• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čínsky parlament schváli zákon o opatreniach proti západným sankciám

    11-6-2021 Zem & Vek 37 786 slov zprávy
     
    Foto: Global Times

    Nielen Rusko a Bielorusko, ale už aj Čína mieni podnikať prísnejšie opatrenia proti nezmyselným a neodôvodneným sankciám transatlantickej svorky. Stály výbor 13-ho Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov (je to jednokomorový parlament Čínskej ľudovej republiky), reagoval na zosilňujúci sa tlak zo strany niektorých európskych štátov a USA a bude rokovať o návrhu zákona o protiopatreniach a odpovedí na toto nepriateľské reštrikčné konanie „západnej demokracie“. Informoval o tom čínsky denník Global Times.

    Ako prizvukujú autori článku, cieľom pripravovaného právneho aktu je zabezpečenie silnej právnej podpory pre čínske obchodné a výrobné spoločnosti a ochrana národných záujmov. Nový zákon bude svojráznou odpoveďou na jednostranné, diskriminačné a nespravodlivé sankcie Západu. Daný návrh zákona sa posudzuje v druhom čítaní a podľa názorov domácich analytikov, už čoskoro sa uskutoční hlasovanie ohľadom tohto návrhu zákona.

    Analytici čínskeho denníku Global Times prizvukujú, že nový zákon „bude oveľa aktuálnejší a účinnejší v súvislosti s tým, že sa západné štáty na čele s USA aktívne miešajú do vnútorných záležitostí Číny, uskutočňujú nátlak na niektoré čínske organizácie, ako aj na jednotlivých občanov Čínskej ľudovej republiky“.

    Čínski analytici sa domnievajú, že odvetné opatrenia Číny majú byť recipročné a takmer „zrkadlové“. „Za účelom, aby sme posilnili naše vlastné právne páky vplyvu, máme sa poučiť od Západu, ako používať masové sankcie. Zatiaľ nie je naisto jasné, či naša krajina má používať podobné opatrenia, avšak vieme, že majú zadržiavajúci efekt. Mali by sme presne vypracovať odvetné opatrenia“, uviedol v súvislosti s diskusiou o novom zákone a pripravovaných opatreniach docent Inštitútu globalizácie a globálnych otázok pri Čínskej univerzite politológie a práva Qi Kai.

    Tento expert podčiarkol, že zneužitie jednostranných pák politického, ekonomického a vojenského nátlaku na iné krajiny, ku ktorému sa odhodlali mnohé členské štáty Európskej únie a USA, negatívne ovplyvňuje globálny vývoj na planéte. „Vytvorenie nového zákona o protiopatreniach proti podobnému nezákonnému nátlaku je jasným signálom pre Spojené štáty a varovaním, že Čína sa bude brániť“, zdôraznil čínsky expert Qi Kai.

    Viaceré krajiny začínajú pripravovať tvrdšie protiopatrenia v reakcii na stály nezákonný a neodôvodnený nátlak „Západnej civilizácie“ a na ohrozenie ich suverenity a ľudských práv obyvateľstva nespravodlivo sankcionovaných štátov. Niektoré európske vlády a Spojené štáty si samovoľne privlastnili úlohu svetového žandára a zároveň sudcu a kata. Určujú iným krajinám, čo majú robiť a ako majú žiť ich obyvatelia.

    Často pritom ohrozujú suverenitu a nezávislosť týchto štátov. Prirodzene, ohrozené krajiny sa bránia a tento vzdor sa zosilňuje v súvislosti s tým, že „Západná civilizácia“, ktorej celé stáročia boli mnohé krajiny otrokárskymi štátmi, aj v súčasnosti sa správa ako otrokárska veľmoc. Je úplne prirodzené, že štáty, ktoré nechcú byť otrokmi „Západnej civilizácie“, sa bránia a žiadajú rovnaké práva a rovnaký meter pre všetkých. Práve preto posilňujú opatrenia proti nezákonným sankciám USA a EÚ a práve preto v Číne schvália nový zákon, ktorý bude chrániť nezávislosť a suverenitu krajiny a ľudské práva jej obyvateľov.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:
    (1) China’s legislature to examine anti-foreign sanction draft law – state TV, Reuters, 7.6.2021
    (2) Draft law aims to safeguard sovereignty, Cina Daily, 8.6.2021
    (3) Anti-foreign sanctions draft law proposed to top legislature, Global Times, 7.6.2021
    (4) Draft law against foreign sanctions submitted to China’s top legislature for 2nd reading, Xinhua, 7.6.2021
    (5) China’s top legislature reviews draft law on opposing foreign sanctions, CGTN, 7.6.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑