Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího údajně vyhlíží nejvyšší úřad ve své zemi deset let poté, co byl jeho otec svržen a zavražděn vzbouřenci podporovanými NATO, což vyvolalo mnohaleté občanské nepokoje.
Sajf al-Islám Kaddáfí začal oslovovat západní i jiné diplomaty, zatímco se snaží znovu vstoupit do veřejného života, napsal deník Times. Jakmile bude pokládán za nástupce svého otce, chystá se kandidovat v libyjském prezidentském souboji 24. prosince. Když telefonicky hovořil s redakcí, řekl, že je v dobrém zdravotním stavu, a potvrdil svůj vztah s týmem poradců, kteří jednají jeho jménem.
Očekává se, že Kaddáfí v blízké budoucnosti veřejně oznámí své politické ambice. Stále však není jasné, zda bude moci kandidovat, neboť nový volební zákon, který se v současnosti připravuje, by ho mohl potenciálně vyloučit z účasti.
Osmačtyřicetiletého muže zajali a uvěznili ozbrojenci v roce 2011. Jeho věznitelé ho osvobodili o šest let později na základě dohody o amnestii. Od té doby se skrývá. Stále čelí zatykači v Libyi a podle deníku Times je stíhán i Mezinárodním trestním soudem (ICC). Několik jeho sourozenců zůstává ve vězení v Libyi i v zahraničí.
Zdroje, které hovořily s deníkem, uvedly, že zatykač ICC může být zrušen, ale že Kaddáfí bude pravděpodobně kandidovat, i kdyby tomu tak nebylo. List spekuloval, že americký ministr zahraničí Antony Blinken, který byl hlasitým zastáncem kampaně NATO v Libyi, by se pravděpodobně postavil proti myšlence, že by se Kaddáfího syn ucházel o úřad.
Sajf al-Islám Kaddáfí se v roce 2018 dostal na přední stránky novin poté, co agentura Bloomberg uvedla, že s ním ruští diplomaté krátce poté, co byl propuštěn z vězení, hovořili prostřednictvím videopřenosu. Mluvčí rodiny v té době řekl, že Kaddáfí chce kandidovat na prezidenta.
Moskva na zprávu agentury Bloomberg reagovala prohlášením, že nikdo by neměl být vyloučen z politického procesu Libye, a dodala, že udržuje kontakt s různými skupinami v zemi ve snaze pomoci usnadnit mírová jednání. Po intervenci podporované NATO zažila Libye roky občanské války a politických turbulencí. Směřuje k urovnání mezi tripoliskou vládou národní dohody a samostatným řídícím orgánem podporovaným vojenským velitelem Chalífou Haftarem, který ovládá východ země.
Jak GNA, tak Haftarem podporovaná administrativa se dohodly, že podpoří centrální vládu. Libyjský parlament v březnu jmenoval do čela prozatímní vlády do prosincových voleb premiéra Abdula Hamida Dbeha.