Randomizovaná klinická štúdia zverejnená 30.6.2021 v jednom z najprestížnejších lekárskych časopisov na svete – JAMA (Journal of the American Medical Association) dospela k záveru:
„Už po troch minútach sa u detí nazbiera pod chirurgickým rúškom či FFP2 respirátorom toľko kysličníka uhličitého (CO2), že to najmenej 3x prekračuje nemecké normy (hornú hranicu prijateľného rozmedzia).“
Rozsiahly prieskum v Nemecku (1) o nepriaznivých účinkoch využívajúci údaje od 25 930 detí ukázal, že 68% zúčastnených detí malo problémy s nosením rúšok.
Normálny obsah oxidu uhličitého na otvorenom priestranstve je asi 0,04% objemových (tj. 400 ppm). Úroveň 0,2% objemu alebo 2 000 ppm je limitom pre uzavreté miestnosti podľa Nemeckého federálneho úradu pre životné prostredie a všetko nad túto hladinu je neprijateľné. (2)
Metódy
Meraný bol obsah oxidu uhličitého vo vdychovanom vzduchu s 2 typmi masiek na prekrytie nosa a úst a bez nich na dobrovoľníkoch v dobrom zdravotnom stave. Uskutočnilo sa 3-minútové nepretržité meranie základných hladín oxidu uhličitého bez tvárovej masky. Pre každý typ masky bolo povolené 9-minútové meranie: 3 minúty na meranie obsahu oxidu uhličitého v inhalovanom a vydychovanom vzduchu, 3 minúty na meranie obsahu oxidu uhličitého počas inhalácie a 3 minúty na meranie obsahu oxidu uhličitého počas výdychu. Viacnásobným vetraním sa obsah oxidu uhličitého v okolitom vzduchu vždy udržiaval pod 0,1% objemu. Postupnosť masiek bola náhodná a randomizácia bola zaslepená a stratifikovaná podľa veku detí.
Výsledky
Priemerný (SD) vek detí bol 10,7 roka. Výskumu sa zúčastnilo 20 dievčat a 25 chlapcov. Výsledky merania sú uvedené v tabuľke. S obsahom oxidu uhličitého v inhalovanom vzduchu bol spojený iba vek (y = 1,9867 – 0,0555 × x; r = –0,39; P = 0,008; obrázok). Namerané boli priemery (SD) medzi 13 120 (384) a 13 910 (374) ppm oxidu uhličitého v inhalovanom vzduchu pod maskami chirurgickými a filtračnými (FFP2), čo je viac, ako nemecký spolkový úrad pre životné prostredie považuje za prijateľné. Deti za bežných podmienok v školách nosia také masky priemerne 270 minút. (3) Obrázok ukazuje, že hodnota dieťaťa s najnižšou úrovňou oxidu uhličitého je trikrát väčšia ako povolená.(4) Najmladšie deti mali najvyššie namerané hodnoty, pričom hladina oxidu uhličitého u jedného sedemročného dieťaťa bola 25 000 ppm.
Diskusia
Väčšinu ťažkostí nahlásených deťmi (5) možno považovať za následky zvýšenej hladiny oxidu uhličitého v inhalovanom vzduchu. Je to tak kvôli objemu mŕtveho priestoru masiek, ktorý po krátkom čase koncentruje vydychovaný oxid uhličitý. Tento sa zmieša s čerstvým vzduchom a zvyšuje obsah oxidu uhličitého v inhalovanom vzduchu pod maskou, čo bolo v tejto štúdii výraznejšie u mladších detí.
To následne vedie k poruchám, ktoré možno pripísať hyperkapnii (nárast koncentrácie CO2). Dospeli sme k záveru 6, že existuje dostatok dôkazov o nepriaznivých účinkoch používania týchto masiek. Navrhujeme, aby osoby s rozhodovacími právomocami zodpovedajúcim spôsobom zvážili dôkazy získané týmito experimentálnymi meraniami, ktoré naznačujú, že deti by nemali byť nútené nosiť tvárové masky.
Zdroj: Experimental Assessment of Carbon Dioxide Content in Inhaled Air With or Without Face Masks in Healthy Children, JAMA, 30.6.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]