Britská vláda plánuje výrazně zpřísnit tresty pro migranty, kteří nelegálně překročí Lamanšský průliv mezi Spojeným královstvím a Francií. Podle nových právních předpisů jim hrozí až čtyři roky vězení. Podle britské šéfky vnitra Priti Patelové, která návrh upřesnila, jde o pokus odradit migranty od nelegálních přechodů a především napravit „nefunkční azylový systém“.
Krok konzervativní vlády Borise Johnsona je součástí azylové reformy, která šla do parlamentu.
Podle reformy se také plánuje trest až čtyř let vězení pro nelegální migranty.
Dosud byla maximální doba uvěznění šest měsíců. Pašerákům lidí nyní hrozí až doživotní vězení, zatímco do této chvíle mohou být odsouzeni až na čtrnáct let.
Vláda představila své plány na zpřísnění azylového systému loni v březnu. Podle jejího současného prohlášení bude nová legislativa „spravedlivá, ale přísná“. Jejím cílem je odradit od nelegální migrace a především zacházet s žadateli o azyl odlišně podle toho, zda do země přišli legálně, či nikoli.
„Místo toho, aby ministerstvo vnitra šířilo záměrně zavádějící mýty a nepravdy o azylu a migraci, mělo by vytvářet bezpečné cesty pro těch pár lidí, kteří unikají pronásledování a kteří zde chtějí požádat o azyl,“ komentoval plán vlády ředitel Amnesty International UK pro uprchlíky a práva migrantů Steve Valdez-Symonds.
Od začátku roku 2021 překročil Lamanšský průliv rekordní počet více než 6000 migrantů.
Celkový počet zaznamenaný v roce 2020 mírně překročil 8 000, a mohl by tak být v příštích dvou měsících překročen.