Evropský parlament a Evropská rada se dohodly na zřízení Agentury Evropské unie pro azyl, která zmodernizuje a nahradí Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO).
Co bude dělat nová agentura?
Nová agentura má zefektivnit vyřizování žádostí o azyl v rámci sedmadvacetičlenného bloku. Zvýší počet zaměstnanců EASO, přičemž agentuře bude také poskytnuto více finančních prostředků na vyřízení žádostí.
Agentura bude řídit skupinu 500 odborníků, kteří by mohli být vysláni do členských států, které čelí velkému přílivu migrantů. Mezi tyto odborníky by mohli patřit mimo jiné osoby zabývající se interními záležitostmi a případy.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dohodu ocenila.
Vítám dohodu o zřízení Agentury EU pro azyl #EUAA
To pomůže zrychlit a sjednotit naše azylová řízení v EU.
Děkujeme @2021PortugalEU za vaši tvrdou práci.
Počítám s tím, že @EU2021SI bude pokračovat v jednáních o #MigrationPact
I welcome the agreement to establish an EU Agency for Asylum #EUAA
This will help make our asylum procedures in the EU faster and more uniform.
Thank you @2021PortugalEU for your hard work on this.
I count on @EU2021SI to continue negotiations on the #MigrationPact
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 29, 2021
„To urychlí a sjednotí naše azylová řízení v EU,“ napsala von der Leyenová na twitteru.
Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji Evropský parlament a členské státy ještě formálně přijmout.
Krok ke zřízení nové agentury pro migraci přichází s tím, jak počet žádostí o azyl v EU klesá na nejnižší úroveň od roku 2013.
V roce 2020 bylo ve 27 členských státech EU a na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku podáno pouze 485 000 žádostí o azyl, uvedl EASO ve své úterní výroční zprávě. Je to 32% pokles počtu žádostí od roku 2019.
Počet žádostí byl loni v EU ovlivněn lockdowny souvisejícími s koronavirem. EASO zároveň uvedl, že v Evropě je stále velká poptávka po azylu.
„Víme, že celosvětově stále existuje rekordní počet osob, které potřebují mezinárodní ochranu, ale do Evropy se prostě nedokázaly dostat,“ řekla ke zprávě vedoucí úřadu EASO Nina Gregoriová.
Nejvíce přijímajícími zeměmi byly Německo, Francie a Španělsko. Nejvíce žádostí o azyl podali státní příslušníci Sýrie, Afghánistánu, Venezuely, Kolumbie, Iráku a Pákistánu.
Migranti často cestují do zemí EU přes Turecko a balkánské státy. Někteří žadatelé o azyl z Afriky podnikají nebezpečnou cestu lodí do Evropy po Středozemním moři.
Německo přijalo v roce 2015 na vrcholu přistěhovalecké krize více než milion uprchlíků.