Z neoficiálneho materiálu vyplýva, že daň z príjmu pre fyzické aj právnické osoby bude vo výške 20%.
Zavedenie superhrubej mzdy, jeden odvod a daň i koniec daňových výhod, aj výrazne vyššie prídavky na deti.
Tieto zmeny unikli z návrhu daňovo-odvodovej reformy, ktorú predstavil minister financií Igor Matovič (OĽaNO) pred mesiacom, odvtedy je okolo návrhu ticho. Základom pre výpočet daní a odvodov z práce, s výnimkou dohôd, má byť po novom superhrubá mzda. „Zamestnanci uvidia vlastnú cenu a reálne náklady na prácu, čo môže viesť k vyššiemu tlaku verejnosti na zvýšenie efektívnosti výdavkov na strane štátu,“ hovorí ekonóm z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo.
Ďalším zásadným bodom reformy je podľa uniknutého návrhu presun odvodovej povinnosti z firmy na zamestnanca. Zamestnanec tak bude posielať zo superhrubej mzdy jeden odvod na úrovni 25% mesačne a živnostník 20% mesačne. Odvod by mal byť štátom rozdistribuovaný medzi zdravotnú a Sociálnu poisťovňu. Celkovo tak ide o výrazne nižšie odvodové zaťaženie ako v súčasnosti.
Zmeny však pocítia zásadnejšie živnostníci, tí budú štátu posielať viac peňazí cez dane a odvody. Dane im porastú o päť percent a zrušia sa všetky nezdaniteľné časti základu dane i paušálne výdavky.
Igor Matovič tvrdí, že po reforme by sa mal na Slovensku zaviesť jeden odvod a jedna daň, príspevok na dieťa vo výške 200 eur a „férové“ nastavenie daní, ktoré platia podnikatelia a zamestnanci.
Konečná verzia ale stále nie je známa. Rezort financií plánuje reformu ukázať v najbližších týždňoch.
Formulka „jedna daň a jeden odvod“ by sa podľa prezidenta Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Stanislava Čižmárika na prvý pohľad javila ako nádej smerom k zjednodušeniu pravidiel. V skutočnosti však v sebe skrýva nebezpečenstvo vyššej finančnej záťaže, upozorňuje.
„Po roku zatvorených prevádzok a uprostred hospodárskej recesie sú to pre podniky zlé správy,“ tvrdí Čižmárik. Podpora rodinnej politiky, ktorú si od reformy sľubuje súčasná vláda, by sa podľa neho mala robiť skôr cez lepší výber dane z pridanej hodnoty (DPH), a nie rušením daňových výhod pre živnostníkov.
Zavedením jedného odvodu sa majú tiež zrušiť povinné minimálne odvody. Skončiť by mali aj výnimky, úľavy a odvodové odpočítateľné položky na zdravotné poistenie, pre brigádnikov či dôchodcov. Odvody by sa tiež po novom mali platiť zo všetkých, aj z pasívnych, príjmov. Ekonóm Šebo však považuje za nezmysel a nepochopenie odvodového systému, aby sa platenie odvodov uvalilo aj na iné príjmy, ako je práca.
„Neviem si predstaviť komunikáciu zavedenia odvodov na úspory alebo kapitálové príjmy. Veď podielový list alebo úspory v banke nemôžu ísť na vyšetrenie k lekárovi a ani poberať dávku v nezamestnanosti, tak prečo by mali prispievať na tento účel?“ pýta sa Šebo.
Z neoficiálneho materiálu ďalej vyplýva, že daň z príjmu pre fyzické aj právnické osoby bude vo výške 20%. Celkové zaťaženie práce zamestnanca tak bude spolu s jedným odvodom 45%, u živnostníka by to malo byť 40%. Majú sa však zrušiť všetky nezdaniteľné časti základu dane, výnimky, znížené sadzby a úľavy v dani z príjmu vrátane paušálnych výdavkov.
Analytik Martin Vlachynský upozorňuje, že príjem živnostníkov má na rozdiel od zamestnancov dve ekonomické zložky – podnikateľskú odmenu (zisk) a odmenu za prácu. Pripomenul tiež, že kritika živnostníkov, aby si v daňovom priznaní uplatňovali reálne náklady, nie je úplne férová.
„To by bol dobrý argument vtedy, keby to spraviť mohli. Lenže oni si môžu uplatniť len povolené daňové náklady,“ vysvetľuje. Legislatíva totiž stavia pri reálnych výdavkoch niektorých živností mnoho prekážok. „Paušálne náklady sú podľa neho uznaním toho, že tieto zákonom a reguláciami ťažko uchopiteľné náklady naozaj existujú. Paušálne výdavky okrem toho zjednodušujú podnikanie a uľahčujú ľuďom vstup do sveta podnikania,“ dodal.
Na Slovensku nie sú problém nízko zdanení živnostníci, ale vysoko zdanení zamestnanci. „Nedajte si nahovoriť, že verejné financie nové dane potrebujú. Nové dane potrebujú len politici s ambíciami míňať viac,“ uzavrel analytik.
Zdroj: Matovič chce superhrubú mzdu a rovné dane. Zaplatia ľudia štátu viac? Pravda, 10.6.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]