Zdanlivo to vyzerá – a tak sa to prezentuje verejnosti, že Rusi sú agresívni, lebo na svojom území robia vojenské cvičenie. Ukrajina je obeť, lebo prišla o Krym a Donbas, a my musíme podporovať demokraciu.
Na Ukrajine je nepochybne vzor demokracie pre všetky európske krajiny, ale zároveň si musíme uvedomiť niekoľko zaujímavých zvláštností. V podstate sme vo fáze, v ktorej dochádza ku geopolitickému prerozdeleniu sveta. Možno si to neuvedomujete, ale prečo mohla Veľká Británia pokojne vystúpiť z Európskej únie? Pretože bola znechutená európskou byrokraciou? Nie. Odpoveď je veľmi jednoduchá a skrýva sa pod názvom anglosaský blok. Je to koncept, ktorý sa pripravoval posledných 15 rokov a znamená, že sa predpokladá vytvorenie bloku anglicky hovoriacich krajín: Spojené štáty, Veľká Británia, Austrália, Kanada a Nový Zéland. Čírou náhodou sú to krajiny, ktoré majú spoločné špionážne informácie poskytované systémom Echelon. Echelon je systém 24 družíc, ktoré 24 hodín denne monitorujú akúkoľvek formu mobilnej komunikácie na povrchu planéty. Ak by ste si mysleli, že je to konšpirácia, prečítajte si uznesenie Európskeho parlamentu o vzniku kontrolného výboru na kontrolu systému Echelon, ktorý vytvorili pred 7 rokmi. Ten po dvoch rokoch činnosti zistil, že Európska únia prišla o 325 miliárd eur v dôsledku využitia špionážnych informácií poskytovaných Echelonom. Potom výbor zrušili.
Kto z koho?
V súčasnosti sme svedkami toho, akým spôsobom vzniká tvrdenie o nutnosti ďalších a ďalších sankcií voči Rusku. Nemecký kancelár Gerhard Schröder konštatoval jedno: Európska únia bez ruských surovín nevyžije, ale Rusko bez Európy áno. Veľmi jasne sa ukazuje, že rinčanie zbraní bude znamenať obrovské zvyšovanie zbrojných výdavkov. Je paradoxné, že toto zvyšovanie akoby sa nedialo vo väzbe na štátne rozpočty, ktoré sú napäté v dôsledku sanácie dôsledkov koronavírusovej krízy, finančnej krízy z roku 2008, ktorú sme nevyriešili, celkového zvyšovania zadlženosti všetkých subjektov na planéte. Za obdobie 2008 až 2018 sa zadlženosť subjektov na planéte podľa Medzinárodného menového fondu zvýšila o 59 biliónov, dosiahla hodnotu 238 biliónov dolárov a v podstate znamená obrovskú zadlženosť, väčšiu ako v časoch druhej svetovej vojny. Do dnešného dňa sa zadlženosť zvýšila o ďalších 40 biliónov. Alebo si ozaj myslíme, že tieto obrovské pôžičky sa jedného dňa vynulujú dobrovoľným zrieknutím sa pohľadávok voči dlžníkom? V tomto kontexte vzniká ďalšia zaujímavá otázka. Budeme zbrojné výdavky naďalej zvyšovať? Pretože v súčasnosti sa podľa SIPRI zo Štokholmu poskytuje na zbrojenie celkovo približne 1,9 až dva bilióny dolárov. Ale to znamená, že máme jedno z najväčších zbrojení od čias studenej vojny. Proti komu brojíme, koho chceme ohroziť zvyšovaním zbrojných výdavkov? A to už nehovoríme o tom, že jedna z novších tried amerických ponoriek stojí 1,25 miliardy dolárov, B-2 Spirit stojí miliardu dolárov. Môžeme teda tvrdiť, že zvyšovanie týchto bojových systémov je len súčasťou našej obrany, alebo sme sa vrátili ku klasikom, k známemu tvrdeniu: keď chceš mier, pripravuj vojnu?
HISTÓRIA SA OPAKUJE
A z tohto hľadiska sú niektorí konceptualisti, ktorí vymýšľajú tézu, že „uzbrojíme“ Rusko. Vychádzajú z tézy, že Reagan uzbrojil Sovietsky zväz. Lenže dnes Rusko nevedú senilní predstavitelia ako bol Leonid Brežnev, ale veľmi zaujímavo geopoliticky a strategicky mysliaci lídri. Robia sa iné kroky, aby ich nahradili niekým iným, ale musíme si uvedomiť, že Rusko v zbraňových systémoch nezaostáva. Skúste si pozrieť objektívne hodnotenia zbraňových systémov, ktoré rozvíja a postupne nasadzuje Ruská federácia.
AUTOR: Peter Staněk