Ako sa hovorí, človek sa učí celý život. A je to svätá pravda. No kto ešte pred takým polrokom mohol tušiť, že sa nebudeme môcť voľne pohybovať, pokojne si posedieť v reštaurácii, v kaviarni a všetci sa budeme podobať na moslimské ženy, dokonca aj muži a schovávať časť tváre pod rúškami a respirátormi? Kto to predvídal, že namiesto pravičiarov alebo ľavičiarov, nacionalistov alebo demokratov budú na Slovensku vládnuť totálni amatéri, globalisti a plagiátori? A ešte napríklad, taká ťažká otázka: viete, kde sa nachádza New York? Že v USA? Kdeže! No predsa na Ukrajine…
Je to pre vás novinka? Nuž, nie je to celkom nová vec, pretože ten New York na území Ukrajiny a bývalého Sovietskeho zväzu existoval už dávnejšie a dokonca aj pomerne dlhšie obdobie. Vtipkári na Ukrajine tvrdia, že vznikol ešte predtým, ako jeho „mladší brat“ v USA, aj keď samozrejme to nie je pravda. Ale, čo pravda na Ukrajine je a čo nie je, dnes zistiť je často nemožné.
Napríklad, Európska únia vrelo podporuje „demokratickú“, transatlantickú, rusofóbsku vládu Ukrajiny, ale akosi si nevšíma, že tam velebia fašistických „hrdinov“ a prezident, poslanci parlamentu, ministri vo vláde, celá armáda – všetci používajú banderovský nacistický pozdrav. Ale v Bruseli a členské štáty EÚ si to akosi nevšímajú, úmyselne si to nechcú všímať, lebo im to nevyhovuje. Nuž, ako sme spomínali, s tou pravdou je to na Ukrajine akosi komplikované… a v Európskej únii tiež.
Ale vrátime sa k ukrajinskému New Yorku. Tento existoval ešte v XIX. storočí. Potom v polovici minulého storočia na podnet Prezídia Najvyššej rady Ukrajiny (vtedy Ukrajinskej SSR) bol premenovaný na mestečko Novgorodskoje, Bachmutského okresu, Doneckej oblasti. V decembri 2016 poslanci frakcie „Sebapomoc“ (“Самопомощь“) Viktor Krivenko a Pavel Kiškar predložili návrh zákona o premenovaní mestečka Novgorodskoje na New York, čiže navrhli návrat pôvodného názvu tejto územnosprávnej jednotky. Podľa ukrajinských médií, si to želala aj časť obyvateľstva tohto mestečka, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti od mesta Gorlovka a Donecku, čiže v súčasnosti blízko k línii frontu.
Hlasovanie v Najvyššej rade Ukrajiny prebehlo pred niekoľkými dňami, 1. júla a poslanci odklepli návrat pôvodného názvu. Na schválenie návrhu potrebovali 226 hlasov. Žiaden problém nevznikol. Návrh podporilo 301 poslancov, proti hlasoval iba jeden a 25 sa hlasovania zdržalo. Najnovšia história tohto mestečka je celkom dobre prebádaná, ale o jeho vzniku kolujú pomerne odlišné chýry a viaceré ukrajinské zdroje uvádzajú údaje, ktoré sú dosť odlišné a nie sú celkom vierohodné.
Napríklad, podľa prvej verzie mestečko založili presťahovalci z Nemecka, ktorí prichádzali do Ruska na pozvanie cára Petra I. a cárovnej Jekateriny II. na začiatku a v druhej polovici XVIII. storočia. Niektorí ukrajinskí historici uvádzajú, že názov mestečka New York sa na vojenských mapách objavil v roku 1846 a do zoznamu územnosprávnych jednotiek Jekaterinoslavskej gubernie Ruska ho zaradili v roku 1859.
Iné (patriotické) ukrajinské zdroje uvádzajú, že mestečko na brehu rieky Krivý Torec (Кривой Торец) založili v XVIII. storočí záporožskí kozáci. Neskôr sa tam v roku 1877 usadili Nemci – menonniti, ktorí toto mestečko nazvali New York. Podľa iných zdrojov, Nemci – menonniti (menonniti – kresťanské protestantské hnutie, ktoré vzniklo v Holandsku a v Severnom Nemecku tesne po roku 1545) toto mestečko založili v roku 1892. Sú však aj dve iné verzie. Podľa prvej, názov New York navrhol majiteľ mlynu Unger, ktorý navštívil toto americké mesto a ktoré sa mu zapáčilo. Podľa druhej verzie, to navrhol podnikateľ Jakov Nibur, ktorý mal manželku Američanku.
Tak alebo onak, do roku 1951 na juhovýchode Ukrajiny existovalo mestečko New York, kde napríklad na začiatku XX. storočia existovalo ženské gymnázium, škola pre deti z chudobných rodín, po revolúcii r. 1917 pribudla sedemročná základná škola, obecný úrad (vtedy to ešte bola obec), neskôr tu vybudovali závod na výrobu kyseliny karbónovej a železničnú stanicu, ktoré mimochodom existujú aj dnes. V tomto mestečku v súčasnosti žije takmer 12 tisíc obyvateľov.
Na Ukrajine teda dosiahli novú „peremogu“ (teda, po slovensky, víťazstvo). Odteraz tu majú vlastný New York. Keď sa hociktorého obyvateľa tohto mestečka spýtajú, odkiaľ pochádza, alebo kde žije, môže hrdo odpovedať „Som z New Yorku!“ a ostatní budú iba oči vyvaľovať: „Preboha, tomu je dobre – žije v New Yorku!..“ A keď sa prezidentovi Zelenskému predsa len podarí stretnúť s Bidenom, môže mu navrhnúť, aby dva New Yorky – americký a ukrajinský – podpísali zmluvu o družobných vzťahoch.
A my našim ukrajinským priateľom môžeme zaželať všetko najlepšie v ich odhodlanom úsilí o priblíženie sa k transatlantickým hodnotám a „západnej civilizácii“ a navrhujeme, aby si na Ukrajine ešte vytvorili, napríklad taký Londýn, Berlín, Paríž, možno aj Brusel, ale určite Amsterdam s jeho neobmedzenou slobodou a možno nikde na okraji, radšej na juhozápade krajiny aj takú Bratislavu, či aspoň Košice. Možno raz Ukrajinci budú s hrdosťou v hlase hovoriť: „Ja som z Bratislavy.“
Zdroje:
(1) Верховна Рада повернула Нью-Йорк на Донбас, Лiга Новости, 1.7.2021
(2) В Україні з’явився свій Нью-Йорк, Українські Національні Новини, 1.7.2021
(3) В Украине появился Нью-Йорк, Первый деловой канал.ua, 1.7.2021
(4) В Украине появился свой Нью-Йорк, Hubs.ua, 1.7.2021
(5) https://www.youtube.com/watch?v=s44LGG7HAV0
(6) https://www.youtube.com/watch?v=VJcx1nmIPeA
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE