• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zbořil: Z vítězů se přepisováním dějin stávají původci války

    20-7-2021 První Zprávy 214 566 slov zprávy
     

    21. července 2021 - 03:20



    Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?



    „Postupimská konference je skutečně zvláštní událost, která nejenom došla k různým závěrům, ale která v sobě zahrnuje různé symboliky. Jednak se konala v tom krásném areálu Sanssouci nedaleko tehdy vybombardovaného královského paláce pruského císařství, ale hlavně se tam sešli jednoznační vítězové  2.světové války, i když ten jeden z nich,  myslím tím Francii, tam byl přizván trošku neoprávněně ale řekněme, že taková byla dohoda vítězů. a obsahovala řadu ustanovení, od denacifikace Německa, obnovení činnosti Společnosti národů ve formě Organizace spojených národů. Důležité bylo rozhodnutí o vytvoření mechanismu, aby se zabránilo opakování vzniku podobného režimu jako byl německý nacionální socialistický vůdcovský systém. Důležitým bodem byl Mezinárodní vojenský tribunál, jehož činnost byla zahájena v roce 1945 v Norimberku, to znamená jednalo se o potrestání válečných zločinů a nejenom těch několika desítek lidí, kteří byli považováni za původce zla, ale také odstranění potenciálního nebezpečí opakování se takové tehdy hrůzné události jako byla druhá světová válka,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.



    Studená válka...



    „Že se za několik dní a měsíců ty státy, které se dohodly, rozešly a pak po krátké době vedly proti sobě takzvanou studenou válku, to je historická událost která se nedá ze světových dějin vymazat. Přesto všechno jak se velmoci dál proti sobě stavěly výhružně, tak přeci jenom určité zásady dodržovaly. To byla třeba denacifikace Německa,  zabránění růstu vojenské a politické moci nástupnických států Velkoněmecké říše



    A to že se pracuje s ideologickou reinterpretaci dějin 2.světové války a také Postupimské konference, vidíme nejenom na tom, že nejen jeden z vítězů 2.světové války Josif Vissarionovič Stalin je považován za padoucha a největšího diktátora všech dob ne-li větší než Adolf Hitler.



    Ale také Postupim, kde se už neúčastnil reprezentant Velké Británie jako vítězné velmoci, kterým byl Winston Churchill, ale jeho nástupce premiér Clement Attlee. Winston Churchill postupně a až do dnešních dnů začal být kritizován jako ten, který se spojil s diktátorem Stalinem a v té současné interpretaci některých historiků to vypadá tak, že Winston Churchill byl stejně velkým viníkem druhé světové války jako Adolf Hitler. To, že britská politika přispěla k zrodu nacistického režimu a jeho výboje, jehož se stala poté jeho obětí to je druhá věc, ale dneska je ten britský příspěvek takto zlehčován,“ říká o vítězích 2.světové války Zdeněk Zbořil



    Duch Postupimi...



    „A to nemluvím o tom, že nástupce amerického prezidenta Roosevelta Harry Truman už je představován jednak jako vítěz nad japonským militarismem, ale také jako neúnavný bojovník proti bolševismu a komunistickému přeformátování světa. Harry Truman jistě nese znaky charakteristické pro tuto politiku, ale byl také prezidentem Spojených států, které se staly mimořádně silnou vojenskou velmocí, začaly ovlivňovat poválečné události mnohem víc než v dobách všech  Trumanových předchůdců a přestože ty vztahy se redukovaly na vztahy mezi Spojenými Státy a Sovětským Svazem a ty dvě ostatní velmoci Francie a Británie byly postavený do autu, tak přesto se jistý duch Postupimi dochoval až do devadesátých let, až do okamžiku rozpadu Sovětského Svazu a dokonce se mi zdá že, právě v té reikarnaci světové politiky se něco z toho ducha Postupimi něco objevuje, v těch americko- čínsko- ruských vztazích objevuje i v současnosti,“ končí optimisticky Zdeněk Zbořil.

    Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.






    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑