• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Video: USA – střílení do vlastních demonstrantů, válka, výpovědi zmoudřelých agentů FBI a nepohodlná pravda. Dokument „USA vs. John Lennon“

    4-7-2015 Zem & Vek 310 507 slov zprávy
     

    Dokument odkrývá pozadí politické situace v USA na přelomu 60-tých a 70-tých let, kdy se palčivé téma války ve Vietnamu stalo základním tématem na poli politickém a v neposlední řadě i kulturním. Záběry na protiválečné demonstrace a zastřelené demonstranty (mladé studenty) jsou poselstvím i pro dnešní dobu. Osobnost prezidenta Nixona – to je psychopatie par excellance… A svědectví bývalých agentů FBI, kteří byli do sledování a postupné likvidace J. Lennona nasazeni – zajímavé, jak snad prizmatem stáří, nabyté moudrosti a nových poměrů na politické scéně v USA přiznávají zpětně chyby, spoustu chyb.


    Zde text z csfd:  Dokument „USA versus John Lennon“ odhaluje pokusy americké vlády umlčet Johna Lennona. Ve snímku jsou rozsáhlé rozhovory s jeho nejbližšími. Jedná se o jedinečný pohled na život a časy Johna Lennona, zachycuje ideály, za něž bojoval a cenu, kterou zaplatil za to, že se snažil ze světa udělat lepší místo.


    Změnila se snad v něčem politika USA a není dokument varováním pro Evropu v době, kdy záminka k podobné válce, jako byla ta ve Vietnamu, visí ve vzduchu? A dozvíme se pravdu opět až po létech, jako o Vietnamu ?


    Tonkinský incident

    Incident v Tonkinském zálivu nebo zjednodušeně Tonkinský incident je název pro dvě vojenská střetnutí (jedno z nich zřejmě nebylo skutečné) mezi Spojenými státy a Vietnamskou demokratickou republikou (Severní Vietnam) ve vodách Tonkinského zálivu. Dne 2. srpna 1964 se americký torpédoborec USS Maddox (DD-731) zapletl do přestřelky se třemi hlídkujícími severovietnamskými torpédovými čluny, přičemž jeden byl potopen a jeden těžce poškozen. Do střetnutí zasáhly i čtyři letouny F-8 Crusader amerického námořnictva, přičemž jeden z nich byl lehce poškozen. Při incidentu zemřeli 4 severovietnamští námořníci a 6 jich bylo zraněno. Na americké straně nebyly žádné ztráty.


    Druhý střet se měl odehrát o dva dny později 4. srpna, kdy měly údajně severovietnamské lodi bez příčiny zaútočit na americká plavidla v mezinárodních vodách Tonkinského zálivu. Až v roce 2005, kdy došlo k odtajnění materiálů Národního bezpečnostního úřadu, vyšlo najevo, že druhý střet se velmi pravděpodobně vůbec neodehrál a severovietnamské námořnictvo 4. srpna na americké lodě nezaútočilo. Ve zprávě je doslova uvedeno:


    „Není to tak, že by se tu noc odehrál jiný příběh; v tu noc neproběhl žádný útok. … Po pravdě, hanojské námořnictvo tu noc nepodniklo nic, ale zabývalo se záchranou dvou člunů poškozených 2. srpna.“


    Zatímco první incident americký prezident Lyndon B. Johnson odsoudil a varoval Severní Vietnam před nevyvolanými útoky, druhý falešný střet měl za následek schválení Rezoluce o Tonkinském zálivu, která se stala právním podkladem pro zapojení USA do nevyhlášené války proti Severnímu Vietnamu (Vietnamské demokratické republice) a zároveň dala americkému prezidentovi plnou moc asistovat kdekoliv v Jihovýchodní Asii v boji proti „komunistické agresi“.


    – Pozorovatelka –   4. 7. 2015


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑