Pôvodne bol na rok 2020 schválený deficit verejných financií tesne pod hranicu pól percenta k HDP, ktorého ročný rast sa očakával na úrovni 2,3 percenta. Z dôvodu pandémie sa ale spomínaný deficit za minulý rok zvýšil na úroveň 6,2 percenta a HDP namiesto spomínaného rastu poklesol až na 5 percent, čo napokon nebolo najhoršie. Podľa vyjadrenia Národnej banky Slovenska, by HDP malo v tomto roku rásť o 4,5 percenta, čo ale znamená, že po skončení roku 2021 nedosiahneme úroveň ekonomiky ako pred nástupom korony.
Na raste HDP sa ale budú viac ako obvykle podieľať predovšetkým vyššie ceny tovarov a služieb, keďže v predchádzajúcich mesiacoch nebolo kde nakupovať a po „otvorení ekonomiky“ začali domácnosti usporené peniaze počas pandémie výrazne viac utrácať. Domácnosti sa na míňanie pripravovali aj tým, že väčšinu usporených peňazí držali na bežných účtoch s nulovým úrokom a nie na termínovaných účtoch s o niečo lepším úročením.
Dokedy domácnostiam vydrží eufória „utrácania peňazí“ aj na zbytočnosti nevieme, keďže zvyšovanie miezd v štátnom a verejnom sektore bude určite nižšie ako predchádzajúce roky a to sa ešte počíta so znižovaním počtu ich zamestnancov. Od polovice tohtoročného leta končí pomoc zamestnancom, zamestnávateľom a samostatne podnikajúcim osobám, ktorá bola doteraz naviazaná na epidemiologickú situáciu Covid automatu, ktorá sa zlepšuje.
Nečakane zložitá je situácia v niektorých priemyselných odvetviach, keďže dovoz vstupov do výroby výrazne zdražel a napokon aj sektor služieb viac pociťuje nedostatok zamestnancov, keďže bývalí zamestnanci si počas zatvorenia našli zamestnanie inde a späť do gastro sektoru sa už nechcú vrátiť.
Zamestnanosť alebo rozpočtový deficit
V súčasnom období sa pozornosť väčšiny z nás zameriava na pripravované zmeny na oboch stranách verejných rozpočtov. Na strane príjmov by sa mali meniť niektoré daňové a odvodové sadzby, pričom jeden z koaličných partnerov presadzuje daňovú brzdu. Na výdavkovej stráne sa najčastejšie hovorí o dôchodkovej reforme, výdavkových limitoch a znižovaní počtu štátnych a verejných zamestnancov a takto by sme mohli pokračovať. Ako to napokon dopadne, sa ale nedozvieme skôr, ako po letných parlamentných prázdninách, keďže spomínané zmeny si budú vyžadovať zákonné zmeny s účinnosťou od januára 2022, ktoré musí odobriť koaličná parlamentná väčšina, čo pri terajších parlamentných prekáračkách nebude jednoduché.
A tak po horúcom lete nám všetkým bude teplo možno z tretej neželanej pandemickej vlny, z pokračovania vzájomného obviňovania sa zamestnancov bezpečnostných zložiek a samozrejme z toľko diskutovaných a nevyhnutných štrukturálnych zmenách v našej ekonomike, ktorými sa majú zaplátať narastajúce deficity vo verejných financiách. Všetko však bude postavené na jedinej rozporuplnej otázke a síce, bude sa naďalej vládnymi stimulačnými balíkmi len zabezpečovať čo najväčšia zamestnanosť vo všetkých sektoroch ekonomiky, alebo sa bude nabaľovať aj narastajúca diera vo verejných rozpočtoch?
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm