• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nafúknutá tvorba bankových opravných položiek

    5-6-2021 Zem & Vek 59 659 slov zprávy
     

    Menové a vládne autority presadzovali po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 v ekonomike šetrenie. Dnes tie isté autority podporujú naopak menovú a stimulačnú peňažnú politiku. Na finančnom trhu je peňazí nadbytok a tak pre väčšinu z nás je nepochopiteľné, prečo si musel bankový sektor vytvárať niekoľkonásobne vyššie opravné položky, ktorými sa bankám znižuje zisk, do štátneho rozpočtu platia nižšie dane a ich akcionári majú na rozdelenie menšie dividendy. Opravná položka je účtovný nákladový zápis, ktorým sa neznižujú peniaze na vlastných bankových účtoch a teda nevznikajú žiadne škody a preto vyššia opravná položka vyvoláva len oprávnené špekulácie. Potrebovali si banky viac „zarobiť“ na bankových poplatkoch? Nedôverujú v budúce oživenie ekonomiky? Splácanie odložených úverových splátok sa zaseklo? A takto by sme mohli pokračovať.

    S úverovými splátkami neboli žiadne väčšie problémy, keďže si dlžníci uvedomili, že na ich pozastavení len doplatili vyššími úrokmi. Kto z nich napokon predsa len požiadal o dlhšie obdobie splácania úveru, banky s tým súhlasili za podmienky, že dlžník bol registrovaný v úverovom registri dlžníkov. Pokiaľ ide o vyššie bankové poplatky, tak jeden z dôvodov ich opakovaného zvyšovania by mohli byt aj vyššie úspory domácnosti do ktorých banky videli, čo určite nepriznajú. Podľa všetkého bude najdôležitejšou príčinou vyššej tvorby opravných položiek politická nestabilita v terajšej vládnej koalícii, ktorá sa už pomaly nevie na ničom podstatnom dohodnúť, s následným dopadom na očakávané reformy vo všetkých oblastiach hospodárskeho a spoločenského života.

    Zahmlená menová politika ECB

    Ako bude u nás fungovať bankový sektor, však najviac závisí od menovej politiky ECB. Bude pokračovať v terajších objemoch za nízke úroky vo vykupovaní dlhopisov, ostanú aj naďalej jej úrokové sadzby na terajšej nízkej úrovni, aká musí byť inflácia aby sa pohlo s úrokami, nám nevedia povedať ani predstavitelia bankovej rady. Podľa všetkého sa vyčkáva ako dopadnú závery Európskej komisie k predložených projektom v rámci národných fondov obnovy všetkých členských štátov EÚ, z ktorých menšia časť sa bude financovať z nenávratných peňazí zo spomínaného fondu. O tie je z pochopiteľných dôvodov najväčší záujem, keďže všetci majú svoje národné rozpočty deficitné.

    Napokon si treba povedať pravdu, že realizácia týchto projektov bude musieť predovšetkým zvyšovať rasť HDP a menej znižovať národné rozpočtové deficity, v ktorých reálne splatenie už neverí asi nikto. Čomu však väčšina z nás verí, je plazivé zvyšovanie cenovej hladiny, ktorá bude znižovať kúpnu silu našich usporených peňazí a teda aj majetok väčšiny domácnosti evidovaný na bankových účtoch.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑