Kryptomeny sú virtuálne meny, ktoré sa „ťažia“ pri obrovskej spotreby elektriny v sieti počítačov. Nemajú teda formu bankovky, ale formu zápisu v pamäti počítača, ktorý je výsledkom zložitého matematického výpočtu, za ktorý obdrží vlastník počítačovej sieti určité množstvo bitcoinov. Aj keď sa digitálna mena nepokladá za zákonné platidlo, začínajú sa centrálne banky viac zaujímať o jej fungovanie, ale nie preto aby nahradila hotovosť či vklady v bankách, ale preto, aby bola digitálna mena akceptovaná ako zákonné platidlo, ktoré by bolo možné vymeniť za iné formy peňazí. Potom by mena mala rovnakú hodnotu ako bankovky. ECB sa začala zaoberať projektom zavedenia digitálnej euromeny a to aj napriek tomu, že trh s kryptomenami v poslednom období prechádza turbulentným vývojom. Čo sa vlastne deje, že zrazu nastal taký obrovský prepad hodnoty bitcoinu a v menšej miere aj ostatných kryptomien?
Sociálne siete naštrbili dôveru
Bitcoin, ako digitálna alternatívna mena k ostatným tradičným menám má svoju hodnotu odvodenú od ponuky a dopytu investorov, ktorí svoj názor zvyknú prezentovať aj na sociálnych sieťach. Doterajší investori do týchto mien vedia, že bitcoin je volatívna digitálna mena, pod čím treba rozumieť obrovské kolísanie jej hodnoty. A preto neprekvapuje, že stačilo vyhlásenie Elona Muska, výrobcu elektromobilov TESLA a tiež najväčšieho fanúšika bitcoinu, že jeho spoločnosť už nebude predávať elektromobily za bitcoiny. Dôvodom je vraj vysoká spotreba elektriny pri ťažbe, s environmentálnymi dopadmi, o čom už predsa musel vedieť predtým… Objavili sa špekulácie, že Tesla predáva emisné povolenky a preto si nemôže dovoliť „ ťažiť bitcoiny“.
Pre lepšiu predstavu, hodnota spomínanej meny bola pred mesiacom na úrovni 60 tisíc dolárov a keďže teraz poklesla na 40 tisíc dolárov, tak to znamená, že trh prišiel s nižšou kapitalizáciou bitcoinu o 400 miliárd dolárov. Iným dôvodom poklesu hodnoty môže byť stanovisko čínskej centrálnej banky, ktorá vraj zakázala na jej území uskutočňovať platby v kryptomenách. Čína počíta s digitalizáciou svojej meny na inom technologickom princípe, vraj s cieľom oslabiť americký dolár. Čínska digitálna mena bude spravovaná čínskou centrálnou bankou a pre občana má umožniť uskutočňovať bezhotovostné platby mimo dosah ich komerčných bank.
Aký teda bude ďalší vývoj týchto mien si musíme počkať, keďže ich terajší pokles predstavuje pre investorov stres, spôsobuje psychické problémy a tiež narušuje ich doterajšie stabilné súkromné vzťahy. A preto pri investovaní do kryptomien, ktorých svet je virtuálny, čoraz častejšie sprevádzaný podvodmi, škandálmi a hekerskými útokmi, treba byť opatrný a pokiaľ možno pristupovať aj diverzifikovane. Obchodovanie s kryptomenami začína vždy nákupom, ktorý väčšinou má zisky a preto je veľmi dôležité, aby kryptomenová peňaženka bola pokiaľ možno vždy bezpečná, čo doporučuje aj väčšina virtuálnych investorov.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm