Naši čitatelia si určite všimli, ako v poslednom období rapídne „vyleteli“ ceny takmer všetkých tovarov a služieb, pričom niektoré „podrástli“ o 10 až 30 percent, a iné sa zvýšili aj niekoľkonásobne. Mnohí výrobcovia a podnikatelia v EÚ boli nútení zvýšiť ceny, aby prežili „koronavírusové“ obdobie a často aj katastrofálne výpadky príjmov. Sú však aj takí, ktorí nemali veľké straty, ale využívajú situáciu a tiež zvýšili ceny, aby potichu dosiahli abnormálny zisk. V súčasnosti majú miliardové zisky farmaceutické spoločnosti a ďalšie firmy, ktoré veselo „podnikajú“, využívajúc súčasnú situáciu.
V Bielorusku sa rozhodli zabrániť nehoráznemu nárastu cien hlavne tých tovarov, ktoré si ľudia kupujú dennodenne a bez ktorých sa nemôžu zaobísť. Vedenie krajiny takto pomáha celému obyvateľstvu a hlavne jej sociálne slabšej časti. Vláda nedovolí špekulantom a pochybným obchodníkom využívať „koronavírusovú“ situáciu a zdierať spoluobčanov, nezákonne bohatnúť, keď mnohí ľudia pociťujú finančné problémy.
V tejto slovanskej krajine, ako aj v členských štátoch Európskej únie a USA, tiež panuje voľný trh, ale v Bielorusku vie štát včas a efektívne zasiahnuť, ovplyvniť situáciu a direktívne nariadiť, aby obchodníci dodržiavali určité pravidlá a aby nepoctiví predajcovia tovarov a služieb nemohli bohatnúť na tom, že budú zdierať väčšiu časť obyvateľstva, ktorá kvôli tomu bude ešte viac chudobnieť, ako sa to deje v členských štátoch EÚ.
Bieloruské ministerstvo protimonopolného regulovania a obchodu 1. júna vydalo nariadenie № 40 „O regulovaní cien sociálne významonosných tovarov“, ktorým zamedzilo vysoké a neodôvodnené zvýšenie cien. Rezort uviedol, že dané nariadenie približuje zoznam tovarov, na ktoré sa rozširuje cenová regulácia, k nariadeniu bieloruskej vlády od 23. februára № 100 „O dočasných opatreniach na stabilizáciu cien sociálne významonosných tovarov – predmetov dennej potreby“. Štát reguluje ceny, aby neboli neodôvodnene navýšené a aby kúpna schopnosť obyvateľstva nepoklesla.
V Bielorusku budú regulovať ceny určitých tovarov, ktoré sa predávajú na území republiky, predovšetkým potravín:
• Čerstvá ryba (čeľaď kaprích),
• Mäsové potraviny (okrem potravín z hydiny),
• Mäsové konzervy (hovädzie mäso dusené, konzervované, bravčové mäso dusené, konzervované),
• Saláma poloúdená, vareno-údená,
• Margarín,
• Jačmenná krúpa,
• Kuchynská soľ (vrátane jódovanej a fluorovanej),
• Čerstvý cesnak,
• Čerstvá paprika sladká,
• Čaj čierny sypaný a dávkovaný bez aromatických potravinových doplnkov, bez dodatočných potravinových surovín (výnimka – fytočaje, čajové nápoje),
• Káva instantná a dávkovaná bez doplnkov (výnimka – káva bez kofeínu, kávové nápoje,
• na detskú stravu (príslušné zmeny sa vnášajú do nariadenia MART od 26. marca 2021 číslo 19)
V nariadení sa tiež reguluje samotný prístup k regulovaniu cien, ako aj pravidlá pre importérov potravín. Nariadenie vstúpilo do platnosti hneď po oficiálnom zverejnení. Je celkom možné, že „odborníci“ v EÚ budú kritizovať Minsk za to, že štát príliš zasahuje do súkromného podnikania a tvorby cien, obmedzujúc slobodu obchodníkov, ale v danom prípade štát predovšetkým chráni celé obyvateľstvo a nedovoľuje nepoctivým obchodníkom, aby využívali obdobie koronakrízy na nezákonné zbohatnutie a zdieranie krajanov. Je to ďalší príklad toho, že bieloruská vláda sa oveľa lepšie stará o svojich občanov, ako mnohé vlády členských štátov Európskej únie.
Zdroje:
(1) В Беларуси расширяется госрегулирование цен на социально значимые товары, 8.6.2021
(2) Правовые акты, опубликованные на Национальном правовом Интернет-портале Республики Беларусь 08 июня 2021 г., Pravo.by, 8.6.2021
(3) О временных мерах по стабилизации цен на социально значимые товары первой необходимости, Pravo.by, 23.2.2021
(4) О регулировании цен на социально значимые товары, Pravo.by, 26.3.2021