• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pozoruhodné, nikoli výjimečné chápání a naplňování mandátu zastupitele(ů)-poslance(ů) v režii ministra Stropnického

    5-7-2015 Zem & Vek 342 769 slov zprávy
     

    Pozoruhodné, nikoli výjimečné chápání a naplňování mandátu zastupitele(ů)-poslance(ů) v režii ministra Stropnického


         Ústava České republiky, Hlava I – Základní ustanovení v čl. 2 uvádí, že Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. Tolik úryvek z Ústavy České republiky. Jinými slovy, protože se u nás praktikuje parlamentní, resp. zastupitelská demokracie znamená to, že hlas a vůle občanů republiky by měla být realizována prostřednictvím volených zástupců, tzv. zastupitelů. Tato praxe se samozřejmě netýká pouze poslanců parlamentu, ale rovněž obecních, městských a krajských zastupitelstev.


         Jaká je praxe, nám názorně předvádí ministr obrany Martin Stropnický. K otázce znovuzavedení povinných plošných odvodů se odmítavě postavil sněmovní branný výbor, k čemuž ministr Stropnický zaujal stanovisko, že by tedy mohly být odvody například dobrovolné. Až potud se lze s postupem výboru i ministra tak nějak spokojit, resp. s nimi souhlasit, ale protože to je „jen tak nějak“ znamená, alespoň z mého pohledu, že to má jeden velmi, hrubý nedostatek: nerespektování vůle či názorů občanů-voličů!


    2366768-img-stropnicky.jpg
    Martin Stropnický mezi vojáky

         K návrhu ministra, ke kterému jak již zmíněno, se negativně postavil sněmovní branný výbor, je potřeba použít něco málo statistiky. Jak uvádí deník Právo, ministerstvo obrany si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého s odvody souhlasí téměř 70 procent Čechů a Češek. V podstatě to tedy znamená, že se znovuzavedením odvodů souhlasí téměř 70 % Čechů a téměř dvě třetiny jsou pro obnovení povinné vojenské služby a téměř dvě třetiny jsou také pro obnovení povinné vojenské služby. Není potřeba mít vysokoškolské vzdělání, aby člověk pochopil, že velká většina občanů ČR vnímá současnou situaci natolik citlivě, že připouští potřebu existence takové armády, která bude schopna občany bránit či chránit i doma, nejen na cizích teritoriích, notabene pro cizí zájmy.


         Dovolím si ještě jednu potřebnou statistiku, jak ji uvedla agentura Median, která průzkum zpracovala. Podle té odpovídalo celkem 1050 respondentů ve věku 15 až 60 let. Třetina (33%) z nich je rozhodně a dalších 36 procent spíše přesvědčeno, že by měly být zavedeny pravidelné odvody. Proti se rozhodně staví jen 11 procent obyvatel, 20 procent je spíše proti. Pro obnovení povinné základní vojenské služby je celkem 63 procent dotázaných, 37 je proti. Z průzkumu mj. také vyplynulo, že si 64 procent lidí myslí, že by se ženy měly nějakou formou podílet na obraně státu, drtivá většina (86 procent) ale zároveň chce, aby byly případné odvody pro ženy jen dobrovolné. Většina lidí (55 %) by také nebyla ochotna zúčastnit se tříměsíčního vojenského výcviku.


    odvody-stribro_denik-605.jpg
    Nácvik odvodů gymnazistů ze Stříbra

        Dost bylo statistiky, nyní zpět do reality. V úvodu článku jsem zmínil čl.2 , odst. 1 Ústavy ČR, který jasně vypovídá o tom, že zdrojem veškeré státní moci je LID a tedy, že vůle lidu je nade všechnu politickou moc. Přiznejme však, že jde více o zbožné přání, než o realitu, což konec konců potvrzuje, mimo jiné, i zmíněný problém plošných odvodů, resp. zásadní otázku zajištění vnitřní bezpečnosti ČR. Přesto, že zmíněná statistika ukazuje, téměř 70 % občanů má kladný, tedy pozitivní pohled a názor na potřebu odvodů, resp. 63% občanů souhlasí se zavedením povinné základní vojenské služby včetně účasti dívek a žen, několik málo „osvícených hlav“ (počet mi není znám) sněmovního branného výboru se však postavilo proti názoru a dokonce souhlasům většiny občanů ČR.


         V číslech by to mohl být poměr, kdy 70% občanů se rovná cca 7 mil. občanů proti cca 30 členům výboru, což je nějaké naprosto a zcela zanedbatelné super promile z celkového počtu občanů ČR. Stejně tak 63% občanů pro obnovení ZVS se rovná cca 6 milionům 3 stům tisícům občanům, zase proti oněm 30 chytrým a všeho schopným politikům! Tak bychom mohli pokračovat, ale je to o ničem když víme, že jakákoliv vůle občanů a jedno, zda se jich někdo ptá či neptá, se poslanecká elita (až na výjimky) k nim staví naprosto arogantně a ustanovení Ústavy ČR je jim někde v místech, kde končí záda a začíná sedací část těla. Zkrátka a dobře, demokracie přímo ukázková, bohužel jen ve prospěch politické reprezentace. Něco mi napovídá, že prosadit vůli, názor nebo nějaký oprávněný požadavek občanů je možné buďto masívními demonstracemi, nebo obdobou listopadové revoluce v r. 1989! Jen místo zvonění klíčů mávat klacky (kdo bude chtít psa (!) bít, hůl bude mít připravenou)! Jinak si z nás budou politici nadále utahovat, mít občany za lůzu jako dosud, včetně ministra Stropnického, premiéra Sobotky či vicepremiéra Babiše i když se tváří, že dělají vše pro občany. Pravda dělají, ale málo a špatně!


    5. července 2015 ,  Jiří B a ť a


    Stáhněte si článek v PDF

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑