• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Spoluzakladatel Wikipedie tvrdí, že se webová stránka změnila v hřiště pro bohaté a mocné manipulátory

    30-7-2021 Svobodné Noviny 146 915 slov zprávy
     

    Wikipedie nereflektuje relevantní názory na ožehavá témata a popisuje světonázory středolevého establishmentu, uvedl její spoluzakladatel Larry Sanger. Tato konsenzuální realita je náchylná k nekalé manipulaci ze strany mocností.


    „V zákulisí se hraje velká ošklivá složitá hra, aby články říkaly to, co někdo chce, aby říkaly,“ prohlásil Sanger a odsoudil současnou komunitní kulturu na Wikipedii. „Existují různé triky, které mohou lidé použít, aby vyhráli‘.“


    Sanger, který spolu s Jimmym Walesem spustil přední světové internetové stránky pro referenční materiály, se stal hlasitým kritikem svého duchovního dítěte. Žertovně se označil za „bývalého zakladatele“, čímž narážel jak na svou kritiku, tak na pokusy Wikipedie distancovat se od jeho osoby.


    Hovořil o tom, co považuje za problematickou změnu v internetové encyklopedii Freddieho Sayerse, moderátora pořadu Lockdown TV magazínu UnHerd.




    Dnes je Wikipedie „docela spolehlivý podnik pro establishment, ať už je hledisko jakékoli,“ řekl.









    Je to ironie, dodal, uvážíme-li, že webové stránky založila „dvojice libertariánů, kteří byli alespoň zpočátku opravdu tolerantní a otevření všem možným antiestablishmentovým názorům, které se v článcích objevily“.


    Uživatelem upravená encyklopedie měla uvádět známá fakta a významné úhly pohledu na to, jak je interpretovat. Ohledně „ožehavých témat“, ať už politických či kulturních, však nyní zřetelně posouvá pohled středolevých, zamlžuje a bagatelizuje názory jiných skupin, uvedl Sanger.


    Tento přístup je ze své podstaty chybný, protože lidem upírá právo činit v životě informovaná rozhodnutí.


    „Nechceme se nechat vodit za nos. My, jako svobodní jedinci, se chceme rozhodnout. A když to neuděláme, tak je s námi něco v nepořádku,“ vysvětloval.


    Samozřejmě existují lidé, kteří chtějí, aby jim nějaká autorita, ať už náboženský vůdce, straničtí funkcionáři nebo nějaký diktátor, řekla, co si mají myslet. A zdroj, který se takovýmto nutkáním věnuje, dělá medvědí službu, argumentoval Sanger.


    Slovo pro to je „propaganda“, když je to systematické. A právě tím se na Wikipedii zabýváme.


    Takový zdroj se také stává užitečným nástrojem pro ty, kdo chtějí manipulovat veřejným vnímáním reality ve svůj prospěch.


    Existuje celé odvětví, které monitoruje stránky Wikipedie, které jsou důležité pro jejich klienty, a tlačí vpřed jejich editování. Něco z toho jde mimo radar, protože editoři Wikipedie nemají povinnost se identifikovat a odhalovat střety zájmů.


    „Je-li povolena jen jedna verze faktů, pak to dává obrovskou motivaci bohatým a mocným lidem, aby se chopili kontroly nad věcmi, jako je Wikipedie, a upevnili tak svou moc. A to oni dělají,“ zdůraznil Sanger.


    Část problému je v záměrném spoléhání Wikipedie na sekundární zdroje, což jsou většinou mediální zprávy, které podporují obsah článků. Tyto zdroje mohou být zkreslené samy o sobě a komunita editorů Wikipedie tyto zkreslení vylučuje tím, že některé výstupy jako Daily Mail nebo Fox News vylučuje jako platné odkazy. Problém dále zhoršila rostoucí polarizace médií.


    Výsledkem je, že teď „pokud se nějaká kontroverze neobjeví v mainstreamových středolevých médiích, pak se neobjeví ani na Wikipedii,“ řekl Sanger.


    Stránka Joea Bidena se sotva zmiňuje o sporu, který se tam týká Ukrajiny a sinekury jeho syna Huntera, a odmítá to jako vykonstruovaný politický útok proti stávajícímu americkému prezidentovi.


    Sanger se domnívá, že není možné mít encyklopedii, která by uváděla všeobecně přijímaná fakta o životě a že upřímně reflektovat existující rozpory a debaty je to nejlepší, v co lze doufat.


    „Nemůžete mít ‚encyklopedii faktů‘, pokud tím myslíte něco, s čím souhlasí všichni zodpovědní badatelé zabývající se určitým tématem, protože se často stává, že mezi odborníky panují neshody ve všem možném,“ řekl.


    Problém s „konsenzuální realitou“ na Wikipedii jde daleko za politické otázky. Témata jako východní medicína (kterou server zavrhuje jako „šarlatánství“), křesťanství (které Wikipedie popisuje z liberálního akademického hlediska) nebo Covid-19 jsou tím ovlivněna, vysvětlil Sanger. Posledně jmenovaný je dobrým příkladem toho, jak se webové stránky spojily s větším motorem Velkých technologických společností, aby umlčely hlasy, které tento establishment považoval ve veřejném diskurzu za nežádoucí.


    „Existuje spousta nositelů Nobelovy ceny, význačných lékařů a tak dále, jejichž názory nejenže nejsou vítány na Wikipedii, ale jsou doslova cenzurovány na YouTube, Facebooku a Twitteru, kde jsou odstraněna videa rozhovorů s takovými lidmi, protože jsou v přímém rozporu s vyprávěním,“ řekl.


    Cenzura v Silicon Valley je znepokojivá, řekl Sanger a dodal, že se domnívá, že vládou prosazovaná neutralita v on-line platformách by byla mrazivější alternativou, neboť by se rovnala vládní cenzuře.


    Někdo by mohl namítnout, že vlády jednoduše přenášejí svou cenzuru na soukromé společnosti, které nepodléhají omezením svobody slova jako první dodatek ústavy.


    Bílý dům také přiznal, že ohlašuje „problematické příspěvky na Facebook, které šíří dezinformace“.


    Sanger doufá, že snaha o decentralizaci internetu, která by jej přiblížila svobodnému duchu doby pavučin Divokého západu, by pomohla čelit tomuto tlaku na umlčení disentu.


    Před několika lety navrhl „Deklaraci digitální nezávislosti“, která by uživatelům internetu poskytla soubor práv na svobodu projevu, soukromí a bezpečnost a zkrotila by korporátní kontrolu veřejných prostor na internetu.









    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑