Finské ministerstvo vnitra prověřuje možnost, že by policistky mohly nosit hidžáb jako součást policejní uniformy.
Stálá tajemnice ministerstva vnitra Kirsi Pimiaová uvedla, že vyšetřování této záležitosti bylo zahájeno v loňském roce, ale nakonec nebylo dokončeno.
Finsko zachovalo zákaz jakýchkoli náboženských, politických nebo ideologických symbolů v policejních a vojenských uniformách, což zákaz odůvodnilo prohlášením, že policisté musí být i nadále považováni za neutrální strany, píše stanice YLE.
„Nyní zvažujeme, zda některé skupiny z těchto zásad nevyloučit,“ řekla Pimiaová rozhlasové stanici.
„Uniforma také žije svou dobou. Když byly zavedeny policistky, změnil se jednotný kód uniforem. Domnívám se, že bychom měli umožnit všem Finům ucházet se o práci u policie,“ dodala Pimiaová.
Očekává se, že vyšetřování prověří další země, jako je Spojené království a Švédsko, které policii povolují nosit hidžáb, a prověří, jaké bezpečnostní obavy by mohly vyvstat, pokud by se policistka v tomto oděvu dostala do fyzické potyčky s podezřelým.
V roce 2016 zavedla skotská policie speciální oficiální policejní hidžáb s tím, že se tak děje proto, aby přilákal více muslimek k policii.
O tři roky později Irsko aktualizovalo svá jednotná pravidla Gardaí (policie), aby umožnilo nošení hidžábů, a tvrdilo, že nedostatek etnické rozmanitosti ve službě je „tikající časovanou bombou“, která může vést k radikalizaci mezi přistěhovalci.
Výroky Pimiové přicházejí jen několik dní poté, co jedna muslimka zpochybnila zákaz hidžábu finskou armádou a tvrdila, že by se k ozbrojeným silám chtělo připojit více žen z přistěhovaleckého prostředí, pokud by jim bylo dovoleno nosit islámský závoj.
Major Marko Maaluoto z finských obranných sil obhajoval zákaz hidžábu a dalších náboženských oděvů slovy: „Toto je obecné vedení. Povoleny jsou pouze vojenské pokrývky hlavy. Jsou součástí konfigurace vojenského vybavení. Máme obecné pokyny, jaký druh pokrývky hlavy se smí nebo nesmí nosit.“