Během cesty do krizové oblasti na východě Ukrajiny vůdce Zelených Robert Habeck ( na obr.1) prohlašuje, že je těžké odepřít Ukrajině „obranné zbraně“. Lze to vnímat jako potupu vlastní strany? To se ptá Constanze von Bullion v článku pro Süddeutsche Zeitung. Již po několika hodinách cesta na Ukrajinu má Habeck jasno: „Podle mého názoru je obtížné odepřít Ukrajině zbraně pro sebeobranu, tedy obranné zbraně,“ řekl předseda Zelených pro Deutschlandfunk na konci prvního dnes své návštěvy Ukrajiny. Ačkoli Zelení v zásadě odmítají vývoz zbraní do krizových oblastí, Habeck trvá na svém. „Samozřejmě jsme stranou, která vychází z pacifismu, a každý konflikt je utrpením, a když lidé umírají, je to špatné.“ Ale kdokoli, kdo jedná s Ukrajinou, nemůže odmítnout „alespoň pomoc pro sebeobranu“.
Proruští separatisté, jak je nazývají západní média, a ukrajinské vládní jednotky spolu bojují na východní Ukrajině už sedm let. Bylo zabito více než 13 000 lidí. Po další letošní eskalaci požadovala ukrajinská vláda dodávky zbraní ze západu. Kancléřka Angela Merkelová, která se opakovaně angažovala ve zprostředkování jednání obou stran konfliktu, striktně odmítá vyhovět těmto žádostem - rovněž z obavy, že spor bude dále eskalovat. Na rozdíl od některých zemí NATO nerozlišuje mezi útočnými a obrannými zbraněmi. „Nevidím vojenské řešení,“ řekla Merkelová v roce 2015 během návštěvy v Bílém domě.
Stejně to vidí německá sociální demokracie, píše mimo jiné Constanze von Bullion a pokračuje: „U Zelených zatím panuje shoda ohledně zastavení vývozu zbraní do krizových regionů. „Žádné německé zbraně ve válečných zónách a diktaturách“ je návrh zeleného volebního manifestu, který nedávno představili předsedové strany Robert Habeck a Annalena Baerbock. Zelení doslova požadují „kontrolu vývozu zbraní ze strany EU s vymahatelnými přísnými pravidly a sankčními možnostmi“. Habeck se nyní chce odchýlit od této linie, přinejmenším u obranných zbraňových systémů. Zjevně pod dojmem předchozích jednání s ukrajinským prezidentem Vladimírem Zelenským, ukrajinským premiérem a ministrem zahraničí, domnívá se autorka článku v Süddeutsche Zeitung. Prodej zbraní Ukrajině zakazuje i embargo vyhlášené Radou bezpečnosti OSN, které je závazné pro všechny státy.
V úterý měla prý Habeckovi dorazit řada protestních nót z Berlína. „Poptávka po dodávkách takzvaných obranných zbraní na Ukrajinu je nepromyšlená,“ řekl pro Der Spiegel vůdce parlamentní frakce německé SPD Rolf Mützenich. Zatímco Zelení chtějí ukončit dodávky zbraní z EU do oblastí napětí, bývalý zemský ministr životního prostředí prý nepochopil složité řešení krizí v regionu. Na pozadí snah o uvolnění ze strany OBSE a normandského formátu jsou Habeckova prohlášení „kontraproduktivní a nebezpečná“. Němečtí svobodní (FDP) a Die Linke byli také pobouřeni.
Sevim Dagdelen, poslankyně Bundestagu právě za Die Linke, napsala na svůj Facebook: „Sotva je vůdce Zelených Robert Habeck na Ukrajině, rád by dodal Kyjevu německé „zbraně pro sebeobranu“. Se svými požadavky na vyzbrojování protiřečí spolkové vládě a záměrně podkopává zákaz vývozu zbraní do krizových a konfliktních oblastí. Jeho rozlišování mezi obrannými zbraněmi pro sebeobranu a útočnými zbraněmi pro válčení má sloužit k matení veřejnosti. Vyzbrojování Ukrajiny hrozí eskalací konfliktu na východě země.
To, že si Habeck vede svůj vlastní volební program ad absurdum, je jedna věc. Skutečnost, že odporuje i společnému postoji EU a spolkové vlády a dokonce i velkorysým německým směrnicím pro vývoz zbraní, však odhaluje válečnické rysy zelené zahraniční politiky vůči nepopulárním státům. Lze jen doufat, že vůdce Zelených neplánuje v nejbližší době navštívit Turecko nebo Saúdskou Arábii,“ končí svůj facebookový status Sevim Dagdelen.
A Habeckova družina zareragovala na kritiku: „Válku proti Ukrajině lze vyřešit pouze diplomaticky,“ řekl expert Zelených pro zahraniční politiku Manuel Sarrazin, který je na cestě s Habeckem. Samozřejmě je „obecně obtížné rozlišovat mezi obrannými zbraněmi a jinými zbraňovými systémy,“ řekl Sarrazin. Ukrajina však potřebuje „velmi konkrétní způsoby, jak posílit svoji obranu“. Například separatisté prý používají drony k házení min do oblastí kontrolovaných ukrajinskými vládními jednotkami. Rovněž jsou nezbytné ochranné systémy pro zraněné vojáky. O zbraních se už nemluvilo. „Pouze pokud posílíme obranu Ukrajiny, bude možné diplomatické řešení konfliktu,“ uvedl Sarrazin.
Ukrajinským dronem byl při útoku na civilní čtvrť obce Alexandrovskaja v doněcké oblasti letos 2. dubna zabit pětiletý chlapec, který si hrál na dvoře domu své babičky, ale o tom se oficiálně nemluví – útoky jsou vedené jen ze strany „separatistů“. Jak jinak.
Hitler také kdysi posiloval obranu. Slova šéfa německých Zelených, kteří se chystají po podzimních volbách vstoupit do vlády v Německu, nejsou žádný úlet. Protiruská (a protisrbská) rétorika je trvalou součástí politiky Zelených. Budoucí možná německá kancléřka Annalena Baerbock je posedlá bojem proti plynovodu Nord Stream 2, a to nejen z ekologických důvodů. Němečtí Zelení už dávno nejsou pacifistickou stranou, už od dob Joschky Fischera, který podporoval bombardování Jugoslávie letadly NATO a srovnával jugoslávskou politiku vůči Kosovu s vyhlazováním Židů nacisty v Osvětimi. Což podle něj plně opravňovalo NATO k „humanitárnímu“ bombardování Jugoslávie. Tito nastupující „zelení“ politici jsou ze stejné generace jako ti u nás, kteří zuřivě bojují proti všemu ruskému. Válku nepamatujíce, vedou nás do ní znovu. Zřejmě se domnívají, že prezident, který se jmenuje Zelenský (obr.3), povede válku tak, aby nepoškodil klima. Protože jinak se nedá vysvětlit, že fanatičtí přívrženci ochrany klimatu a uhlíkové neutrality by si nevšimli, že válka vskutku nebývá k životnímu prostředí nikterak šetrná.