• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Video: V Martine si pripomenuli 160. výročie prijatia Memoranda národa slovenského

    7-6-2021 Zem & Vek 83 695 slov zprávy
     

    Slávnostné zasadnutia, pietne spomienky, alegorický sprievod v dobových kostýmoch, slávnostná akadémia a kultúrny program na Divadelnom námestí. Slovenská verejnosť i predstavitelia štátu si 7. júna 2021 v Martine pripomenuli 160. výročie základného emancipačno-politického dokumentu Slovákov – Memoranda národa slovenského. Memorandum patrí ku kľúčovým dokumentom národno-emancipačného procesu formovania moderného slovenského národa v 19. storočí.

    Od memoranda sa odvíjali najvýznamnejšie dokumenty Slovákov, ktorými sa emancipovali ako svojbytný a samostatný národ v srdci Európy s právom na sebaurčenie a vlastnú štátnosť.

    „My sme potomkovia a dediči obrovského odkazu Memoranda národa slovenského. Memorandisti, aj keď sa nedožili jeho výsledku, by boli spokojní, lebo demokratická a zvrchovaná Slovenská republika je dnes aktívnou súčasťou našich životov,“ uviedol predseda MS Marián Gešper vo svojom príhovore. „Všetky piliere štátnej moci, teda inštitúcie ako Národná rada SR, vláda SR, úrad prezidenta SR, majú základy v memorandovom slovenskom národnom zhromaždení. Vtedajší predseda tohto zhromaždenia Ján Francisci bol pomyselným predsedom národnej rady a aj vtedajšie memorandové snemové zhromaždenie bolo niečo podobné ako súčasná národná rada. Matica slovenská bola jednou z požiadaviek memoranda. Zároveň bola veľmi úzko spätá so vzdelávacím požiadavkami, aby boli založené inštitúcie ako právna akadémia, akadémia reči a literatúry slovenskej, a aby bolo možné aktívne používať slovenčinu v úradoch na pomyselnom Hornouhorskom slovenskom okolí,“ priblížil M. Gešper.

    Približne šesťtisícový dav delegátov požadoval aj ústavné uznanie svojbytnosti slovenského národa, vznik Slovenského okolia v rámci Uhorska či zavedenie slovenčiny do úradov, súdov a škôl. „Môžeme ho považovať za rodný list Slovenska, od ktorého sa odvíjali ďalšie politicko-emancipačné dokumenty Slovákov v 19. a 20. storočí,“ dodal M. Gešper.

    Matica slovenská spoločne s mestom Martin, Kultúrnou scénou Martin a Radou národnej kultúry si Memorandum národa slovenského pripomenuli presne na 160. výročie jeho prijatia. Podujatie začalo 6. júna o 17.00 h na Národnom cintoríne a pokračovalo 7. júna kultúrno-spoločenským programom. Alegorický sprievod v dobových kostýmoch vykročil o 14.00 h z druhej budovy Matice slovenskej na Národný cintorín a Memorandové námestie. Slávnostná akadémia s položením vencov k Pamätníku Memoranda národa slovenského a historickou scénkou Mladej Matice a Divadelného odboru MS sa konala o 15.00 h. Vo večerných hodinách sa verejnosti predstavili martinské hudobné kapely na Divadelnom námestí.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Memorandum národa slovenského sa stalo základným programovým dokumentom Slovákov pred 160 rokmi, Matica slovenská, 7.6.2021

    2./ V Martine už v nedeľu začnú oslavy 160. výročia prijatia Memoranda národa slovenského, myturiec.sme.sk, 5.6.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑