• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    EU spáchá „sebevraždu“, pokud splní Bidenův plán postavit se Číně a Rusku, varují analytici

    18-6-2021 Svobodné Noviny 128 1072 slov zprávy
     

    Snaha Bidenovy administrativy konkurovat znovu se rodící části světa se zdá být odsouzena k zániku, neboť takzvaný „unipolární moment“ již nelze obnovit, říkají evropští pozorovatelé komentující závazek amerického prezidenta vůči NATO a příslib návratu do lepšího světa.


    V pondělí se prezident Joe Biden setkal s vedoucími představiteli NATO na bruselském summitu, kde označil závazek USA vůči vojenské alianci za „posvátný závazek“. Závěrečné prohlášení ze schůzky zdůraznilo „hrozbu“, kterou představuje Rusko, i „výzvy“ způsobené Čínou.


    Již v sobotu americký prezident a členské státy G7 oznámily partnerství Build Back Better World (B3W) – zjevného konkurenta čínské iniciativy Hedvábná stezka v hodnotě mnoha bilionů dolarů. Obě oznámení byla učiněna, když se Bílý dům snaží svým spojencům znovu potvrdit, že „Amerika je zpět“ u kormidla globální politiky.


    Bidenova ‚Posvátná povinnost‘ není dobrá zpráva


    „Jak Joe Biden od svého prezidentského vítězství a také tentokrát na summitu G7 v Cornwallu (Spojené království) dával jasně najevo, ‚Amerika je zpět‘ se stalo novým starým tématem amerického angažmá ve světě, na rozdíl od mantry jeho předchůdce o zahraniční politice ,Amerika na prvním místě‘,“ říká Adriel Kasonta, analytik zahraničních věcí se sídlem v Londýně a bývalý předseda Výboru pro mezinárodní záležitosti v Bow Group, nejstarším konzervativním think tanku ve Spojeném království.








    Bidenovo poselství má za cíl „přestavět“ „zdiskreditovaný“ obraz USA po celém světě po čtyřletém vládnutí „izolacionistického“ prezidenta Donalda Trumpa a zlepšit vztahy s nejbližšími spojenci a partnery země v Evropě, poznamenává učenec a dodává, že to samozřejmě zahrnuje i závazek Washingtonu vůči NATO a článku 5, tj. kolektivní obraně. Článek 5 byl poněkud zpochybněn Bidenovým předchůdcem, který trval na tom, že spojenci z NATO by měli platit především svůj „spravedlivý podíl“.




    ​“Biden navrhuje, aby Amerika obnovila svou vůdčí roli, znovu se zavázala ke globálním spojenectvím a tlačila na to, aby postpandemický svět byl rámcem boje mezi demokraciemi a autokraciemi“, říká Kasonta a dodává, že posledními v očích Washingtonu a Bruselu jsou Rusko a Čína.


    Volba formulace, kterou Bílý dům zvolil pro svůj závazek vůči NATO, však není dobrou zprávou, poznamenává Fabio Massimo Parenti, výzkumník a profesor globální politické ekonomie, když odkazuje na Bidenovu větu „posvátná povinnost“.


    „Historie nás učí, že ,náboženské‘ vykořisťování politiky znamená nadřazení vůle jedné části nad ostatní,“ navrhuje profesor. „Z historické i současné zkušenosti USA vyplývá, že NATO je jejich vlastní multilaterální vojenskou hračkou pro naplňování jejich vlastních zájmů. Bude-li EU nadále následovat USA, které vykreslují Rusko a Čínu jako nepřátele, bude to ekonomická a politická sebevražda.“


    Minulý měsíc EU dočasně pozastavila ratifikaci komplexní dohody o investicích mezi EU a Čínou (CAI), jejímž cílem bylo zmírnit obchodní bariéry mezi blokem a Lidovou republikou kvůli obavám o „lidská práva“. Předtím američtí jestřábi opakovaně kárali evropské země za to, že za zády Washingtonu uzavřely lukrativní dohodu. Dohoda byla zmrazena, protože Čína v roce 2020 předstihla USA jako největšího obchodního partnera EU v oblasti zboží.


    Zatímco Bidenova administrativa použila bojovnou rétoriku jak vůči Moskvě, tak vůči Pekingu, „je třeba předložit pádný argument, že Biden se pokusí stabilizovat vztahy s Ruskem“, usuzuje Kasonta.


    Odvolává se zejména na „gesto dobré vůle“ Bidenovy administrativy: upustila od amerických sankcí vůči projektu Nord Stream 2.


    „Tento vývoj znamená z hlediska zahraniční politiky USA to, že Biden chce zmírnit napětí s Ruskem, a pokud ho postupně nepřesvědčí, aby se připojilo k vyvažující koalici proti Číně, pak alespoň výrazně snížit riziko, že se Moskva přímo zapojí do rostoucího napětí mezi Washingtonem DC a Pekingem (na straně Pekingu),“ navrhuje zahraničněpolitický analytik.


    Další známkou údajné deeskalace by mohl být údajný návrh komuniké NATO proti rozmístění pozemních jaderných raket v Evropě, citovaný Defense News 13. června.


    Je však třeba mít na paměti, že tato „přátelská“ póza je pouze provizorní a slouží současným zájmům USA, zdůrazňuje Kasonta.


    „Proto, jak naznačuje logika, Bidenovou zahraničněpolitickou prioritou – stejně jako byla priorita jeho předchůdce – je postavit soupeření s Pekingem do role určující konkurence pro 21. století, a přitom používat jiný, vstřícnější jazyk,“ říká. „Jsem si zcela jist, že ruští vůdci jsou natolik moudří, aby označili USA za bluf.“


    V této souvislosti je cílem Bidenova globálního infrastrukturního plánu v hodnotě 40 bilionů dolarů – rozšíření jeho domácího programu Build Back Better na Build Back Better World (B3W) – podle pozorovatelů především čelit Pekingu.


    B3W se chystá konkurovat Si Ťin-pchingově iniciativě Hedvábná stezka, která je celosvětovým infrastrukturním úsilím, jež probíhá od roku 2013 a snaží se zahrnout více než 70 zemí a mezinárodních organizací.


    Analytik se domnívá, že i kdyby Bidenova iniciativa B3W vyšla, „bylo by pro něj těžké konkurovat zjednodušenému a bezpodmínečně vázanému financování BRI ze strany Číny, které není vázáno na podmíněnosti týkající se lidských práv, změny klimatu, korupce a právního státu“.


    ​“Z pohledu rozvojových zemí to nevytváří dostatečné pobídky k tomu, aby rezignovaly na program BRI,“ poznamenává londýnský analytik a dodává, že mezi státy G7 zřejmě nepanuje shoda na tom, že Čína představuje skutečnou bezpečnostní hrozbu.


    „USA nemají jasnou a dlouhodobou strategii, jak konkurovat znovu se rozvíjející části světa,“ opakuje Parenti. „To nejlepší, co navrhli, je investiční plán infrastruktury pro rozvojový svět. Je nový? Ne. Je jasné, že se snaží napodobit čínské BRI a de facto uznávají důvody a úspěch čínské iniciativy.“


    Podle pozorovatelů by zřejmě bylo mnohem lepším rozhodnutím, kdyby USA spojily síly s Čínou a doplnily projekt BRI na pomoc rozvojovým zemím.


    Bohužel se zdá, že Biden sleduje „stejné katastrofální zahraničněpolitické myšlení svých předchůdců založené na předpokladu, že takzvaný ‚unipolární moment‘ může být obnoven,“ uzavírá Kasonta.









    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑