MUDr. Ján Lakota, CSC. už v roku 2014 poskytol rozhovor redakcii Zem&Vek. Náš časopis si od roku 2015 predplatil a nazval ho „závanom čerstvého vzduchu v nevetranej pivnici“. Počas uplynulých rokov sa vzájomná spolupráca zintenzívnila a jeho odborný názor, ktorý sme si vždy veľmi vážili nám pomáhal zorientovať sa v medicínskej problematike. Počas koronakrízy niekoľkokrát prijal pozvanie do televízie zvtv a napr. záznam jeho vystúpenia z 20. júna videlo len na youtube zvtv 202 tisíc ľudí. Stal sa členom Občianskej odbornej komisie a nedávno poskytol spolu s JUDr. Petrom Weisom rozhovor televízii Slovan, ktorý mal viac než 150 tisíc zobrazení na facebooku. A to už nemožno nechať bez povšimnutia.
Denník N v reakcii na jeho obľúbenosť uverejnil 7. júla článok s názvom: Vedec SAV Lakota bojuje proti mRNA vakcínam, smeje sa kolegom a cituje Harabina. Znevažuje vedecký pokrok, reaguje virologička Pastoreková, v ktorom MUDr. Lakotu ostro kritizujú.
„V mladosti ho považovali za vedecký talent, o jeho postupoch pri liečbe rakoviny vychádzali pochvalné články,“ píše Vladimír Šnídl, „šesťdesiatjedenročný Lakota je skutočný vedec a zároveň dlhoročný lekár – onkológ a hematológ s reálnymi vedeckými výstupmi. Veľkú časť kariéry venoval skúmaniu spontánnej regresie nádorov, teda pacientov, ktorým miznú nádory aj bez medicínskeho zásahu. V Národnom onkologickom ústave spoluzakladal druhé najväčšie transplantačné pracovisko na Slovensku, na ktorom liečia pacientov pomocou transplantácie ich vlastných krvotvorných buniek. V tzv. Hirschovom indexe, ktorý dokumentuje citovanosť autora, má Lakota číslo osem, čo nie je zanedbateľné.“
Avšak vzápätí uvádza: „Jána Lakotu dnes vyhľadávajú dezinformačné médiá, ktoré sa ním zaštiťujú pri antivakcinačnej kampani.“
„Doktor Lakota označuje vakcíny na báze mRNA, teda vakcíny od výrobcov Pfizer-BioNTech a Moderna za rýchlokvasené, pretože ich vyvíjali a testovali iba niekoľko mesiacov,“ kritizuje jeho slová Šnídl. Hodnotí aj výrok doktora Lakotu, že život človeka je príliš vzácny na to, aby sa vyplytval na bohapustý experiment!
Už viac ako rok sme svedkami dennodennej mediálnej masáže a násilnej očkovacej propagandy. Je známe, že slovenské denníky a televízie dostali milióny eur od štátu na propagáciu vakcín. Je pochopiteľné, že názor lekára, ktorý upozorňuje na riziká vakcinácie bude znevažovaný a umlčovaný.
„Slovenská akadémia vied (SAV) sa navonok jasne stavia za očkovanie proti covidu. Podľa oficiálnych vyhlásení považuje vakcináciu „za najúčinnejší a najmenej rizikový spôsob prevencie infekčných ochorení. Na sociálnych sieťach však zaznamenávajú väčšie úspechy vyjadrenia pracovníka Biomedicínskeho centra a Centra experimentálnej medicíny SAV Jána Lakotu, ktorý má na očkovanie proti covidu iný názor,“ uvádza Šnídl.
Riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV prof. Pastoreková Denníku N napísala, že „odsudzuje spôsob, akým Dr. Lakota deformuje, spochybňuje a selektívne zamlčuje vedecké a medicínske poznatky. „Veľmi ma mrzí, že v snahe akýmkoľvek spôsobom získať ‚obdiv‘ laickej verejnosti sa neštíti dehonestovať vedcov a nielen ignorovať, ale aj znevažovať vedecký pokrok,“ píše Pastoreková.
Za klamlivé označila jeho vyjadrenie, že vakcíny proti covidu sú neúčinné, pretože nestimulujú tvorbu neutralizačných protilátok – teda protilátok, ktoré zabraňujú vstupu vírusu do bunky. „Výsledky jednoznačne ukazujú, že očkovanie dvoma dávkami u nás používaných registrovaných vakcín vedie k tvorbe neutralizačných protilátok, ktoré sú účinné aj proti alfa a delta variantu,“ dodáva Pastoreková.
Zároveň odmietla výhradu, ktorú nepredkladá len MUDr. Lakota, ale aj iní kritici, a to, že vakcíny na báze mRNA sú experimentálne a nedostatočne odskúšané. Vo svete sa pritom už pred pandémiou covidu robili klinické testy takýchto vakcín na infekčné i onkologické ochorenia. Lakota podľa Pastorekovej „vyvoláva iracionálne obavy“ z vakcín na báze nukleových kyselín mRNA, keď hovorí, že pomocou nich sa do ľudského tela vnáša genetická informácia. „Toto isté v skutočnosti robí počas infekcie každý vírus vrátane SARS-CoV-2, ibaže vo väčšom rozsahu než vakcíny,“ uvádza.
V neposlednom rade odmietla aj Lakotove hypotézy, že človek niekoľkokrát za život prekoná koronavírusové infekcie a že covid v tomto smere nepredstavuje nič výnimočné. „Ako vôbec môže Lakota pri takýchto zásadných sporoch pracovať v SAV?“ pýta sa Šnídl.
Riaditeľka Biomedicínskeho centra uviedla Denníku N len toľko, že túto otázku budú riešiť „v rámci pracovnoprávnych možností“.
V názoroch na očkovania vakcínami mRNA sa MUDr. Lakota rozchádza nielen s Pastorekovou, ale aj s ďalšími kolegami zo SAV.
Pastorekovej vyjadrenie podporil napríklad aj virológ Boris Klempa, ktorý je predsedom vedeckej rady Biomedicínskeho centra. Medzi zástancov očkovania patrí aj vedúci laboratória molekulárnej imunológie SAV Vladimír Leksa. MUDr. Lakota Denníku N povedal, že týchto vedcov nepovažuje za „partnerov do diskusie“. Na rozdiel od neho majú totiž vyštudované prírodné vedy a nie medicínu.
„Títo traja, ktorých ste spomenuli, netušia, o čom rozprávajú v medicíne. Ani jeden nemá titul z medicíny, nemá atestácie a nemá niekoľkoročnú prax v tomto odbore,“ hovorí MUDr. Lakota.
Denník N sa rozprával aj s niektorými ľuďmi, ktorí Lakotu poznajú desiatky rokov. Označili ho za sčítaného človeka, ktorý sa dokázal zorientovať vo viacerých náročných odboroch. V jeho vedeckých začiatkoch v 80. rokoch minulého storočia ho považovali za vedecký talent. „Pamätám si ho ako mimoriadne nadaného človeka. Ako prvý z nás vedel robiť s počítačmi. Vyznal sa nielen v onkológii, ale aj v biochémii, dokonca v matematike,“ hovorí Jordan Kolarov, biochemik a emeritný profesor Univerzity Komenského.
Zároveň však dodáva, že keď pred niekoľkými mesiacmi videl Lakotovo video, v ktorom spochybňoval závažnosť covidu i nosenie rúšok, tak ho to „prekvapilo“. Lakota sa ešte pred novembrom 1989 dostal ako jeden z mála slovenských vedcov aj na Západ. Rok pôsobil v laboratóriu na Duke University v Severnej Karolíne. „Išlo o jednu z najlepších lekárskych fakúlt v USA,“ hovorí.
Po revolúcii patril k blízkym spolupracovníkom vtedajšieho riaditeľa Ústavu molekulárnej biológie SAV Štefana Kuželu, ktorý okolo seba zoskupoval mladé talenty a spolu s nimi sa snažil na Slovensku budovať novú vedeckú školu.
Je smutné, že ani celoživotné výsledky a skúsenosti v lekárskej praxi a vedeckej činnosti MUDr. Jána Lakotu nestačia na to, aby nebol vystavený kritike a perzekúcii za „iný názor“ na covid očkovanie. Človek, ktorý svoj život zasvätil vede, dnes podľa Pastorekovej znevažuje vedecký pokrok a šíri dezinformácie. Je všeobecne známe, že dnešní „odborníci“ a vakcinační propagátori figurujú na výplatných listinách farmafiriem a za provízie ignorujú nepriaznivé dopady vakcinácie. Ako môžu byť vakcíny bezpečné, keď systémy hlásenia vedľajších účinkov vakcín oficiálne evidujú tisícky úmrtí po vakcínach proti covidu?
Prinášame stanovisko Biomedicínskeho centra, v ktorom SAV dištancuje od výrokov doktora Lakotu.
STANOVISKO BMC SAV K DEZINFORMÁCIÁM JÁNA LAKOTU
Zásadne nesúhlasíme s názormi Dr. Lakotu a odsudzujeme spôsob, akým deformuje, spochybňuje a selektívne zamlčuje vedecké a medicínske poznatky o význame očkovania v boji proti pandémii ochorenia COVID-19. Je veľmi nešťastné, že v snahe akýmkoľvek spôsobom získať „obdiv“ laickej verejnosti sa neštíti dehonestovať vedcov a nielen ignorovať, ale aj znevažovať vedecký pokrok a šíriť dezinformácie.
Na ilustráciu uvádzame niekoľko príkladov zreteľného zavádzania.
(1) Dr. Lakota klamne tvrdí, že vakcíny sú neúčinné, pretože nestimulujú tvorbu neutralizačných protilátok (t. j. protilátok, ktoré zabraňujú vstupu vírusu do bunky a blokujú infekciu). Opak je však pravdou. Dnes už je dostupných množstvo dôkazov nielen z klinických skúšok, ale aj z reálneho používania vakcín, že hladiny neutralizačných protilátok po očkovaní dvoma dávkami vakcín sú porovnateľné, alebo dokonca vyššie než po prekonaní ochorenia COVID-19 s ťažkým priebehom (nature.com). Tento fakt môžeme potvrdiť aj na základe našej vlastnej skúsenosti z výskumu protilátkovej odpovede po vakcinácii a po prekonaní ochorenia COVID-19, v rámci ktorého sme v BSL3 laboratóriu s vysokým stupňom ochrany realizovali vírus-neutralizačné testy s viacerými variantmi vírusu SARS-CoV-2. Výsledky jednoznačne ukazujú, že očkovanie dvoma dávkami u nás používaných registrovaných vakcín vedie k tvorbe neutralizačných protilátok, ktoré sú účinné aj voči alfa a delta variantu. Vakcinácia tiež zvyšuje a stabilizuje post-infekčné hladiny neutralizačných protilátok, indukuje bunkovú imunitu a stimuluje tvorbu pamäťových B aj T buniek (immunology).
Mimochodom, pre vykonávanie neutralizačných testov je potrebné mať k dispozícii izolovaný vírus, čo sa aj priamo na našom pracovisku opakovane podarilo. Takže tvrdenie Dr. Lakotu, že “taký vírus izolovaný nebol, aby sa z neho dali použiť bielkoviny” je tiež veľmi ľahko overiteľná lož.
Najlepším dôkazom účinnosti vakcín je výrazný pokles úmrtí a hospitalizácií v krajinách s relatívne vysokým podielom zaočkovanosti (Izrael, Veľká Británia) a to napriek šíreniu nových variantov. Dokonca aj anekdotický prípad prepuknutia infekcie na Seychelách ukázal, že zaočkovaní jedinci mali prevažne ľahký priebeh infekcie a až 80 % hospitalizovaných pacientov s ťažkým priebehom infekcie nebolo vakcinovaných, čo význam očkovania iba podporuje.
(2) Dr. Lakota vyvoláva iracionálne obavy z vakcín na báze nukleových kyselín. Hovorí o tom, že je to experiment, ktorý do ľudského tela vnáša genetickú informáciu a my nevieme, čo to s organizmom urobí. Avšak každý vírus (vrátane vírusu SARS-CoV-2) robí počas infekcie presne to isté, ibaže vo väčšom rozsahu – vo forme vírusových častíc preniká do buniek, čím vnáša do ľudského tela svoju genetickú informáciu, ktorá je navyše oveľa väčšia a kóduje oveľa viac cudzorodých zložiek. Okrem toho sa dokáže v tele rozmnožovať a výrazne ho poškodzovať (aj vo forme trombóz a multiorgánových zlyhaní, ktoré môžu mať až fatálny priebeh). Navyše, u mnohých jedincov sa po prekonaní ochorenia objavuje syndróm s dlhodobými následkami nature.com.
V tomto kontexte je potrebné uviesť, že genetickú informáciu do tela vnášajú aj tradičné, dlhodobo používané vakcíny na báze oslabených vírusov, vďaka ktorým už od raného veku života (15. – 18. mesiacov) chránime naše deti pred ťažkými chorobami, ako sú napr. osýpky, zápal príušníc a rubeola. Zaočkovanosť týmito vakcínami u nás je našťastie vysoká (95 %) a ochrana je veľmi efektívna. Sme presvedčení, že tieto fakty sú Dr. Lakotovi ako lekárovi známe.
Okrem toho tvrdí, že v súčasnosti používané vakcíny neprešli testovaním na zvieratách a neboli realizované základné fázy klinických skúšok na ľuďoch. Toto tvrdenie je v protiklade s publikovanými dátami a s hodnotiacimi správami Európskej liekovej agentúry, ktoré sú verejne dostupné. Technológia mRNA vakcín a liečiv sa vyvíja a klinicky overuje už mnoho rokov v súvislosti s nádorovými ochoreniami. Predpokladáme, že aj tieto skutočnosti Dr. Lakota pozná.
(3) Hovorí tiež o tom, že každý z nás už prekonal koronavírusové infekcie niekoľkokrát za život, pričom ignoruje fakt, že vírus SARS-CoV-2 sa výrazne odlišuje od bežných koronavírusov spôsobujúcich prechladnutie. Imunitný systém človeka vírus SARS-CoV-2 pred vypuknutím pandémie nepoznal, preto sa pred týmto vírusom nedokáže efektívne brániť. Snaha spochybniť dopady pandémie COVID-19 na zdravie a život je účelová a manipulatívna a hrubo znevažuje bolestné životné skúsenosti mnohých, ktorí v pandémii stratili blízkych, alebo prekonali ťažkú formu COVID-19.
Vo vyjadreniach Dr. Lakotu sa nachádza množstvo ďalších zavádzajúcich tvrdení. Vedome ich smeruje k ľuďom, ktorí z rôznych dôvodov nedokážu racionálne spracovať zložitú realitu dnešnej doby a zneužíva ich dôveru a neznalosť. Považujeme to za neetické a škodlivé.
Signatári stanoviska: prof. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., MVDr. Juraj Kopáček, DrSc., RNDr. Boris Klempa, DrSc.
Zdroje:
1./ Vedec SAV Lakota bojuje proti mRNA vakcínam, smeje sa kolegom a cituje Harabina. Znevažuje vedecký pokrok, reaguje virologička Pastoreková, DenníkN, 7.7.2021
2./ STANOVISKO BMC SAV K DEZINFORMÁCIÁM JÁNA LAKOTU, sav.sk. 7.7.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]