Premiér Boris Johnson přirovnal sebe a prezidenta Joea Bidena k válečným vůdcům siru Winstonu Churchillovi a Franklinu Delano Rooseveltovi.
Premiér Johnson krátce po 77. výročí vylodění v Normandii v den D, jehož připomenutí opět silně narušila omezení v důsledku koronaviru, naznačil, že jeho setkání s americkým demokratem na summitu G7 v Cornwallu není nepodobné setkání Churchilla a Roosevelta v roce 1941 za účelem dohody o Atlantické chartě.
„V roce 1941 stáli Churchill a Roosevelt před otázkou, jak by se svět mohl vzpamatovat z devastace druhé světové války, která tehdy probíhala,“ uvedl Johnson ve videu na sociálních sítích s emocionální klavírní hudbou.
„Svět je v roce 2021 úplně jiné místo, ale hodnoty, které sdílíme, jsou stejné a já jsem rád, že jsme se dnes s prezidentem Bidenem dohodli na nové Atlantické chartě, která má řešit největší výzvy naší doby: lépe se postavit před pandemii, bránit naši demokracii, zastavit změnu klimatu a chránit naši bezpečnost,“ prohlásil pomyslně pravicový vůdce.
Nová Atlantická charta, zveřejněná na internetových stránkách britské vlády s podpisy prezidenta za prvé a předsedy vlády za druhé. Má silné globalistické zaměření, a proto se zdá, že jede jako obvykle, a zavazuje se „posilovat instituce, zákony a normy, které udržují mezinárodní spolupráci, aby je přizpůsobila novým výzvám 21. století, a chránit se před těmi, které by je podkopaly“.
„Prostřednictvím mezinárodního řádu založeného na pravidlech budeme společně řešit globální výzvy, přijímat příslib a řídit nebezpečí vznikajících technologií, podporovat hospodářský pokrok a důstojnost práce a umožnit otevřený a spravedlivý obchod mezi národy,“ prohlašuje.
Jinde zavazuje Johnsona a Bidena, aby „pokračovali v budování inkluzivní, spravedlivé, ke klimatu šetrné, udržitelné globální ekonomiky založené na pravidlech pro 21. století“ a zdůrazňovali přesvědčení obou lídrů, že „svět dospěl do kritického bodu, kdy musí naléhavě a ambiciózně jednat, aby se vypořádal s klimatickou krizí, chránil biodiverzitu a udržel přírodu“, a slibovali, že „Naše země budou tyto otázky upřednostňovat ve všech našich mezinárodních krocích“.