Európski politici, analytici a média horúčkovito diskutujú o plynovode Severný prúd-2, ktorý je už fakticky na 99 percent dobudovaný a onedlho bude spustený do prevádzky. Oponentov a podporovateľov plynovodu je v Európskej únie takmer rovnaký počet. Niektoré členské krajiny EÚ, ako napríklad tri pobaltské štáty a Poľsko, ako aj „mimobruselské“ Spojené kráľovstvo, Ukrajina a niektoré iné, stále žiadajú potrestanie Moskvy, plynovod označujú za hybridnú zbraň, agresiu, prostriedok pre nátlak a pod.
Prakticky jednoznačný postoj voči Severnému prúdu-2 majú v Spojených štátoch, pre ktoré je to najväčší nepriateľ a predovšetkým konkurent, totálne ohrozujúci biznis domácich plynových spoločností. Spustenie plynovodu považujú pomaly za národnú tragédiu pre USA a v tejto súvislosti vymýšľajú nezmysly a používajú otvorené lži.
Napríklad, americký analytický portál The National Interest prezentoval „úžasnú analytiku“, neuveriteľnú konšpiračnú myšlienku, že v súboji so Spojenými štátmi Moskva používa „neznámy tajný manéver“ a robí to iba preto, aby sa jej podarilo čo najrýchlejšie spustiť do prevádzky Severný prúd-2. Autori článku miešajú realitu s výmyslami, snažiac sa vytvoriť pravdepodobný obraz, ktorému má uveriť svetová a domáca verejnosť, aby si myslela, že Rusko je ozaj agresor a pripravuje nekalé projekty.
Na slávneho Andersena si tak trochu vo svojom článku na portáli The National Interest zahrala analytička Diane Francisová. Úplne vážne sa domnieva, že krátko po tom, ako sa súčasný šéf Oválnej pracovne Joe Biden rozhodol, že už stačilo uvaľovať sankcie na spoločnosti, ktoré sa zúčastňujú na výstavbe Severného prúdu-2 a hlavne na firmy z Nemecka, ktoré navyše spolu s Ruskom budú zodpovedať za prevádzku „plynovej rúry“, Rusko údajne znížilo rozsah dodávok plynu cez ukrajinské územie ako aj zásoby plynu a navyše zvýšilo jeho cenu.
Diane Francisová tvrdí, že tento „manéver“ bol uskutočnený preto, aby sa podarilo urobiť nátlak na nemeckú vládu a aby Berlín operatívne schválil spustenie plynovodu do prevádzky. Analytička portálu The National Interest vyzvala Washington, aby urobil všetko možné a aby nepripustil spustenie Severného prúdu-2. To by potom znamenalo, že Moskva nebude mať nástroj, prostredníctvom ktorého by mohla robiť nátlak na Nemecko. Táto výzva je však dosť oneskorená: plynovod už onedlho bude spustený do prevádzky a nik tomu nedokáže zabrániť.
Diane Francisová sa pohráva s faktami, mieša ich s výmyslami a vytvára nepravdivú frašku, zavádzajúc a klamúc verejnosť. Pripomína, že Gazprom od mája odmieta rezerváciu rozsahu kapacity pre tranzit cez Ukrajiny. „Zabúda“ však poukázať na istú „maličkosť“: Rusko nemení a nemieni meniť rozsah dodávok plynu do EÚ cez ukrajinské územie, tieto podmienky zmluvy splní na sto percent.
Avšak Gazprom nechce rezervovať rozsah dodatočných dodávok plynu na územie Ukrajiny, ktoré nie sú v zmluve. Ruský plynový gigant nechce riskovať, že Kyjev aj naďalej bude kradnúť časť, cez ukrajinské územie dodávaného plynu, čo robil už veľa krát, alebo vydierať Moskvu, v čom pokračuje takmer neustále. Na kapacity, určené pre Európsku úniu, sa Kyjev neodváži siahnuť: v opačnom prípade bude nasledovať tvrdá reakcia EÚ. Moskva zachová rozsah dodávok do EÚ, nechce zatiaľ podpisovať žiadne samostatné dohody s Kyjevom, keď sa ten správa mimoriadne nepriateľsky. Ale práve tieto „maličkosti“ Diane Francisová vo svojom článku „náhodou“ neuvádza…
Európske a ruské média stále častejšie poukazujú na to, že Európska únia „prekvapivo“ nechce sankcionovať Severný prúd-2, pretože reštrikcie v prvom rade nezasiahnu Rusko, ale oveľa citlivejšie Nemecko. Poukazujú aj na to, že Washington je tiež oveľa opatrnejší vo svojej sankčnej politike voči Rusku a Severnému prúdu-2, pretože si nechce definitívne pokaziť vzťahy s Nemeckom. Prirodzene, v Bielom dome sa budú snažiť poškodiť tento plynovod aj po spustení do prevádzky: možno „diplomatickejšími“ metódami, ale predsa – veď je to najväčší konkurent pre amerických dodávateľov plynu.
Zdroj: Will Angela Merkel’s Legacy Be Defined By Nord Stream 2?, The National Interest, 29.7.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE