Môžu digitálne kamerové systémy len tak zistiť, kto je kto? Môžu zistiť, ako sa niekto cíti a predpovedať jeho správanie v budúcnosti? Kľúčom k odomknutiu týchto informácií o človeku má byť podľa nových informácií pohyb hlavy.
Toto je tvrdenie spoločnosti, ktorá stojí za systémom umelej inteligencie
VibraImage. Pojem umelá inteligencia sa tu používa v širšom zmysle slova a označuje digitálne systémy, ktoré používajú algoritmy a nástroje ako automatizovaná biometria a počítačové videnie. Možno ste o tom nikdy nepočuli, ale digitálne nástroje založené na VibraImage sa používajú v širokej škále aplikácií v Číne, Japonsku, Rusku a Kórejskej republike. Zatiaľ neboli publikované spoľahlivé empirické dôkazy o tom, že VibraImage a podobné systémy sú skutočne účinné v tom, čo údajne robia. Náznakom však môže byť počet krajín, ktoré ich využívajú.
Tieto aplikácie zahŕňajú okrem iného identifikáciu „podozrivých“ jedincov v dave alebo hodnotenie duševných a emocionálnych stavov zamestnancov. Medzi používateľov VibraImage patria policajné sily, jadrový priemysel alebo bezpečnosť letísk. Technológiu nasadili na niekoľkých olympijských hrách, futbalových majstrovstvách sveta a samitoch G7. Najväčším klientom je Japonsko ako popredný svetový poskytovateľ technológií na rozpoznávanie tvárí a kolíska mnohých priekopníckych firiem ako ALSOK, Toshiba a Fujitsu. V Kórejskej republike sa vyvíja bezkontaktný systém na detekciu lží, ktorý by používala polícia pri výsluchoch. V Číne už má úradné osvedčenie na použitie na identifikáciu podozrivých osôb na letiskách a hraničných priechodoch bezpečnostnými zložkami.
Čínska prax
Choi Jin Kwan, Kim Sang Won a Hu Mang Yang ako autori analýzy Prípady POOC na detekciu vysoko nebezpečných osôb a možných kriminálnikov CCTV systémom s prepojením na Vibrasystem (DOI: 10.25696/ELSYS.VC1.EN.9) píšu: „V Číne sa boj proti terorizmu, ktorý bol spôsobený nezávislosťou a náboženskými problémami etnických menšín v autonómnych oblastiach ako Tibet a Vnútorné Mongolsko, stal dôležitým problémom národnej politiky. Čínske ministerstvo vnútornej bezpečnosti nedávno zriadilo a zorganizovalo protiteroristické oddelenie, ktoré sa aktívne postavilo k protiteroristickej téme. Určili sme demonštračné oblasti a vykonali testovaciu operáciu pomocou VibraSystemu. Oblasti boli na medzinárodných letiskách v Pekingu, Kantone, Šen-čene, na pohraničnom úrade pre prisťahovalectvo vo Vnútornom Mongolsku, na železničnej stanici I-wu v provincii Če-ťiang a ďalších určených teritóriách. Reprezentatívne výsledky ukazujú aj veľmi prekvapivé skutočnosti a dôkazy pri testovaní. Odhalili sa prípady nedeklarovaného importu sumy väčšej ako stotisíc dolárov do Číny, uschovanej a prinesenej rastliny s drogovou zložkou v batožine, prípady ovocia v batožine, nedeklarovaný obsah viac ako milióna jüanov, zistený drogový injektor a zadržanie osoby podozrivej z krádeže a pašovania. Identifikovali aj nevinné osoby, ktoré boli pri cestovaní príliš nervózne.“
Algoritmické zabezpečenie, dohľad, prediktívne policajné kontroly a infraštruktúra inteligentných miest sa stávajú v celej východnej Ázii mainstreamom. VibraImage je len jedna časť. Rovnako ako ďalšie systémy na detekciu emócií, ktoré vyvíjajú a nasadzujú globálne, sľubuje posunutie bežného kamerového dohľadu na novú úroveň. Generuje totiž informácie o charaktere a vnútornom živote pozorovaných objektov, o ktorých nevedia ani oni.
AUTOR: Ján Horváth