• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Spojenom kráľovstve kritizujú hlúpu provokáciu britského torpédoborca blízko ruských hraníc

    2-7-2021 Zem & Vek 65 1295 slov zprávy
     
    Foto: Daily Mail/AFP

    Svetové média a analytici živo komentujú nedávny incident vo vodách Čierneho mora. Ruská hliadková loď uskutočnila varovné výstrely blízko britského torpédoborca, ktorý demonštratívne plával blízko pobrežia Krymu. Podľa ruského ministerstva obrany,  loď HMS Defender vstúpila do ruských teritoriálnych vôd neďaleko polostrova a bola varovaná, aby „nebláznila“. Britské ministerstvo obrany však tvrdí niečo iné.

    Rusko uviedlo, že k incidentu došlo neďaleko Mysu Fiolent na juhu Krymu. Torpédoborec HMS Defender priplával asi tri kilometre hlboko do ruských výsostných vôd a bol vopred varovaný pred použitím zbraní v prípade porušenia hranice. Na varovanie však plavidlo nedbalo. O 11.52 h. (10.52 h. SELČ) vplávalo do ruských vôd a tak o 12.06 h. a o 12.08 h. pohraničná strážna loď výstražne vystrelila a o 12.19 h. lietadlo Su-24M vykonalo výstražné bombardovanie štyrmi 1/4-tonovými bombami zhodenými v smere ďalšej plavby britského plavidla. O štyri minúty neskôr loď opustila ruské teritoriálne vody. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničia, ktoré si predvolalo britského vojenského atašé v Moskve.

    Na druhej strane však britské ministerstvo obrany uviedlo, že na HMS Defender neboli vypálené žiadne varovné výstrely. Dodalo, že loď sa plavila v ukrajinských vodách. „Loď kráľovského námorníctva iba plávala cez ukrajinské teritoriálne vody v súlade s medzinárodným právom,“ informovalo ministerstvo. Podľa Britov, Rusi iba vykonávali delostrelecké cvičenie v Čiernom mori, pred čím aj vopred varovali. „Na HMS Defender neboli nasmerované žiadne strely a neuznávame tvrdenie, že do jej trasy boli zhodené bomby,“ podčiarklo britské ministerstvo obrany.

    Je to celkom zaujímavá diskusia, keď si vezmeme do úvahy skutočnosť, že zvyčajne strana, na ktorú sa strieľalo, obviňuje útočníka z ohrozenia a nebezpečného útoku a útočiaca strana, pochopiteľne ohrozenie zo svojej strany popiera, alebo tvrdí, že sa nič nestalo, vôbec na nikoho nestrieľala a tvári sa, že…ja nič, ja muzikant… V tomto prípade je všetko postavené na hlavu: Rusko sa priznalo, že výstrelmi varovalo britský torpédoborec, aby opustil ruské teritoriálne vody, ale britská strana tvrdí, že ruské vojenské sily v blízkosti lode Spojeného kráľovstva nestrieľali… Je to záhada: prečo britská strana popiera „agresívne“ konanie Rusov?

    V samotnom ostrovnom štáte pomerne veľká časť odborníkov a verejnosti odsudzuje provokáciu britskej lode v ruských teritoriálnych vodách. Napríklad, známy analytik Peter Hitchens v denníku Daily Mail podčiarkol: „Výstrelky Kráľovskej flotily v Čiernom mori považujem za takmer bláznovstvo. Nedokážem nájsť rovnako pomätenú analógiu pre takýto čin. Existuje niekoľko paralel: po prvé, toto miesto sa nachádza tisíce kilometrov od Spojeného kráľovstva a nemáme s nim nič spoločné, po druhé, je tam konflikt, s ktorým naša krajina tiež nemá nič spoločné, po tretie, je tam teritoriálny spor, v ktorom miestni obyvatelia majú vlastný postoj a susedná krajina má iný názor“, uvádza britský analytik a prizvukuje, že Spojené kráľovstvo by sa nemalo miešať do konfliktu v regióne Čierneho mora.

    Uviedol zaujímavé porovnanie o uznaní toho, komu patrí to alebo iné územie, v danom prípade Krym a Falklandské /Malvíny/ ostrovy. Jasne ukázal, že zo strany britského torpédoborca to bola čistá provokácia voči Rusku. Podotkol, že britská loď sa mohla odvolať na to, že Kyjev, ktorý považuje Krym za súčasť Ukrajiny, povolil plavbu britskej lode vo „svojich“ teritoriálnych vodách. Ale s rovnakým úspechom sa ruská loď mohla odvolať na povolenie Argentíny a preplávať blízko Falklandských ostrovov, ktoré Spojené kráľovstvo považuje za svoje územie. „Predstavte si, ako by na to reagovala Británia – spŕškou posmeškov a opovrhovaním“, zdôrazňuje Peter Hitchens.

    Podotýka, že Rusi považujú Krym za svoje územie, rovnako ako Briti za svoje územie považujú Falklandské ostrovy. „Ukrajinské pretenzie na Krym sú veľmi slabé. Ale ruské pretenzie, ako aj naše na Falklandské ostrovy, sa opierajú na vôľu miestnych obyvateľov. A preto naopak – sú veľmi silné“, prizvukuje britský analytik vysvetľujúc, že Krym či to niekto chce alebo nechce, je ruské územie.

    Pripomenul v tejto súvislosti, že 20. januára 1991 obyvatelia Krymu drvivou väčšinou (93% hlasovalo „za“ a vyše 80 percent voličov sa zúčastnilo na voľbách) v platnom referende, ktorý zodpovedal všetkým medzinárodným normám, schválilo autonómiu Krymu – čiže osamostatnenie polostrovu od Ukrajiny. „Väčšina obyvateľov Krymu sú etnickí Rusi a nikdy nechceli žiť na Ukrajine a podrobovať sa ukrajinskej moci. Ale, pretože Ukrajina vtedy ešte bola súčasťou Sovietskeho zväzu, hlasovanie nemalo efekt, iba ukázalo, aké nálady má obyvateľstvo Krymu“, uviedol britský analytik.

    Pripomenul, že v decembri 1991, Ukrajina vystúpila, ako sa vyjadril, z „Ruskej ríše“, ale obyvatelia Krymu chceli, aby polostrov bol súčasťou Ruska. Na začiatku r. 1992 Krymčania zozbierali 250 tisíc podpisov (10% obyvateľstva) a žiadali opakované referendum za výstup polostrova z Ukrajiny, ktoré sa malo uskutočniť 2. augusta 1992, ale vtedajšie vedenie krajiny  na čele s prezidentom Leonidom Kravčukom protizákonne a podlo neumožnilo zorganizovať referendum, aby ľudia mohli slobodne vyjadriť svoju vôľu a vyriešiť svoj osud. .

    Britský novinár tiež súhlasí, že to bolo nespravodlivé, že obyvateľom polostrovu odobrali právo riešiť vlastný osud a uskutočniť referendum, ktorý by rozhodol o пр$слушности  Krymu. Bolo úplne jasné, že by obyvatelia hlasovali presne tak, ako v marci 2018. „Ako je to, podľa vás? Je to spravodlivé? Tak to má byť? Nemyslím si. Je to ďalšia príčina, prečo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym. Mimochodom, keď v roku 1982 Argentína vpadla na Falklandské ostrovy, rodina Hitchensov bola jednou z mála, ktorá dokázala nájsť tieto ostrovy na mape“, uzatvára svoj komentár britský analytik Peter Hitchens.

    Porovnáva udalosti na Kryme, ktorý stáročia bol súčasťou Ruska a boje na Falklandských ostrovoch, ktoré sa nachádzajú blízko argentínskych brehov a tisíce a tisíce kilometrov od Spojeného kráľovstva. Ale aj tak je presvedčený, že táto britská kolónia právom patrí Londýnu. Preto súhlasí, že aj Krym je zákonite súčasťou Ruska, aj keď Brit zostáva Britom a uvádza, že Rusko v roku 2014 „anektovalo“ Krym,a to aj napriek tomu, že uznáva právoplatnosť krymského referenda a jeho výsledky.

    Rovnaký názor majú aj čitatelia, ktorí zanechali svoj komentár pod článkom. Väčšina z nich uznáva, že Krym je ruský, odsudzuje provokácie britských lodí v Čiernom mori a podotýka, že toto more sa nachádza tisíce kilometrov od britských ostrovov a Spoločné kráľovstvo by tam nemalo vystrkávať rožky, hrať sa na tieň Spojených štátov, vykonávať vôľu Washingtonu  a miešať sa do konfliktu, ktorý rozdúchava Kyjev. Čitatelia Terry Parsons, R. King, Mike B., TERENCE COURTNADGE, Martin  a mnohí iní sú presvedčení, že britské lode by nemali provokovať Rusov v Čiernom mori, ale radšej by mali strážiť Lamanšský prieliv a nepúšťať nelegálnych migrantov na britské ostrovy a takto chrániť bezpečnosť obyvateľov Spojeného kráľovstva.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) PETER HITCHENS: This won’t be popular… but our Navy’s Black Sea antics were stupid, Daily Mail, 26.6.2021
    (2) https://twitter.com/KyleJGlen/status/1407664107394940934
    (3) https://twitter.com/UKinUkraine/status/1407258547633729538

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑