Slovo „Sicília“ údajne pochádza zo spojenia dvoch starodávnych výrazov „SIK“ a „ELIA“ označujúcich ovocie: figovníka a olivovníka – dva symboly, ktoré predstavujú úrodnosť a bohatstvo sicílskeho ostrova.
Kultúrne odkazy legendy podľa Salamone Marina a Giuseppe Pitra odzrkadľujú starodávnu bájku Egesty, ktorú vám milí priaznivci chcem dnes priblížiť v tomto krátkom príspevku.
Mýtus o princeznej na Sicílii, podľa ktorej bol údajne tento ostrov pomenovaný
Existuje veľa mýtov a legiend, ktoré rozprávajú o Sicílii. Hovorí sa v nich o princeznách, kráľoch, fantastických hrdinoch, hrozných príšerách a všadejakých tragickým proroctvách. Sú to starodávne príbehy, ktoré sa tradujú a ktoré nám prostredníctvom mýtov, ukazujú veľmi dávnu históriu sveta. Konkrétne ostrova: „Sicília“. Koniec koncov tieto sú považované za základy civilizácie.
V tomto príspevku vám porozprávam príbeh, v ktorom sa dozviete, ako sa zrodil názov tohto prekrásneho ostrova v stredomorí.
Legenda hovorí o krásnom, ale nešťastnom dievčatku, ktorým je libanonská princezná, menom „Sicília“. Keď sa princezná narodila, veštba, odhalila kruté proroctvo, ktoré by malo vo veku pätnástich rokov ohroziť jej život. Keď princezná dovŕši vek pätnástich rokov, bude musieť opustiť svoju rodnú zem: LIBANON.
Jediný spôsob v tých časoch, ako opustiť LIBANON je po mori, na malom člne. Bude teda nútená čeliť veľmi nebezpečnej a dlhej ceste. Ak by tak neurobila, stala by sa obeťou „grécko-levantského národa“ v podobe monštra, ktoré sa podobalo obrovskej mačke, ktorá by ju zhltla.
Aby sa zabezpečilo, že kruté proroctvo nebude naplnené a život princezny tak bude zachránený, rodičia krásnej pätnásťročnej dievčiny menom Sicília, v slzách, zo smútkom v srdci, odovzdali dcéru osudu a posadili ju na loď, na ktorej opustila svoju milovanú rodnú zem; Libanon. Po troch mesiacoch plavby, bola princezná na pokraji svojich síl v dôsledku hladu a smädu, pretože jej došli zásoby jedla a vody. Konečne po dlhej a náročnej plavbe po šírom mori zazrela v diaľke pevnú zem. Znenazdajky sa ocitla na teplom a bujnom mieste, obklopená čistou prírodou. Toto miesto krásne zaváňalo neodolateľnými vôňami kvetov a ovocia. Na pustej, ale zároveň očarujúcej pláži si čoskoro uvedomila, že je tu samučičká sama. Sklamaná a smutná Sicília preto nevidela v tomto okamihu žiadne východisko a nádej, na jej záchranu a tak, sa po dlhom nešťastnom výkriku srdcervúco rozplakala.
Keď po dlhom plači otvorila konečne svoje krásne oči, po jej boku sa objavil krásny a zdatný mladík, ktorý jej vyrozprával o tom, ako všetci obyvatelia ostrova zomreli na zúrivý a neúprosný mor. Na ostrove teda neostal okrem mladého zdatného muža vôbec nik. Tento neznámy mladík, mladej Sicílii dôverne odovzdal informácie o ich spoločnej budúcnosti, ktorá im podľa údajného proroctva bola súdená. Podľa proroctva je Sicílii súdené stať sa jeho nevestou a osídliť túto fascinujúcu zem za účelom obnovenia obyvateľstva tohto bohatého ostrova. Vznikne tak nová rasa ľudstva, rovnako silná ako on a jemná a múdra ako ona.
Mladík preto mladej princeznej ponúkol pohostinnosť a lásku a povedal jej, že táto zem, bude pomenovaná na počesť ženy, ktorá ju znova zaľudní.
Od tej chvíle slávny ostrov v stredozemí, sa pýši menom: SICÍLIA.
Autorka: Ivana Bálešová, sprievodkyňa svetom taliančiny a Talianskom je zakladateľka projektu @biznistaliancinaonline a autorka knihy DONNE CORAGGIOSE.