Konference metodistické církve Velké Británie v drtivé většině podpořila sňatky osob stejného pohlaví, které se konají v jejich kostelech, a v novém stálém řádu tvrdí, že „manželství může být mezi kterýmikoli dvěma lidmi“.
Metodická církev ve středu odhalila, že konference s velkou převahou – 254 pro, 46 proti – odhlasovala usnesení, které uvádí, že „v zásadě souhlasí s manželstvím párů stejného pohlaví v metodistických prostorách… metodistickými ministry“.
Z vydaných dokumentů vyplývá, že stálé řády odstranily zmínku o metodistické církvi, která věří, že manželství je „božím darem“, a změnily fázi, že „je božím záměrem, aby manželství bylo celoživotním svazkem těla, mysli a ducha jednoho muže a jedné ženy“ za slova „dvou lidí, kteří do něj svobodně vstupují“ – a odstranily specifikaci biblického manželství mezi jedním mužem a jednou ženou.
Andrea Williamsová, šéfka volební skupiny Christian Concern, v reakci na hlasování prohlásila: „Jsem hluboce smutná, když vidím, jak metodistická církev ztrácí cestu tím, že už nepodporuje manželství tak, jak ho definuje Bůh.“
Paní Williamsová pokračovala: „Božím plánem je manželství jednoho muže a jedné ženy. Každý křesťan by měl být připraven věřit, že Boží vzor pro naše životy je nejlepším způsobem, jak jednotlivcům a společnosti zajistit rozkvět. Každá církevní denominace – včetně metodistů a anglikánské církve – by měla tuto vizi sebevědomě hlásat, místo aby zrcadlila ducha zeitgeista.“
Církev, která léta jednala se státní anglikánskou církví o znovusjednocení, pak následovala trvalý řád matoucím prohlášením, že „v metodistické církvi je to chápáno dvěma způsoby: že manželství může být jen mezi mužem a ženou; že manželství může být mezi kterýmkoliv člověkem“.
Šéf veřejné politiky křesťanského koncernu Tim Dieppe k oběma postojům poznamenal, že „metodistická církev se rozhodla, že neví, co je manželství. Rozhodla se potvrdit dva protichůdné názory na manželství. Pokud potvrdíte formální rozpor, pak potvrdíte cokoliv a ve skutečnosti nemáte žádné přesvědčení.“
Church Times uvádí, že byl informován, že první sňatky osob stejného pohlaví by se mohly uskutečnit na pozemcích kostelů do podzimu 2021.
Metodistická církev v jiném usnesení podpořila velkou většinou přání „oslavovat“ páry žijící spolu, které nejsou sezdány, a tvrdila, že církev má „důležité poslání“ poukázat „na přítomnost Boží lásky v takových vztazích“ – zbavit se pojmu „žít v hříchu“.
Nejedná se o první levicově progresivní akt metodistické církve Velké Británie, která již v roce 2017 vysvětila svého prvního transgenderového ministra.
Anglikánská církev – oficiální státní církev Anglie a domov celosvětového anglikánského společenství – zakazuje dvěma osobám stejného legálního pohlaví uzavírat sňatky ve svých kostelech, ačkoli je i nadále pod tlakem LGBT aktivistů a duchovních, včetně biskupa Liverpoolu Paula Bayese, který nedávno vyzval k „genderově neutrálnímu sňatkovému kánonu“.
Přesun povolující sňatky osob stejného pohlaví se formálně připravuje od roku 2019, a zatímco rozhodnutí by mohlo zhatit opětovné shledání anglikánské církve a metodistické církve Velké Británie, první možnost již umožňuje sňatky těm narozeným stejného pohlaví – pokud někdo legálně změnil svou identitu na opačné pohlaví.
„Trans lidé s genderovým uznáním se už mohou v našich kostelech sezdávat. Být transsexuálem nebrání tomu, aby se někdo nabídl na vysvěcené ministerstvo a máme transgenderové duchovní i laity,“ potvrdila anglikánská církev v prohlášení souvisejícím s rozpravou o změně zákona o uznávání pohlaví.
Anglikánská církev zároveň tvrdí, že nebude zpochybňovat sňatky, které uzavřela, pokud jeden z heterosexuálních párů přejde na opačné pohlaví a učiní z něj podle logiky Pink News „manželství osob stejného pohlaví“.
Hlava anglikánské církve rovněž horlivě oslavuje změnu pohlaví věřících, přičemž biskupský dům radí duchovním, aby používali „Potvrzení baptistické víry“ k označení genderových přechodů, a vyjádřila se velmi liberálně ve smyslu svého učení o proměnlivosti pohlaví, například že Bůh je genderově neutrální a děti ve školách anglikánské církve by měly mít možnost svobodně zkoumat svou „genderovou identitu“.
Nigel Farage nedávno kritizoval anglikánskou církev za to, že neuhájila nedotknutelnost manželství.
„Já vím, že církev je plná všelijakých podivínů, ale pokud anglikánská církev nemůže povstat a bránit posvátnost manželství, zajímalo by mě, jaký má smysl?“ Ptal se Pan Farage.