Giuseppe De Donno si údajne 27. júla 2021 vzal život. Zomrel vo veku 54 rokov.
Ide o lekára, ktorý ako prvý začal liečiť covid transfúziou hyperimunitnou plazmou. Tú získal z krvi pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, v dôsledku čoho krv obsahovala protilátky na toto ochorenie. Spolupracoval s Massimom Franchinim, vedúcim imunológie a transfúzie v Carlo Poma.
Dr. De Donno pracoval v nemocnici Poma v Mantove ako primár pneumológie. Myšlienka liečenia pacientov transfúziami bola geniálna. Týmto spôsobom zachránil mnoho životov. Minulú jar, keď bol najvyšší stupeň zdravotnej pohotovosti sa spomínaná terapia javila ako jediná úspešná zbraň proti koronavírusu. Avšak nie každý z lekárskej obce bol o tom presvedčený. De Donno tlak oponentov vydržal a podarilo sa mu experimentovať s touto metódou na Univerzite v Pavii. Za krátky čas sa stal najznámejším primárom v celom Taliansku.
Napriek tomu musel čeliť útokom na svoju osobu zo strany masmédií, zdravotníckych a politických inštitúcií, ktoré vyvolávali rôzne kontroverzie. „Oficiálna medicína“ nakoniec túto liečbu neuznala za vhodnú liečbu covidu napriek tomu, že sa mnohí pacienti uzdravili práve vďaka nej.
Projekt bol prerušený. Samotný primár začal pátrať po darcoch, ktorým bolo poslané oznámenie o prerušení projektu z dôvodu problémov. Označil ich ako „byrokratické“. Okolo hyperimunitnej plazmy zavládlo v Taliansku ticho, zatiaľ čo v Spojených štátoch sa v apríli tohto roku objavila v pokynoch pre liečbu COVID-19.
Dr. De Donno dal v prvých júnových dňoch výpoveď v nemocnici v Mantove. Od 5. júla začal pôsobiť ako všeobecný lekár v meste Porto Mantovano. Okolnosti samovraždy a nálezu tela sú stále nejasné. Podľa predbežných informácií sa zdá, že sa obesil. Žil v Curtatone so svojou manželkou a dcérou. Jeho pacienti, ktorým svojou terapiou zachránil život sú prekvapení z tejto šokujúcej správy. Blízky priateľ lekára cez slzy povedal: „Giuseppe bol neobyčajný človek. Mal som tú česť stáť po jeho boku v prvej fáze koronakrízy. Vzhľadom na to, koľko úsilia investoval do svojich pacientov, história si ho zapamätá za to dobré, čo urobil.“
Bola liečba plazmou považovaná za útok proti medzinárodnej farmaceutickej lobby? Úsudok nech si spraví každý sám.
Ľuboš Hrica, žijúci v Taliansku komentoval udalosť slovami: „Jedného z dvoch lekárov, ktorí v Taliansku začali liečiť plazmou našli doma mŕtveho. Žiadny list na rozlúčku sa nenašiel. Konštatujú samovraždu, smrť sa vyšetruje. V dnešnej dobe nie je potrebná pištoľ, aby sa ťa niekto zbavil. Dnes stačí ponížiť ťa v televízii, spraviť z teba šarlatána, dehonestovať tvoju terapiu, donútiť ťa odísť z nemocnice a robiť obvodného lekára. Výsledok je taký istý. Tento lekár nielenže mal iný názor na protokol od tých zhora, pre ktorý mu vletela do nemocnice zdravotná inšpekcia, ale svojou neschválenou terapiou zachránil svojich pacientov. Asi nemal…“
„Plazmová terapia je lacná, funguje skvele, ale má jednu chybu. Nikdy neurobí z nikoho miliardára. Ja som len obyčajný lekár, nie veľký akcionár pharma spoločnosti.“ (Dr. Giuseppe De Donno)
Autorka: Diana Dvorská je blogerka
Zdroje:
1./ Giuseppe De Donno, morto a 54 anni il medico che avviò la cura anti-covid da plasma iperimmune, https://www.repubblica.it/, 27.7.2021
2./ Ľuboš Hrica, facebook, 28.7.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]