moskve postupovať viac konfrontačne. Návrh zverejnený online Výborom pre zahraničné veci spôsobil rozruch po vyhláseniach, že EÚ „ by mala s USA vytvoriť transatlantické spojenectvo na globálnu obranu demokracie“ a „odradiť Rusko“ od agresie vo východnej Európe.
V rámci videnia budúcich vzťahov s Moskvou sa v dokumente dospelo k záveru, že EÚ by mala „predložiť niekoľko stimulov určených na presvedčenie Rusov“, že by boli prínosom po obrátení sa na Západ, vrátane liberalizácie vízového režimu a investícií voľného obchodu.
Dodáva, že blok „by tiež mal vyjadrovať potenciálne výhody, ktoré je ochotný ponúknuť na oplátku za demokratickú transformáciu“, pričom by sa mal zaviazať k stratégii zmeny režimu. Dostane Rusko „na oplátku“ dúhové pochody ako vyjadrenie vďaky „európskych hodnôt“?
Jedným z nástrojov vo „výzbroji EÚ“ je zameranie sa na propagandu a snaha o „založenie televízie Slobodné Rusko s vysielacím časom 24/7“. S klesajúcim počtom divákov tradičných médií, je dosť nejasný zámer zmeny režimu v Moskve týmto spôsobom. Už dnes totiž funguje mnoho opozičných médií kritických voči Kremľu a významný pád popularity súčasnej vlády zaznamenaný nebol.
Bruselský výbor však chce zájsť ďalej. Vraví, že EÚ „musí byť pripravená neuznať ruský parlament a požiadať o pozastavenie činnosti medzinárodných organizácií s parlamentnými zhromaždeniami, ak budú parlamentné voľby v Rusku uznané ako podvodné“. A to zrejme budú.
Zdroje:
(1) DRAFT REPORT on a European Parliament recommendation to the Council, the Commissionand the Vice-President of the Commission / High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy on the direction of EU-Russia political relations (2021/2042(INI)), europarl.europa.eu
(2) Kremlin Escalates Fight With U.S.-Funded Journalists, Officials Say; autor: Pranshu Verma; The New York Times, 20.5.2021