• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vatikánsky kardinál Becciu je súdený v prípade podvodu vo výške 350 miliónov eur

    28-7-2021 Zem & Vek 123 657 slov zprávy
     

    Rímskokatolícky kardinál, ktorý bol kedysi blízkym spojencom pápeža Františka, bol postavený pred súd vo Vatikáne. Je obvinený zo zneužitia cirkevných prostriedkov v londýnskom podniku.

    Kardinál Angelo Becciu (73) je najvyšším duchovným predstaviteľom v súčasnosti, ktorý čelí procesu za finančný trestný čin. Je obvinený z investície prostriedkov cirkvi hodnote 350 mil. EUR (299 mil. GBP; 412 mil. USD) na kúpu nehnuteľnosti v Chelsea, ktorá spôsobila obrovské straty. Sám popiera protiprávne konanie.

    Kardinála Becciu prepustil pápež v septembri, keď sa objavili správy o týchto finančných transakciách. Dvojročné vyšetrovanie odhalilo, ako Vatikán prišiel o milióny eur, vrátane darov veriacich – po zakúpení bývalého skladu Harrods na Sloane Avenue v Chelsea v roku 2014. Kardinál bol v tom čase zodpovedný za dary na sekretariáte, ktorý nakladá s vatikánskymi prostriedkami.

    Obvinenia proti nemu zahŕňajú aj presmerovanie peňazí do podnikov prevádzkovaných jeho bratmi na Sardínii, kde sa narodili. Deväť ďalších obžalovaných je tiež obvinených zo zločinov vrátane vydierania, sprenevery, prania špinavých peňazí a zneužitia právomocí.

    Špeciálna súdna sieň bola zriadené vo Vatikánskych múzeách. Nie je to obvyklá súdna sieň, pretože kvôli opatreniam proti covidu a väčšiemu počtu zúčastnených bolo treba viac miesta. Súd by mal trvať mesiace. Dve tohtoročné pojednávania – týkajúce sa technických záležitostí – budú pravdepodobne odročené na októbra. Medzi ďalších deväť obvinených patria: švajčiarsky právnik René Brülhart, ktorý v minulosti viedol vatikánsky orgán pre finančnú reguláciu, bývalý Úrad pre finančné informácie, jeho bývalý zástupca Tomasso di Ruzza, Mons. Mauro Carlino, ktorý bol osobným tajomníkom kardinála Becciu, Enrico Crasso, bývalý vatikánsky investičný manažér a Cecilia Marogna, obvinená z nákupu luxusného tovaru za prostriedky schválené kardinálom pre prácu vatikánskych spravodajských služieb, vrátane úsilia o prepustenie duchovných, ktorí sú držaní ako rukojemníci v rôznych krajinách.

    Obžalovaní akékoľvek priestupky popierajú. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody alebo pokuta, prípadne oboje. Prokuratúra tvrdí, že londýnsky maklér Gianluigi Torzi podviedol Vatikán, keď vatikánske peniaze použil na nákup akcií v budove Chelsea, ktorá sa mala zmeniť na luxusné byty. Torzi označuje obvinenia za nedorozumenie.

    V apríli pápež nariadil, aby kardinálov a biskupov obvinených zo zločinov mohli súdiť laickí sudcovia – nie kardináli, ako tomu bolo predtým. Nový šéf financií Vatikánu Juan Antonio Guerrero tvrdí, že teraz sú tieto záležitosti transparentnejšie.

    Minulý týždeň Vatikán zverejnil podrobnosti o svojich podieloch vo viac ako 4 000 nehnuteľnostiach v Taliansku a 1 120 v ďalších európskych mestách.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Vatican’s Cardinal Becciu on trial in $412m fraud case, BBC, 27.7.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑