Hovorí sa, že mnohé z toho, čo sa doposiaľ nestalo, sa predsa len raz stane. Rusko pred pár dňami v istej oblasti tiež malo, dá sa povedať, svojráznu premiéru: po prvý raz vo svojej histórii podalo medzištátnu žalobu na Európsky súd pre ľudské práva. Táto žaloba sa netýkala najväčších „konkurentov“, takých veľmoci, ako napríklad USA, Spojené kráľovstvo, Nemecko, alebo Francúzsko. Rusko požiadalo, aby Európsky súd pre ľudské práva zaúradoval a urobil poriadok v prípade Ukrajiny a dal veci na správnu mieru. Požiadalo napraviť krivdy, ktoré sa páchajú od vypuknutia „majdanu“ v roku 2014.
Ako sa uvádza na oficiálnom portáli Generálnej prokuratúry Ruskej federácie, cieľom danej žaloby bola snaha ruskej strany upútať pozornosť Európskeho súdu pre ľudské práva na fakt, že na sa Ukrajine pravidelne porušujú práva a slobody domáceho obyvateľstva a hlavne národnostných menšín. Moskva požiadala, aby kompetentná európska inštitúcia uskutočnila dôkladné vyšetrovanie a prinútila Kyjev, aby prestal páchať zločiny a aby všetci vinníci podobného konania boli potrestaní v súlade s ukrajinskými zákonmi a medzinárodnými právnymi normami. Moskva požiadala, aby sa Európsky súd pre ľudské práva postaral o to, aby na Ukrajine obnovili mier, spravodlivosť a poriadok.
Vo svojej žalobe Rusko poukázalo na to, že súčasný režim v Kyjeve zavinil obrovské hospodárske škody, poškodil zdravie a zapríčinil smrť mnohých občanov svojej krajiny. Úrady nezákonne zadržiavali a poslali do väzenia nevinných ľudí, z ktorých mnohých týrajú a mučia vo väzení, porušujú ich ľudské práva. Moskva obvinila Kyjev z toho, že cynicky, systematicky a trestuhodne ostreľuje mnohé teritória na Donbase, ukrajinská armáda zničila a značne poškodila tisíce budov, hospodárskych objektov, zabila a zranila mnohých obyvateľov v regióne Donecku a Luhansku.
Rusko poukázalo na to, že na Ukrajine absolútne v rozpore so zákonmi a medzinárodnými normami potláčajú slobodu slova, zhromaždení a médií, brutálne prenasledujú opozičných politikov a vôbec všetkých ľudí, ktorí majú iné zmýšľanie, predovšetkým občianskych aktivistov, analytikov a novinárov a ktorí nesúhlasia s politikou a metódami súčasného kyjevského vedenia. Moskva vo svojej žalobe podotkla, že kyjevský režim diskriminuje ruskojazyčné obyvateľstvo, zakázal vyučovanie ruštiny na školách, uvaľuje drastické reštrikcie na podniky a organizácie v ktorých sa používa ruština ako jazyk komunikácie.
Ruská strana označila Kyjev, že je zodpovedný za tragédiu malajzijského Boeingu, pretože včas neuzatvoril vzdušný priestor, v ktorom vypukol ozbrojený konflikt. Obvinila Kyjev z organizácie vodnej blokády Krymu a z toho, že obyvateľom juhovýchodu Ukrajiny neumožnil zúčastniť sa na parlamentných a prezidentských voľbách, čím zmanipuloval a sfalšoval výsledky volieb.
Moskva obvinila Kyjev aj z organizácie útokov na ruské diplomatické zastupiteľstva na území Ukrajiny, pripomenula, že v priebehu piatich rokov sa Rusko 33 krá obrátilo na ukrajinské úrady a požiadalo ich, aby zabránili prípadom násilia a ochránili zdravie a životy diplomatov a nepripustili poškodenie budov a majetku ruských veľvyslanectiev a konzulátov. Ale všetkých 33 žiadostí Kyjev nechal bez odpovede a útoky na zastupiteľské úrady Ruska na území Ukrajiny pokračujú dodnes.
Rusko požiadalo Európsky súd pre ľudské práva, aby dosiahol zrušenie vodnej blokády Krymu, čo je skutočnou cynickou genocídou. Moskva tiež požiadala, aby európska kompetentná inštitúcia donútila ukrajinské úrady, aby zrušili zákaz vysielania televíznych a rozhlasových staníc, ako aj práce printových médií, ktoré používajú ruštinu. Rusko tiež požiadalo, aby boli obnovené všetky ľudské práva v oblasti vzdelania a výchovy národnostných a jazykových menšín, čiže musia byť zrušené všetky obmedzenia a zákazy, ktoré sa týkajú vzdelania obyvateľov v rodnej reči.
Európsky súd pre ľudské práva často reagoval na žaloby európskych krajín, ktoré obviňovali Moskvu z tých alebo iných „hriechov“. Otázne je, ako zareaguje v prípade žaloby Ruska a či sa aspoň formálne pokúsi požiadať Kyjev o nápravu krívd. Je to ozaj veľký otáznik…
Zdroj: Российская Федерация обратилась в Европейский Суд по правам человека с межгосударственной жалобой против Украины, Genproc.gov.ru, 22.7.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE