• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Obyvatelia EÚ považujú Rusko za potrebného partnera

    15-6-2021 Zem & Vek 24 1082 slov zprávy
     
    Foto: https://t.me/MID_Russia

    Lídri G7 rokovali na summite vo Veľkej Británii. Mienili sa dohodnúť na riešení viacerých dôležitých problémov. „Využijeme silu demokracie, slobody, rovnosti, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv, aby sme odpovedali na najzávažnejšie otázky a zvládli najväčšie aktuálne výzvy,“ uvádza sa v záverečnom komuniké summitu, ktorý sa uskutočnil v letovisku Carbis Bay na juhozápade Anglicka.

    Lídri krajín skupiny G7 prijali v sobotu plán, ktorého cieľom je konkurovať čínskej iniciatíve novej hodvábnej cesty a to vybudovaním infraštruktúry v chudobnejších krajinách. Schválili projekt Build Back Better World (Vybudujme znova lepší svet). Tiež sa dohodli, že dodajú chudobnejším krajinám miliardu dávok vakcín proti COVID-19 a že zintenzívnia boj proti klimatickým zmenám. Podporili tiež zavedenie nastolenia minimálneho 15-percentného globálneho zdanenia veľkých nadnárodných spoločností. No, a samozrejme ako inak, kritizovali „nedemokratické praktiky“ Číny a Ruska a hľadali možnosti „zdržovania“ oboch, pre nich nebezpečných konkurentov.

    Viacerí odborníci a aktivisti sa však domnievajú, že prísľub, že krajiny G7 chudobnejším krajinám sveta dodajú počas nasledujúceho roka viac ako miliardu dávok vakcín proti koronavírusovému ochoreniu, nie je ani zďaleka dostatočný. Rovnako nedostačujúce sú podľa nich aj prísľuby G7 o zvýšení pomoci pre krajiny najviac postihnuté dôsledkami klimatických zmien, o znižovaní uhlíkových emisií a investícií do fosílnych palív, ako aj o postupnom obmedzovaní využívania uhlia a áut so spaľovacími motormi.

    Samotní účastníci summitu však označili svoju schôdzku /kto by pochyboval?/ za úspešnú. Americký prezident Joe Biden ju definoval, ako „mimoriadne kooperatívne a produktívne stretnutie“, pričom oznámil návrat USA na globálnu politickú scénu: „Amerika opäť vedie svet spolu s krajinami, ktoré s ňou zdieľajú jej najhlbšie hodnoty,“ vyhlásil americký „Brežnev“ pred odchodom z dejiska summitu. Za úspešné považuje rokovania G7 aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, chystajúca sa do politického dôchodku, a preto to bolo pre ňu posledné stretnutie s kolegami s G7. Podčiarkla, že summit „priniesol novú dynamiku do riešenia hlavných problémov súčasného sveta“.

    Britský premiér Boris Johnson ako hostiteľ schôdzky v Cornwalle, tiež hovoril o úspechu schôdzky a vyzdvihol dohodnuté záväzky v oblasti ekonomickej obnovy po pandémii koronavírusu, ktoré zahŕňajú aj podporu vzdelávania dievčat vo svete. Joe Biden do záverečného vyhlásenia pretlačil konkrétne kritické vyjadrenia na adresu Číny, ktorej lídri vyčítali porušovanie ľudských práv a využívanie nútenej práce v regióne Sin-ťiang a obmedzovanie slobôd v Hongkongu. Dohodli sa tiež, že budú spoločne čeliť „netrhovým ekonomickým praktikám“ Pekingu a požiadali Čínu, aby umožnila ďalšie medzinárodné skúmanie pôvodu súčasnej pandémie.

    Nezabudli samozrejme ani na Rusko, od ktorého požadovali, aby „dôveryhodne vysvetlilo podozrenia z používania zakázaných chemických látok na svojom území“. Čiže znova žiadali Rusko, aby priznalo niečo, čo síce nerobí, ale je z toho obviňované skupinou G7. Odsúdili tiež zásahy voči ruskej opozícii a opozičným médiám a vyzvali Moskvu na vyšetrenie kybernetických útokov, z ktorých sú podozriví proruskí hackeri. Kremeľ tiež podľa lídrov G7 musí prestať s aktivitami, ktorých cieľom je destabilizácia iných krajín a zasahovanie do ich demokratických systémov. Znova odzneli falošné a ničím nepodložené obvinenia. Zároveň však deklarovali záujem o budovanie „stabilných a predvídateľných vzťahov s Ruskom“ a spoluprácu na otázkach spoločného záujmu.

    Práve túto fiktívnu snahu spolku G7 budovať „stabilné vzťahy s Ruskom“ komentovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová, ktorá poukázala na falošnosť podobných vyhlásení lídrov G7 a na to, že otvorene používajú lži a ako vždy, prekrúcajú fakty a neodôvodnene obviňujú iné štáty, hlavne Rusko a Čínu.
    „Predtým žiadali, aby bolo Rusko stabilné a predvídateľné. V súčasnosti túto úlohu považujú za sféru obojstranných vzťahov, čiže závisiacej od všetkých strán. Keďže naša predvídateľnosť bola potvrdzovaná v priebehu rokov a konkrétnymi činmi, teraz by to isté mala urobiť aj „sedmička“, ktorej sa však v tejto veci príliš nedarí“, pripomenula Mária Zacharovová.

    Uviedla, že pred začiatkom „maratónu summitov“ za účastí prezidenta USA na európskom kontinente inštitúty YouGov a Datapraxis urobili prieskum verejnej mienky v radoch obyvateľov 12 členských štátov Európskej únie – ako západných krajín, tak aj štátov Strednej Európy. Ako sa zistilo počas prieskumu, občania EÚ nepovažujú USA za „spojenca“, ale iba za „potrebného partnera“. Zacharovová podčiarkla, že rovnako Európania označujú aj Veľkú Britániu, ktorá prednedávnom vypadla z EÚ. Pre nich Spojené kráľovstvo je tiež iba sused a „potrebný partner“, ale nie „spojenec“.

    „A ako je to s Ruskom? Najzaujímavejšie je to, že podľa výsledkov tohto prieskumu, Rusko je pre obyvateľov EÚ tiež „potrebný partner“. Občania Európskej únie presne tak vnímajú našu krajinu a vôbec nie ako „nepriateľa“, obraz ktorého sa im snaží nanútiť politická a mediálna vládnuca skupina“, prizvukuje v závere svojho komentáru hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová. Poukazuje na to, že časy sa menia, väčšina obyvateľstva EÚ na rozdiel od svojich vlád vo viacerých členských štátov EÚ zmúdrela, považuje Rusko za partnera a preto žiadajú, aby EÚ obnovila s Moskvou dobré vzťahy a spoluprácu, hlavne v hospodárskej oblasti. A vlády by mali plniť priania svojich voličov a obyvateľstva svojich krajín.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:
    (1) Lídri G7 sa dohodli na vakcínach pre chudobné krajiny, TASR, 13.6.2021
    (2) Lídri G7 sa dohodli na pláne budovania infraštruktúry, ktorý má konkurovať Číne, SITA, 12.6.2021
    (3) Krajiny G7 sa zaviažu darovať svetu miliardu vakcín proti koronavírusu, chcú urýchliť koniec pandémie, SITA, 11.6.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑