Testovacie centrá majú povinnosť hlásiť denne údaje o vykonaných testoch. Centrá však podvádzali a hlásili úradom niekoľkonásobne vyššie čísla ako boli skutočné počty otestovaných ľudí. Motiváciou podvodu boli peniaze.
Štátna prokuratúra v Bochume a ďalšie krajinské súdy už vyšetrujú množiace sa prípady zneužitia testovania obyvateľstva. Vyšlo totiž najavo, že centrá nahlásili neraz až desaťnásobne viac vykonaných testov, ako prišlo ľudí na odber vzorky.
Od marca sa každý obyvateľ Nemecka mohol dať otestovať na Covid-19 bezplatne raz týždenne. Nemecká vláda za každý antigénový test refunduje 18 eur, za mesiace apríl a máj odišlo zo spolkového rozpočtu na tento účel 660 miliónov eur.
Podľa prieskumu „Süddeutsche Zeitung“, NDR a WDR testovacie strediská účtovali podstatne viac testov, ako skutočne vykonali. Dôvodom je prísny nemecký zákon o ochrane osobných údajov. Kvôli nemu z testovacích centier nehlásili osobné údaje testovaných, ale len ich počet. A ten si testovacie centrá bez kontroly navyšovali.
Správa poukazuje na nedostatočnú kontrolu zo strany štátnych orgánov. Preto štátne zastupiteľstvo v Bochume začalo vyšetrovanie.
Reportáž RTVS: TU.
Zdroje:
1./ V Nemecku sa množia prípady falošného vyúčtovania antigénových aj PCR testov, RTVS, 1.6.2021
2./ Betrugsverdacht bei Corona-Testzentren: SPD attackiert Spahn, br.de, 29.5.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]