Pred pandémiou sa výrazne zvyšovali mzdy v takmer vo všetkých sektoroch ekonomiky, ktoré počas nej nebolo kde „utratiť“, čoho dôkazom sú správy z bankového sektora, že väčšina z nás usporila viac. Pokiaľ inflácia bola pod jedno percento, pokles kúpnej sily nami ušetrených peňazí nás skôr „netankoval“, čo už neplatí. Zo všetkých strán počujeme o narastajúcej inflácii, dôkazom čoho napokon je, že už takmer všade platíme viac, ale mzdy sa nám akosi zasekli. Pri kontrole stavu peňazí na účtoch vidíme, že v prípade bežných, sú poplatky vyššie ako úroky a v prípade sporiacich a termínovaných, nám pripíšu ročne pár desiatok eur. Ako má na tento stav reagovať domácnosť? Banka a finanční sprostredkovatelia nám navrhujú investovať, pričom ale nezabudnú pripomenúť, že aj pri investovaní s peniazmi môže dôjsť aj k strate, čo znamená, že peniaze investované do nechránených bankových produktov kapitálového trhu nám nielen že neprinesú nič, ale dokonca aj stratu.
Abeceda peňažného podnikania
V škole a napokon ani doma, sme nedostali abecedu finančnej gramotnosti a tak sa spoliehame na „ presvedčovanie“ bankového úradníka, ktorý od nás najprv chce odpoveď na celý rad otázok, vrátane súhlasu so spracovaním osobných údajov. Dôvodom je vraj zistiť prečo a za akým účelom budeme chcieť v budúcnosti peniaze použiť, vrátane ich rozloženia aj do viacerých investičných príležitostí. Na ich doporučenie, že treba kupovať vtedy, keď sú produkty lacné a predávať vtedy, keď sú drahé, obyčajne nereagujeme, keďže v praxi v panike postupujeme opačne.
Tiež by sme nemali podliehať terajším módnym trendom akým je dnes investovanie do kryptomien, čo sme sa mali možnosť presvedčiť. Či budeme ale reagovať na mimoriadne správy o vytvorení alternatívneho bankového systému, ktorý je prístupný všetkým, nebudeme komentovať. Čo by si však každý peňažný investor mal minimálne zistiť, sú výška vstupných a výstupných poplatkov, poplatky za spravovanie peňazí vo fondoch, percento zhodnocovania investovaných peňazí a periodicita vyplácania ich výnosov. Zvlášť treba byť opatrní ak ide o investovanie do korporatívnych dlhopisov, aj keď obyčajne ponúkajú vyšší výnos. V čase internetovej a mobilnej komunikácie sa predpokladá, že aj malý peňažný investor má prístup k sledovaniu pohybu peňazí na jeho vybraných fondoch a podľa toho aj v spolupráci so svojím poradcom má možnosť na stav kvalifikovaným spôsobom reagovať.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm