• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Z kapitalizačného piliera švajčiarske dôchodky nečakajme

    21-7-2021 Zem & Vek 59 696 slov zprávy
     

    Ekonomická recesia spôsobená koronavírusovou pandémiou zvýšila deficit verejných financií ku klesajúcemu HDP. Súčasťou týchto financií je aj náš trojpilierový dôchodkový systém, ktorého štruktúra má svoju logiku v tom, že z prvého priebežného piliera sa vyplácajú penzie dnešných dôchodcov z odvedených sociálnych odvodov zamestnancov a zamestnávateľov, druhý pilier je založený na pravidelnom fondovom sporení budúcich dôchodcov z časti odvedených sociálnych odvodov a tretí pilier je sporivý, keď okrem sporiteľov do neho prispievajú aj zamestnávatelia.

    Náš dôchodkový systém je z rôznych dôvodov finančné neudržateľný, čoho dôkazom je, že penzie sa dnes vyplácajú aj z rôznych rezervných fondov Sociálnej poisťovne. Príčina spočíva v predlžovaní priemerného veku dožitia dôchodcov a zastropovaní veku nároku na odchod do dôchodku, či naviazanie minimálneho dôchodku na priemernú mzdu bez akýchkoľvek zásluh. Na neudržateľnosť má vplyv aj nepriaznivá demografická situácia, keďže na trh práce prichádza menej nových mladých zamestnancov. V rámci štrukturálnych zmien sa počíta aj so zásadnými zmenami v doterajšom dôchodkovom systéme tak, aby sa jeho financovanie nemuselo platiť pôžičkami zo štátneho rozpočtu a výška vyplácaných dôchodkov zabezpečila očakávanú životnú úroveň budúcich dôchodcov.

    Dôchodok z druhého piliera bez valorizácie

    V druhom dôchodkovom pilieri majú Slováci usporených okolo 11 miliárd eur, keď v ňom sporilo viac ako 1,6 milióna zamestnancov. Väčšina úspor je v garantovaných fondoch s nízkou mierou ich zhodnocovania, čo sú dlhopisové fondy a menej úspor v negarantovaných fondoch, čo sú akciové a indexové fondy, ktoré sú zhodnocované výrazne viac v závislosti od typu správcovských spoločností.

    Pri terajšom prerozdeľovaní percenta odvodov medzi prvým a druhým pilierom nasporí väčšina sporiteľov asi 100 tisíc eur, ktoré keby investovali do kúpy nehnuteľností, im pri prenájmoch prinesie viac, ako doživotná renta za 40 rokov sporenia. Potom si kladieme otázku, koľko rokov musí budúci dôchodca poberať spomínanú rentu, aby sa mu vrátila väčšina z usporených peňazí. Navyše poberanie dôchodku z druhého piliera nie je valorizovaný aspoň o dôchodkovú infláciu, čo ho v porovnaní s priebežným prvým pilierom, znevýhodňuje. Potom sa nečudujme, že tento fondový pilier nefunguje v žiadnej krajine V4 z jednoduchého dôvodu a síce neplní funkciu očakávanej stability v budúcnosti vyplácaných dôchodkov.

    Podľa všetkého môžeme aj v druhom pilieri očakávať nejaké zmeny, akými sú povinnosť vstupu do tohto piliera, možnosť rozložiť usporené peniaze do rizikovejších fondov, čo prinesie ich vyššie zhodnotenie a teda vyššie penzie. Pre poriadok si pripomeňme, že od januára tohto roku sa zvýšila sadzba príspevku na starobné dôchodkové sporenie v tomto pilieri z 5 ma 5,25 percenta z vymeriavacieho základu, ďalej sa upravil spôsob výpisu z osobného dôchodkového účtu v elektronickej podobe a tiež správcovské spoločnosti majú povinnosť zasielať sporiteľovi informáciu o dôchodkoch.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑