7. července 2021 - 03:20
Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?
„Samozřejmě je to zajímavé, jednak všichni o tom 100.výročí vzniku Komunistické strany Číny mluví, protože tomu tak bylo v roce 1921 a je to stejný rok jako založení Komunistické strany Československa, jenom je tam rozdíl asi jenom čtyř měsíců. Zajímavé je, že málo se vzpomíná na to, že to komunistické hnutí od samého začátku měla takové dva póly. Jedním byla světová revoluce a druhým pólem byl nacionální komunismus nebo národní komunismus, Stalin tomu říká vybudování socialismu v jedné zemi .
Toto hnutí má také svoji symboliku, která je převzatá ze symboliky sociálně demokratické strany rakouské monarchie nebo rakousko-uherské monarchie a je jím srp a kladivo, přímo se to vztahuje k prvnímu zakládajícímu kongresu Komunistické internacionály, protože ta světová revoluce měla proběhnout v nejprůmyslovější zemi světa, možná že ještě k tomu dojde, ale tenkrát carské Rusko nebylo nejprůmyslovější a nejrozvinutější zemí na světě, takže ten symbol kladiva, který představoval dělnickou třídu, byl doplněn tím rakouským symbolem ještě srpu, takže tak vznikl ten symbol srpu a kladiva který se pak šířil masově do celého světa,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
V současnosti se symboly srp a kladivo stále používají a nejen v Severní Koreji…
„Když se dneska podíváme na internet, tak ten srp a kladivo je uváděn v bizarních souvislostech. Ale zapomněli jsme, když jdeme po Praze se zastavit také před budovou rakouského velvyslanectví a podívat se na státní znak Rakouské republiky, kde říšská orlice trhá svými spáry okovy tedy okovy habsburského dynastického pořádku a ten řetěz je přetržený a v jedné ruce drží srp a v druhé kladivo Takže ten symbol byl známý v Rakousku a austromarxistům ještě dávno před vznikem Komunistické internacionály
Doteď se s tou symbolikou pracuje a jinak se o něm mluví v dnešní Ruské federaci, kde tuto symboliku nahrazuje trikolóra a carská orlice, která hledí na dvě strany to znamená k východu a západu Zatímco na čínské rudé vlajce ten symbol kontrastuje s tou rudou plochou, jako kdyby srp a kladivo ovládal celý zrudlý svět. Zvláštní jsou Severní Korejci, v Korejské lidově demokratické republice, kde se tou symbolikou také nešetří , kde je všude možně na každém rohu, ale zase je to ten symbol dělnicko-rolnického hnutí, které má osvobodit svět, ale které ve světě už jako politická entita vlastně neexistuje,“ dodává Zdeněk Zbořil.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)