• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Verejné dlhy a rozpočtové schodky

    3-7-2021 Zem & Vek 100 747 slov zprávy
     

    Všetky členské krajiny eurozóny po niekoľkých opakovaných lockdownoch a narastajúcich nákladoch na protipandemické opatrenia, dnes čelia výzvam pokúsiť sa skonsolidovať ich rozvrátené verejné financie. Nikto nedodržuje rozpočtové deficitné kritéria v rámci stále platného Paktu rastu a stability a tak sa nečudujme, že ekonomika starého kontinentu sa zmenila na dlhovú úniu. Doteraz sme boli zvyknutí, že ekonomika USA je zadlžená viac, že jej najväčším veriteľom je Čína, čo sme si z dôvodu, že jej menová politika je v súlade s fiškálnou politikou, vôbec nevšímali.

    V eurozóne však tento stav neplatí, lebo nadnárodná menová politika ECB nie je v súlade s národnými fiškálnymi politikami členských štátov eurozóny, čo sa pokladá aj za slabinu fungovania spoločnej meny euro. Prečo za tejto situácii pokračuje centrálna banka s uvoľnenou menovou politikou pod ktorou rozumieme nízke úroky a lacné nákupy štátnych dlhopisov najviac zadlžených štátov eurozóny ešte chápeme, ale prečo jej vlády vyzývame pokračovať vo fiškálnej podpore domácich účastníkov trhu pri ich terajšej narastajúcej zadlženosti, chápeme už menej.

    Záväzok ktorý sa neodpúšťa

    Či sa napokon vrcholové európske inštitúcie rozhodnú zrušiť spomínaný Pakt stability a rastu, alebo zmeniť kritéria a síce deficit verejných financií z doterajších mínus 3 percenta a deficit verejného dlhu z doterajších mínus 60 percent oba k HDP zvýšiť do ešte vyšších záporných údajov, nebudeme špekulovať. Terajšia zadlženosť Francúzska a Talianska presahujúca však ich ročný HDP, sa nikdy nedostane do spomínaných platných rozpočtových hraníc a tak budeme zvedaví, čo sa vlastne bude na starom kontinente diať.

    Ak zadlžená domácnosť nie je schopná podlžnosti splácať, vyhlasuje sa jej osobný bankrot, ak firma bez rozdielu vlastníctva nevie uhrádzať záväzky, vstupuje do konkurzu, ale čo v prípade, ak členská krajina eurozóny nebude vedieť splácať svoje dlhy? Opustí bez hanby eurozónu a jej dlhy zaplatia ostatní daňoví poplatníci, dlhy sa jej odpustia, bude musieť rozpredať svoj štátny majetok? To sú dnes nepodložené špekulácie.

    Podľa názoru viacerých, sa nemôžeme spoľahnúť, že koronavírusová pandémia je definitívne za nami a teda že sa nebudú opakovať jej negatívne dôsledky na globálnu ekonomiku. A tak budeme právom zvedaví, ako sa závery vraj najsilnejších ekonomík na svete G7, bez Ruska a Číny, premietnu nielen do pomoci chudobným pri vakcinácii ich obyvateľstva, ale aj v presadení, doteraz pre väčšinu z nás, aj nepochopiteľného správanie sa najbohatších nadnárodných spoločností, ktoré vraj budú platiť od roku 2022 rovnakú daň do verejných rozpočtov všade tam, kde podnikali a zarobil, čo určite pomôže všetkým znížiť verejné dlhy.

    Kto teda zodpovedá za to, že tí najbohatší na svete, dane doteraz neplatili a zamestnanci zo svojej mzdy platili vždy? Podľa vyjadrenia Rady pre našu rozpočtovú zodpovednosť, je situácia na Slovensku v konsolidácii verejných financií čoraz horšia. Terajšia koaličná vláda totiž nemá predstavu, akými zákonnými opatreniami schválenými parlamentom, by sa konsolidácia mala uberať tak, aby sme sa po roku 2022 už „zmestili“ do spomínaných kritérií Paktu rastu a stability. Podľa všetkého je dôvodom pokles preferencií a tak nechce výraznejšie „uťahovať“ peňažné opraty všetkým účastníkov trhu.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑