Európska komisia zažalovala Česko a Poľsko na Súdny dvor Európskej únie kvôli tomu, že nedovoľujú cudzincom z EÚ vstupovať do politických strán. Podľa únijnej exekutívy tým obe krajiny obmedzujú ich právo kandidovať v miestnych a európskych voľbách za rovnakých podmienok, aké majú českí a poľskí občania.
Česko a Poľsko sú podľa Bruselu jedinými krajinami dvadsaťsedmičky, ktorých právne predpisy zakazujú členstvo v politických stranách občanom iných štátov Únie. Komisia dospela k názoru, že tým porušujú ustanovenia únijnej zmluvy, ktorá zakazuje diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti. „Európski občania, ktorí si želajú uplatňovať svoje politické práva v iných členských štátoch EÚ, by mali mať možnosť tak robiť bez obmedzenia. Predovšetkým by mali mať možnosť kandidovať v miestnych a európskych voľbách v členskom štáte bydliska, a to za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci daného členského štátu,“ píše Komisia, ktorá podporuje aktívnu účasť všetkých občanov EÚ na demokratickom procese.
Komisia sa českým obmedzením zaoberá už od roku 2012, kedy formálne začala konanie pre porušovanie únijných pravidiel. Česko však na opakované výhrady reagovalo tvrdením, že jeho zákony sú v súlade so spoločnými predpismi európskeho bloku. Naposledy adresovala EK do Prahy list s otázkou na najnovší vývoj vlani v decembri, podľa Komisie však zostal bez uspokojivých odpovedí. Vzhľadom k obvyklým lehotám sa dá očakávať vydanie verdiktu najskôr budúci rok. Ak žalobu uzná ako oprávnenú, môže Česku a Poľsku nariadiť, aby svoje právne predpisy upravili. Ak to krajiny odmietnu, má Komisia možnosť súd požiadať, aby im udelil vysoké pokuty.
Združovanie v politických stranách upravuje v Českej republike zákon číslo 424/1991, ktorý používa termín občan, no ako upozorňuje vo svojej štúdii z roku 2015 Parlamentný inštitút, nie je v predpise výslovne uvedené, že ide o štátneho občana ČR. Stanovy niektorých politických strán (napríklad ČSSD, ÁNO, KSČM alebo TOP09) však štátne občianstvo ČR ako podmienku členstva stanovujú.
Väčšinový právny názor v Českej republike tvrdí, že členstvo v politických stranách je viazané na občianstve ČR, v minulosti sa tým zaoberal aj úrad verejnej ochrany práv. „Zákon o združovaní v politických stranách a hnutiach toto právo priznáva len občanom ČR. Ani občania EÚ, ktorí v ČR získajú povolenie na trvalý pobyt, sa tak nemôžu stať členmi politickej strany. Vo voľbách sú tak znevýhodnení. V prípade volieb do Európskeho parlamentu, keď môžu svojich kandidátov nominovať výlučne politické strany, sú tak cudzinci z iných krajín EÚ s pobytom v Českej republike priamo diskriminovaní,“ píše sa v stanovisku českej ombudsmanky z roku 2014.
Zdroje:
1./ Evropská komise žaluje Česko a Polsko. Země podle ní omezují cizincům z EU vstup do stran, ct24, 9.6.2021
2./ Európska komisia zažalovala Česko a Poľsko, spravy.rtvs.sk, 9.6.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]