Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová a řada dalších vysloužilých diplomatů vyzvaly k zásadním změnám v OSN před jejím nadcházejícím 70. výročím založení. Ve 130-istránkové zprávě, vydané v úterý Výborem pro globální bezpečnost, právo a vládu (Commission on Global Security, Justice, & Governance), požadují Albrightová spolu s řadou dalších vysloužilých diplomatů rozšíření Rady bezpečnosti, omezení práva veta, vytvoření nových fór pro řešení klimatických změn, dále pro vyšší bezpečnost kyberprostoru, sledování nových vývojových cílů a pro podporu vytváření míru.
Mezi členy výboru, kteří jsou spoluautory této zprávy, je šest dalších exministrů zahraničí z Japonska, Tanzanie, Brazílie, Indie, Kanady a Nizozemska.
S Albrightovou výboru spolupředsedá Ibrahim Gambari, vědec, bývalý ministr zahraničí Nigerie a exšéf pro politické záležitosti při OSN.
„Chceme za účelem změny skutečně vybudovat globální volební obvod,“ řekl Gambari AFP v interview a dodal, že nastal čas řešit „krizi globální vlády“, a sice tak, že učiníme OSN schopnější pro konfrontaci nových hrozeb.
Zatímco od svého založení po druhé světové válce funguje OSN z větší části beze změny, narůstalo postupně rozhořčení z různých důvodů souvisejících s její strukturou. Především pak jde o dvě sporné záležitosti: omezený počet členů Rady bezpečnosti a „nespravedlivé“ uplatňování veta – pro jakékoli rozhodnutí rady – Británií, Čínou, Francií, Ruskem a Spojenými státy.
„Veto nebylo ustanoveno k tomu, aby bylo využíváno v takové šíři, v jaké se nyní využívá, za účelem oddálení opatření rady ohledně některých úděsných humanitárních situací,“ řekl dále Gambari.
Tento výbor, který se snaží „zaměřit na vzájemnou souhru mezi bezpečností a spravedlností jakožto klíčovými kritérii pro porozumění a řešení aktuálních globálních hrozeb,“ připravuje půdu pro změny na příštích pět let a rozhodnutí, která mají být učiněna na Světové konferenci globálních institucí v roce 2020, kdy OSN završí 75 let od svého založení.
16. červen 2015