• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Veľký protest odborárov proti vláde: „Nedáme si rozvrátiť sociálny štát!“

    28-6-2021 Zem & Vek 93 775 slov zprávy
     

    Na proteste organizovanom Odborovým zväzom KOVO sa zúčastnilo približne 1500 ľudí.

    V sobotu sa uskutočnilo verejné protestné zhromaždenie s názvom „Zastavme rozvrat sociálneho štátu“, ktoré organizuje Odborový zväz KOVO. Začiatok bol o 13.00 hod. pred Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR v Bratislave. Hlučným davom sa ozývali výkriky ako preč s Matovičom.

    Následne sa účastníci zhromaždenia presunuli na Námestie SNP v Bratislave. Pred ministerstvom vystúpi predseda Rady OZ KOVO, Emil Machyna a podpredsedníčka Rady OZ KOVO, Monika Benedeková. Na Námestí SNP vystúpia zástupca Konfederácie odborových zväzov SR a  regionálni predstavitelia OZ KOVO.

    Ako sa uvádza v tlačovej správe, ide o verejné zhromaždenie, organizované OZ KOVO. „Podporiť ho môže každý, kto nesúhlasí so znižovaním svojho sociálneho štandardu v dôsledku rôznych, narýchlo a bez diskusie či akceptácie pripomienok,  prijímaných legislatívnych zmien,“ uviedla hovorkyňa OZ KOVO Anita Fáková.

    „Nepáči sa nám napríklad to, že sa minimálna mzda zvýšila pomalšie, ako sa mala zvýšiť. Skupiny zamestnancov boli obraté o 33 eur mesačne, čiže o 395 eur za rok,“ uviedla na proteste podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková. Zdôraznila, že Slovensko má siedmu najnižšiu minimálnu mzdu v rámci Európske únie (EÚ).

    Ďalším dôvodom protestu boli zrušenie oslobodenia trinásteho a štrnásteho platu sociálnych odvodov , zmrazenie minimálneho dôchodku, zrušenie trinásteho dôchodku, odpojenie príplatkov od minimálnej mzdy či spomalenie rastu minimálnych mzdových nárokov. „Tie sa netýkajú len tých, ktorí poberajú minimálnu mzdu, ale všetkých,“ pokračovala Benedeková.

    Odborárom sa taktiež nepáčia zmeny pravidiel zastúpenia v tripartite. Zamestnancov v nej nezastupuje len reprezentatívna Konfederácia odborových zväzov SR, ale aj minoritnejšie odborové organizácie. Odborári sú nespokojní so zrušením rozširovania kolektívnych zmlúv na odvetvovej úrovni. „Týmto opatrením asi 130-tisíc zamestnancov na Slovensko stratilo výhody a benefity z kolektívnych zmlúv,“ dodala Benedeková. Ďalej nesúhlasia so zrušením dôchodkového stropu, ktorý bol stanovený na 64 rokov.

    „Treba sa zamyslieť nad tým, ako zvýšiť príjmy. Čo tak zvyšovať mzdy, budovať mzdy, zaviesť transferové oceňovanie, konsolidované závierky, zdaniť prirodzené monopoly či tých, ktorí sú v daňových rajoch?“ pýta sa Machyna.

    Na proteste sa zúčastnilo približne 1500 ľudí. Na námestí SNP vystúpili hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Martina Nemethová, a traja regionálni zástupcovia OZ KOVO, predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga, predseda ZO OZ KOVO PPS Detva Stanislav Ľupták a predseda výboru ZO OZ KOVO Arriva Nitra Michal Ďuriš. Protest podporili na sociálnych sieťach aj opozičné politické strany a hnutia.

    K protestu vydalo stanovisko ministerstvi práce, ktoré podľa svojich slov rešpektuje právo zamestnancov vyjadriť svoj postoj formou protestného pochodu. Rezort tvrdí, že minister Milan Krajniak (Sme rodina) je pripravený sa stretnúť s každým, pokiaľ ide o pomoc ľuďom na Slovensku. Protest však vníma ako politickú akciu na podporu politickej strany Smer-SD.

    „Ak by mal predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna skutočný záujem o postavenie pracujúcich na Slovensku, požiadal by o stretnutie na ministerstve práce. Nikdy tak však neurobil. Tripartita je plne funkčná a sociálni partneri sa stretnú na rokovaní v pondelok 28. júna,“ uviedlo ministerstvo.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Protest odborárov v Bratislave: Nechceme byť lacnou pracovnou silou ani ekonomickou kolóniou, HN Online, 26.6.2021

    2./ Rozvášnený dav protestoval proti rozvratu sociálneho štátu, odzneli výkriky „preč s Matovičom“, Noviny.sk, 26.6.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑