Celý svět čeká, jak se Evropa dohodne s Řeckem, které plánům EU dělá pořádnou čáru přes rozpočet. Když na to přijde, Řecko nemá co ztratit – pokud jde o energie, tam se může spolehnout na Rusko a dokonce jako příští tranzitní země ruského plynu do Evropu ví, jaký trumf má v ruce. Dalším trumfem je fakt, že Rusku nabídlo možnost umístit na svém území vojenské základny a to je pro EU-NATO projekt nepředstavitelná věc. V neposlední řadě má ve svých rukou krach Eura jako měny – za jeden den evropské banky ztratily 50000000000 eur poté, co Řecko 28. června zavedlo omezující opatření (zdroj). Bankrotem Řecka Německo ztratí 80 miliard Euro (zdroj). Existuje tedy spousta důvodů, proč mezi politiky EU panuje taková nervozita, proč jsou tak silné snahy o udržení Řecka v EU a proč kvůli tomu Merkelová hovořila i s Obamou:
„Oba vedoucí představitelé potvrdili, že jejich příslušné ekonomické týmy pečlivě sledují situaci a zůstávají nadále v úzkém kontaktu,“ uvádí se v prohlášení. Shodli se také, že je zásadně důležité vynaložit veškeré úsilí k tomu, aby bylo Řecku umožněno zavést reformy a obnovit ekonomický růst v rámci eurozóny. Americký ministr financí Jack Lew pak vyzval evropské ministry financí a Mezinárodní měnový fond, aby pokračovali v práci na řešení situace Řecka, jeho reformách a oživení. Podle ministerstva financí dnes Lew hovořil mimo jiné s ministry financí Německa a Francie a výkonnou ředitelkou MMF Christine Lagardeovou.“ (více, více).
Angela Merkelová a Barack Obama řešili řeckou krizi
Aby dění nebylo málo, Asijská investiční banka pro infastrukturu (AIIB), která k 31. březnu přijímala nové členy, včera zahájila činnost. Zástupci 57 zakládajících členů včera v Pekingu podepsaly dohodu o jejím faktickém zřízení (Austrálie se stala první zemí, která dokument podepsala AFP). Hlasovací síla v AIIB je rozdělena takto: Čína 26,06% hlasů, Indie 7,5% hlasů a Rusko 5,92% hlasů. Tyto tři země mají v nedávno vzniklé AIIB hlavní hlasovací právo (zdroj).
Ve stejný den se Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) přihlásila ke spolupráci s AIIB a chce s ní v příštím roce uskutečnit společný projekt – řekl to prezident EBRD Suma Chakrabarti (a zde nelze nepodotknout, že hned v březnu se ke spolupráci s AIIB přihlásil i MMF a jeho prezidentka Lagardeová při té příležitosti pronesla v Pekingu velmi uctivý projev (zde, zde)
prezident EBRD Suma Chakrabarti
Ve stejné době zároveň probíhá v Bruselu summit EU s Čínou a evropští představitelé, jako Jean-Claude Juncker či Donald Tusk na něm vyjednávají s čínským premiérem (zde).
Čínský premiér Li Kche-čchiang na jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem v Bruselu
V neposlední řadě země BRICS zahajují dedolarizaci. To se sice ví už dlouho, ale do pokročilé fáze to bylo dojednáno na nedávném ekonomickém fóru v Petrohradu, cituji: „Na čem se domluvily země BRICS minulou neděli: Na posledním ekonomickém fóru v ruském Petrohradě došlo k několika významným událostem. Ministři financí BRICS nejprve uvážili perspektivy spolupráce v oblasti systémového vystoupení ze závislosti na dolaru a poté přijali principiální rozhodnutí – vytvořit mezinárodní banku pro své státy a zahájit práci na systému nezávislých plateb. Ve dnech 17. a 18. června se událo to, co se připravovalo už dávno – bylo zahájeno formování silné alternativy dolarovému systému v rámci společné finanční strategie dedolarizace.
Počátkem července bude zasedat rada manažerů nové banky. Počáteční kapitál má být 10 miliard dolarů, z toho 2 miliardy ruských. Na rozvoj banky a svazu států se bude kapitál zvyšovat do 10 miliard dolarů (ekvivalent), většina vypořádání bude v národních měnách (zdroj).
V souvislosti s ekonomickým forem v Petrohradu není bez zajímavosti, že na tomto fóru západní firmy naprosto ignorovaly proti-ruské sankce, jak o tom informoval m.j. i Forbes.
Všechno dohromady to pro americký dolar jsou špatné zprávy. Jsem přesvědčená, že Euro vzniklo jako náhrada za krachující americký dolar (resp. za jeho řízený krach, až budou USA hozeny přes palubu) a jako měna, sloužící k propojení Evropy s Euroázií. Nepřestanu opakovat důležitost zprávy ze začátku krize 2008 po pádu Lehman Brothers, kdy tato byla ihned druhý den odkoupena britskou bankou Barcleys – více a kdy zanedlouho na to Rotshild a Rockefeler ohlásili své spojení – více a učinili tak přes francouzskou Societe Generale. Nebylo to snad obojí opouštěním dolaru a přechodem na evropské měny?
Řecko zřejmě je čárou přes rozpočet, neboť Euro je součástí vyšších plánů, ale – nemůže to nakonec být i tak, že Řecko je řízenou rozbuškou k opuštění dolaru a k přechodu na jinou světovou měnu? Bez ohledu na dění v Řecku Evropa přece intenzivně jedná s Čínou a Evropská banka stejně jako MMF se hlásí k AIIB… Myslím si ale, že Řecko bude opět před bankrotem zachráněno, neboť je to více politický než hospodářský projekt. (A také tam mocní mají, podobně jako v Kosovu, své ekonomické zájmy, jako např. rodina Clintonových zde)
Kdo je v celém dění globálním a kdo regionálním hráčem, to ukáže čas. Nic to nemění na situaci, že Evropa se dnes diví, co se to s ní děje – na jedné straně imigranti, na druhé hrozba krachu Eura a celého projektu EU. A co stojí obzvláště za pozornost – nediví se jen obyčejný lid, diví se i ti, co se nechali vodit jako loutky v přesvědčení, že slouží Evropě. Napadají mě dávná slova z diskuse na jednom „konspiračním“ serveru: „Lidi, vy nevíte, kdo proti vám stojí – jsou to banky a média. A tady pomůže jen osobnost typu Krista anebo Putina“. Evropo, dobré ráno!
– Pozorovatelka –