Sobotné vydania novín prišli s informáciou o novom variante koronavírusu, na ktorého vraj mRNA vakcíny neúčinkujú. Grécka abeceda má 24 znakov, máme sa zjavne na čo do budúcna „tešiť“. Bude nový mutant odôvodnením pre ďalšie očkovanie, ktoré je už dávno plánované? Napríklad Rakúsko ešte 5.5.2021 oznámilo nakúp 8-dávok vakcín na sklad pre každého svojho obyvateľa. Európska únia si 22.6.2021 objednala len od americkej spoločnosti Moderna ďalších 150 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Pritom v decembri 2020 objednala 1,3 miliardy dávok vakcín od firmy Johnson&Johnson. Do Európskej únie malo prísť do konca júna 2021 celkovo 452 miliónov vakcín: Pfizer/BioNtech – 256,6 mil., Moderna – 44,4 mil., AstraZeneca – 97 mil., Johnson&Johnson – 54 milióna pre 446 miliónov obyvateľov EÚ, ďalšie sú na ceste. Tie vakcíny je potrebné minúť, preto sme svedkami násilnej očkovacej kampane a teraz aj očkovacej lotérie, ktorá bude Slovensko stáť desiatky miliónov eur.
Podľa mainstremu je vraj nový kalifornský variant Epsilon (nazývaný aj CAL.20C) „odolnejší“ ako variant Alfa (britský) či Delta (indický). Vďaka trom mutáciám v spike proteíne dokáže protilátky vytvorené vakcínami založenými na mRNA neutralizovať. V prípade variantu Epsilon sa podľa novinárov „možno práve dívame na nový druh“.
Podľa novej vedeckej štúdie zverejnenej portálom Global Virus Network je potrebné účinnosti očkovacích látok dôslednejšie preveriť. Pod pojmom kalifornský variant či Epsilon sa nachádzajú dve rodové línie s názvom B.1.427 a B.1.429. Tie by mali byť podľa New York Times až 20% infekčnejšie než varianty, ktoré sa doposiaľ vo svete vyskytujú.
„Analýza reakcií neutralizácie protilátok po prirodzenej infekcii alebo vakcinácii mRNA ukázala zníženie titrov (spôsob vyjadrenia koncentrácie, pozn. red.) neutralizujúcich protilátok (3 až 6-násobne) proti variantu B.1.427/B.1.429 v porovnaní s pseudovírusmi divého typu.
Všeobecne vyššia kvalita protilátkových odpovedí vyvolaných očkovaním v porovnaní s infekciou a ich zvýšená odolnosť voči mutáciám proti variantom. Účinnosť očkovacej látky proti týmto variantom je potrebné potvrdiť klinickými skúškami.“
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môžeme varianty vírusu SARS-CoV-2 rozdeliť do skupín. Tá, ktorá je pre spoločnosť a vedcov najväčšou výstrahou je „Variants of concern“, a teda tie varianty, pred ktorými by sme sa mali mať na pozore. Nasleduje skupina „Variants of interest“. Do nej patria varianty, ktorých vývoj je potrebné sledovať, medzi nimi sa nachádza aj Epsilon.
„WHO v spolupráci s partnermi, sieťami odborníkov, národnými orgánmi, inštitúciami a výskumnými pracovníkmi monitoruje a hodnotí vývoj SARS-CoV-2 od januára 2020. Na konci roku 2020 sa objavil variant, ktorý predstavuje zvýšené riziko pre globálne verejné zdravie,“ konštatuje výskyt nového variantu WHO. Dodáva, že organizácia situáciu pozorne monitoruje a v prípade akýchkoľvek obáv o verejné zdravie vydá odporúčania pre ochranu pred daným variantom.
Slovenský infektológ Peter Sabaka upozorňuje, že hoci nový mutant vzbudzuje obavy, panika nie je na mieste.
„Epsilon variant je síce trošku odolnejší voči protilátkam po očkovaní, ale očkovanie proti nemu funguje. Bol pozorovaný 2 až 3.5 násobný pokles neutralizačnej aktivity protilátok ľudí po očkovaní v porovnaní s pôvodným Wuhanským variantom. Ale to je ozaj slabota. Na to aby vakcíny nefungovali by ten pokles musel byť tak 20x a viac,“ vysvetľuje Sabaka.
Zdroje:
1./ Ešte sme sa nespamätali z Delty a už je tu nový trojmutant. Na variant Epsilon môžu byť aj vakcíny krátke, varujú vedci, Startitup, 3.7.2021
2./ Koronavírus: Variant epsilon koronavírusu je zrejme odolný voči očkovaniu, Aktuality.sk, 3.7.2021
3./ Variant epsilon koronavírusu je zrejme odolný voči očkovaniu, Teraz.sk, 3.7.2021
4./ V očkovaní budeme na chvoste, SME, 24.3.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]