Organizace Aliance pro rodinu, která je České republice dobře hodnocena, se zdá být poslední obětí internetové cenzury v zemi. Na Twitteru Aliance oznámila, že byla na Facebooku cenzurována a existují obavy, že by mohla předznamenat úplný zákaz.
„Podle Facebooku porušuje Aliance pro rodinu společenské normy. Pořád říkáme, že dítě potřebuje tátu a mámu. Ale v této nové, krásné a duhové společnosti nesmíme říkat takové věci,“ napsala organizace a označila cenzuru za „pohřeb“.
Aliance pro rodinu sice nebyla zcela zakázána, organizace však byla v poslední době několikrát varována a hlásí, že při práci s facebookovým profilem organizace jsou správci omezeni a nemohou podniknout určité kroky (například vyzvat lidi, kterým se líbily některé příspěvky, aby se stali fanoušky stránky), načež se objeví neurčité oznámení o porušení komunitní politiky. Pokud jsou minulé případy nějakým vodítkem, často se stává, že zákaz následuje poté, co Facebook takové kroky podnikl.
Aliance pro rodinu není sama, kdo se stal terčem útoku. I další osobnosti „konzervativního“ Facebooku či Twitteru, jako například vývojář her Daniel Vávra, naznačují, že kroky Facebooku zřejmě naznačují, že zákaz není daleko. V takové situaci jsou ti, kdo jsou cílem, přirozeně rádi za každého českého politika, který se vyslovuje proti cenzuře na internetu.
Bývalý předseda Křesťanskodemokratické strany (KDU-ČSL) Marek Výborný tak učinil na svém twitterovém účtu, kde napsal: „Zbláznil se svět?“ a „Není možné být takto cenzurován, abychom bránili stabilní rodinu.“
Svoboda je prostě nedělitelná, musíme křesťanskodemokratickému politikovi připomenout, že cenzura na sociálních sítích, toto „omezení distribuce obsahu“, se nevztahuje pouze na témata a skupiny jemu osobně blízké, ale také na kritiku evropské integrace, zelené ideologie a samozřejmě na velmi citlivé zastánce takových ideologií.
Na českém webu propuká trend cenzury, který se dříve víceméně vyhýbal rušení kultury.
Již více než dva roky leží v Poslanecké sněmovně návrh zákona, který by z rušení příspěvků netrestných osob učinil trestný čin, který by mohl být stíhán pokutou, v krajním případě dokonce odnětím svobody. Koncem dubna letošního roku poslanci přijali návrh pro druhé čtení, ale obecně se předpokládá, že nakonec přijat nebude. Křesťanská demokratická strana pro úspěch tohoto modelu neudělala nic.
V září loňského roku byla rozeslána petice Společnosti na obranu svobody projevu (SOSP) známé jako Stop cenzuře. Kromě požadavku na zřízení parlamentní komise, která by měla schválit legislativu proti cenzuře internetu, existuje také požadavek, aby společnosti ze Silicon Valley zřídily v České republice styčné důstojníky, na které se mohou oběti cenzury obrátit.
Aliance pro rodinu je dnes v situaci, kdy se může obrátit jen k nějakému algoritmu, k anonymní organizaci, a dostat tu nejprefabrikovanější odpověď na jakoukoli otázku, což je fenomén, kterému bezpočet jednotlivců a organizací čelilo, když byly jejich účty cenzurovány nebo zakázány.
SOSP zveřejnila na Twitteru příspěvek Výborného s poznámkou: „Nikdo z křesťanskodemokratických zákonodárců ještě nepodepsal naši petici a oficiální, velmi vágní reakce strany jsme se dočkali až po mnoha měsících mlčení. Nicméně nikdy není pozdě.“
Nezájem se týká i zbytku středopravých stran, zejména ODS, s výjimkou některých jednotlivých politiků.
Je jisté, že pokud bude mít většina v příští sněmovně jen jeden hlas, příští vládu sestaví koalice Spolu, kde, jak je vidět, má boj proti cenzuře internetu jen částečnou podporu Pirátské strany. Piráti sice hovoří o nějakém evropském řešení problému, ale obecně je cenzura na sociálních sítích nezajímá.
Příští česká vláda v tomto ohledu neudělá nic vážného. Nebude inspirována například Polskem, kde konzervativní vláda vytvořila zvláštní soud proti moderní cenzuře. Naši umírnění konzervativci bojují sami proti sobě, protože při současném tempu zužování názorového koridoru budou z Facebooku před příštími volbami vymazány i věci, s nimiž ještě letos vedou kampaň.