10. července 2021 - 03:20
Nejenom tento týden můžeme pozorovat změny v geopolitickém prostoru, Američané opouštějí Afghánistán, na jejich místo se tlačí Taliban, který obsadil sever Afghánistánu, odkud utíkají provládní vojáci do Tádžikistánu a Rusko se ozvalo, že bude chránit své spojence. V Černém moři probíhá cvičení NATO, ale zároveň zde jde i o cvičení ruských vojenských sil. Je zvýšený zájem o takzvané Indické Tichomoří. Zatím je to jenom politický zájem, ale uvidíme, jak to bude dál.
Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?
„Myslím, že těch ohnisek mezinárodního napětí je ve světě víc, ale že Evropa se zajímá zejména o tyto tři hlavní body na mapě. Situace v Černém moři vypadá jako kdyby se mocnosti rozhodly zase zahájit nějakou novou Krymskou válku, kterou vedly v polovině 19.století a zapomínají na to, jak ta válka dopadla, a že i dočasné vítězství na bitevním poli nemůže způsobit takový posun ve vzájemných vztazích zainteresovaných zemí, že se z toho Evropa bude ještě dlouhou dobu léčit. A to nemluvím o tom jakou iniciativu projevuje Turecká republika, jmenovitě jejímž protagonistou je turecký prezident Erdoğan,“ říká v úvodu k situaci v Černém moři Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
Afghánistán…
„Situace v Afghánistánu je svým způsobem pro nás vzdálenější, ale měli bychom si vysvětlit výrok českého prezidenta, který si dovolil kritizovat odchod vojáků americké armády a Severoatlantické aliance jako zbabělost, jako rezignaci, když ale víme, že za posledních 30 let se tam fronty příliš nezměnily. Suroviny pro výrobu drog jsou distribuovány do celého světa a jenom dvě velmoci, které kdysi bojovaly o ovládnutí situace v Afghánistánu, Velká Británie a carské Rusko, se jenom změnily na Ruskou federaci a Spojené státy americké. Ale situace tam je neméně vážná jako v Černém moři i když se nezdá, že by mohlo jít o konflikt, který se multiplikuje do situace v celé tak zvané Sovětské střední Asii. Ta vaše zmínka o Tádžikistánu, je vlastně také zmínkou o Íránu a tím upozorňujete na to, že do dnešního konfliktu jsou vtaženy všechny možné problémy, kterými tato oblast žije po staletí, včetně toho, že se tam budují vojenské základny, které mohou opakovat podobné téma jako v Sýrii,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.
Indické Tichomoří…
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)