Jedním z argumentů odpůrců imigrace je ten, že Austrálie svůj problém vyřešila deportací uprchlíků do táborů na ostrovech Maru a Manus v Papui Nové Guinei nebo na Vánoční ostrovy. V Austrálii se proti tomu zvedá nevole, protože mezinárodní organizace dokázaly, že uprchlíci v těchto táborech čelí systematickému týrání. V červenci navíc vzešel platnost nový zákon, který zakazuje jakékoliv vynášení informací z táborů.
Border Force Act byl schválen 14. května s podporou konzervativců i labouristů. Od 1. července čelí dvěma letům vězení jakákoliv „pověřená osoba,“ která veřejně odhalí informace o jakémkoliv aspektu australské ochrany hranic včetně podmínek v uprchlických táborech. „Pověřenými osobami“ se myslí zaměstnanci zařízení, zdravotnici a zástupci „veřejných mezinárodních institucí,“ jejichž služba spadá pod Ministerstvo pro imigraci a ochranu hranic.
Proti tomuto zákonu se postavili australští zdravotníci a nově i Světová zdravotnická asociace (WMA). Loni v říjnu totiž tehdejší imigrační ministr Scott Morrison využil zákon proti whistleblowingu proti 10 zaměstnancům organizace Save the Children. Pracovníci organizace byli obviněni z předávání informací nestátním zaměstnancům.
V rámci australských zákonů každý, kdo se pokusí připlout do Austrálie kvůli azylu, skončí buď ve vězeňských táborech na ostrovech Nauru a Manus v Papui Nové Guinei nebo na Vánočních ostrovech. V Austrálii se nemůže usadit ani osoba, která má status uprchlíka. Tito lidé mají volbu – buď Nauru, nebo Kambodža.
Podmínky v australských táborech byly vždy předmětem cenzury. Zadržovací zařízení využívají metody, které jsou spojovány s koncentračními tábory. Pracovníci zde delají vše proto, aby ponižováním zlomili člověku ducha a potlačili jakýkoliv odpor. Úřady navíc uprchlíkům nedávají jména, ale jen „identifikační číslo.“
Podle bývalé pracovnice Save the Children Natashi Blucherové stráž tábora diktuje lidem např. kdy mohou jíst, nebo kdy se mohou osprchovat. Zaměstnanci často také vypínají vodu a obyvatelé tábora se musí pohybovat jen jistým způsobem. V neustálém vedru a přeplněných místnostech lidé trpí. Každý rok se zde několik obyvatelů pokusí o sebevraždu.
Pod záminkou zničení „pašeráckých sítí“ navíc Austrálie rozšířila námořní sledování a zpravodajské operace. Australští aktivisté tvrdí, že je to spíš záminka pro posilování australských vojenských operací v Jižním Pacifiku v rámci strategie Most do Asie amerického prezidenta Baracka Obamy.
Takže ano, Austrálie svůj uprchlický problém vyřešila systematickým týráním, potíráním whistleblowerů a vojenskou okupací.
Zdroj: RT, World Socialist WebsiteFoto: AFP Photo / Kris Aria
Podpořte WertyzReport!
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj