• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Európska rada znovu zaútočila na Rusko

    30-6-2021 Zem & Vek 82 1241 slov zprávy
     
    Foto: MZV SR

    Európska rada na svojom zasadnutí 24. – 25. júna prebrala viaceré horúce otázky: Pandémia COVID-19, Hospodárska obnova, Migrácia, Turecko, Líbya, Rusko, Bielorusko, Sahel, Etiópia, Kybernetická bezpečnosť. Jeden bod však z programu vypadol: navrhnutá debata s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, ktorého  Merkelová a Macron chceli pozvať na „slovíčko“, sa neuskutočnila – tento návrh zamietli európski rusofóbovia. O Rusku teda síce rokovali… ale bez účasti Ruska.  

    Informácie o „ruskej téme“ boli zhrnuté v záverečnom komuniké zasadnutia Európskej rady, v časti VI. a v 10 bodoch – od 25 až po 34-tý.

    V bode č. 27 Európska rada uviedla, že „očakáva, že vedenie Ruska preukáže konštruktívnejšiu angažovanosť a politický záväzok a prestane vyvíjať činnosť proti EÚ a jej členským štátom, ako aj proti tretím krajinám“. Ako vždy, bruselo-klamári použili všeobecné frázy a ničím nepodložené obvinenia – tak to robia vždy. Ani jeden dôkaz protieurópskej činnosti Ruska nebol uvedený, zas len tliachali do vetra a použili falošné, lživé obvinenia – ako zvyčajne.

    V bode č. 28 Európska rada vyzvala Rusko, aby „v plnom rozsahu prevzalo zodpovednosť za zabezpečenie úplného dodržiavania dohôd z Minska, ako kľúčovej podmienky na akúkoľvek podstatnú zmenu pozície EÚ“. Prirodzene, ani slovo o tom, že Rusko vždy dodržuje Minské dohody, ktoré ani náhodou a ani trochu nedodržuje hlavný aktér a agresor – Kyjev. Ale o tom v komuniké Európskej rady nebolo samozrejme uvedené ani slovo. Brusel a mnohé členské štáty EÚ, plne podporujú banderovský neonacistický režim na Ukrajine.

    V bode č. 29 Európska rada vyzvala na pokračovanie sankčnej vojny proti Rusku. Neuviedla síce ani jeden „hriech“ Moskvy, ale chce viesť proti nej vojnu. Klasické únijno-európske, bruselské, pokrytecké metódy. „Pokiaľ ide o posilnenie našej odolnosti, Európska rada zdôrazňuje, že je potrebné, aby EÚ a jej členské štáty rázne a koordinovane reagovali na akékoľvek ďalšie nepriateľské, protiprávne a podvratné činnosti Ruska a pritom v plnej miere využívali všetky nástroje, ktoré má EÚ k dispozícii a zabezpečili koordináciu s partnermi. Na tento účel Európska rada tiež vyzýva Komisiu a jej vysokého predstaviteľa, aby predložili možnosti ďalších reštriktívnych opatrení vrátane hospodárskych sankcií“, uvádza sa v komuniké, podobajúcom sa skôr na vyhlásenie vojny.

    V bode  č. 30 Európska rada zdôrazňuje, že „je potrebné ďalej prehlbovať a zintenzívňovať politické, hospodárske a medziľudské vzťahy a spoluprácu s východnými partnermi, s cieľom zvýšiť ich odolnosť (prirodzene ako inak, voči „agresii Ruska – pozn. aut.). V tejto súvislosti pripomína vyhlásenie zo samitu Východného partnerstva z roku 2017, v ktorom sa uznávajú európske ambície a európska voľba dotknutých východných partnerov, ako sa uvádza v dohodách o pridružení a to v kontexte nadobudnutia ich platnosti. Podčiarkuje tiež svoj záväzok prehĺbiť vzťahy so Strednou Áziou“, uvádza Európska rada, otvorene priznávajúc, že mieni vytvoriť protiruskú koalíciu z krajín, ktoré sa nachádzajú v okolí Ruska. NATO už Rusko svojimi jednotkami obkľúčilo, teraz chce EÚ vybudovať aj svojrázny protiruský „pevnostný val“, aby sa dalo obkľúčiť Rusko nepriateľskými silami aj po druhý raz, takpovediac dvojitú „hrádzu“.

    V bode č. 31 Európska rada „opakuje, že Európska únia je otvorená selektívnej spolupráci s Ruskom v oblastiach záujmu EÚ“. Uvádza, že chce debatovať s Ruskom na rôzne témy:  klíma a životné prostredie, zdravie, ako aj vybrané otázky zahraničnej a bezpečnostnej politiky a viacstranné otázky, ako je spoločný komplexný akčný plán (JCPoA), Sýria a Líbya. Uvádza, že „v tomto kontexte Európska rada preskúma formy a podmienky dialógu s Ruskom“. Potrebuje rokovať s Ruskom o otázkach, ktoré bez účasti Moskvy nevyrieši a v ostatnom chce viesť sankčnú vojnu. Klasické pokrytectvo a špinavá politika, obvyklá pre súčasné vedenie EÚ a niektoré vlády členských štátov.

    V bode č. 32 Európska rada spieva starú pesničku a obviňuje Rusko z hriechov, ktoré vo veľkom pácha samotný Brusel a členské štáty: „odsudzuje obmedzovanie základných slobôd v Rusku a zmenšujúci sa priestor pre občiansku spoločnosť. Zdôrazňuje, že sú potrebné medziľudské kontakty a pokračujúca podpora zo strany EÚ ruskej občianskej spoločnosti /medzi riadkami sa jasne číta – podpora opozície, nepriateľov súčasného vedenia Ruska, vlastizradcov – pozn. aut. /, organizáciám pre ľudské práva a nezávislým /opozičným, protiruským, prozápadným, financovaných Sorosom a spol./ médiám“.

    V bode č. 33 Európska rada už úplne klame, keď tvrdí, že „plne podporuje všetko úsilie o zistenie pravdy, zabezpečenie spravodlivosti a vyvodenie zodpovednosti v záujme obetí zostreleného letu MH17 a ich najbližších a vyzýva všetky štáty, aby v plnej miere spolupracovali v rámci prebiehajúceho súdneho konania“. Európska verejnosť dobre vie, akým spôsobom sa vykonáva vyšetrovanie tejto kauzy medzinárodnou komisiou a aké správy o tejto udalosti šíria európski politici, analytici a média. Zas – totálna lož, pokrytectvo, falšovanie faktov, fraška, výsmech spravodlivosti.

    V podobnom duchu Európska rada vyjadrila svoj vzťah aj voči Bielorusku (časť VII. Komuniké, body 35 a 36). V komuniké sa uvádza, že „Európska rada víta včasné vykonanie opatrení týkajúcich sa Bieloruska (čiže nezákonne a nespravodlivo uvalených sankcií – pozn. aut.) v súlade so svojimi závermi z 24. – 25. mája 2021“. Európska rada tiež opätovne vyzvala  na okamžité prepustenie všetkých politických väzňov a „svojvoľne“ zadržiavaných osôb vrátane Ramana Prataseviča a Sofie Sapegovej a na „ukončenie represií občianskej spoločnosti a nezávislých médií“.

    Ako výsmech znie fráza, že Európska rada „opätovne zdôrazňuje demokratické právo bieloruského ľudu zvoliť si svojho prezidenta prostredníctvom nových, slobodných a spravodlivých volieb“. Ale veď prezident bol zvolený – a prostredníctvom slobodných a demokratických volieb. Ibaže ich výsledky bruselskému stádu nevonia a žiada nové voľby. Žiadna tolerancia slobody vôle, ktorú prejavila bieloruská verejnosť, občania Bieloruska.

    V časti V., ktorá sa týka situácie v Líbyi, Európska rada pokrytecky žiada „bezodkladné stiahnutie všetkých zahraničných ozbrojených síl a žoldnierov“. Prečo podobnú požiadavku nevyjadrila, napríklad v súvislosti so Sýriou, Irakom a pod., kde sa nezákonne nachádzajú natovsko-americké vojská a kde bezočivo rabujú prírodné bohatstva týchto krajín?

    Bruselská Európska rada znova ukázala svoju falošnosť, pokrytectvo, nekompetentnosť a rusofóbiu. V jednej vete tvrdí, že chce rokovať a spolupracovať s Ruskom, ale zároveň ho nespravodlivo bezdôvodne napadá a chce pokračovať v útokoch a sankčnej vojne. Môže teda Moskva rokovať a podpisovať dohody s tak nespoľahlivým a pokryteckým „partnerom“? Brusel robí všetko pre to, aby ešte viac zhoršil vzťahy s Ruskom a treba uznať, že sa mu v súčasnosti v tejto „disciplíne“ darí.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj:

    (1) Zasadnutie Európskej rady (24.a 25.júna2021)–závery

    (2) https://www.consilium.europa.eu/media/50842/2425-06-21-euco-conclusions-sk.pdf, 25.6.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑