Řecko nesplnilo ultimátum Měnového fondu. A blíží se kyperské ECB ultimátum. Jsou skutečně ve velké bryndě. Nelze dělat, že to není vážné.Toto je první novodobé nedodržení závazku vůči Měnovému fondu. Opravdu je to problém. A jeho důsledkem bude smrštění kreditu, který byl poskytnut řeckým podnikům. Bude to znamenat, že vlastně všechny akce posledních dní, včetně tohoto nedodržení,… a nenechte si namluvit, že to je problém pracovních míst… řeknu to jinak: dojde k dalšímu úpadku řecké ekonomiky. Ať se na to díváme z jakéhokoli pohledu, je to vážné.
A vlastně je pravda, že pokud Řecko zachová Euro, bude to vážné, a z krátkodobého hlediska, pokud Euro opustí, bude to vážné rovněž. Otázkou je, kde bude Řecku lépe po dvou letech. Na straně Řeků bych volil proti Euru. Vím, že Juncker, Holland, Merkelová a ti všichni řeknou ‚když jste proti, zboří se svět a bude to katastrofa’. Ano, pokud řeknete ne, nastane krátkodobá nejistota. Týden třeba nebude na chleba, banky nemusí být několik týdnů otevřené.. jo, bude chvíli problém. Ale z dlouhodobějšího hlediska, osvobození Řecka, navrácení jeho vlastní ekonomiky, navrácení jeho úrokových sazeb, devalvace (zvyšující vývoz), to dá Řecku možnost prosperovat.
Čeho se já u Řecka obávám, je to, že pokud zachovají měnu, nedosáhnou potřebné úrovně a opravdu před našimi zraky se stanou zemí Třetího světa. V samé podstatě nelze stavět Řecko a Německo vedle sebe v rámci ekonomické a měnové unie, aniž by Řekové na tom byli jako Němci a opačně – k čemuž nikdy nedojde.
Před čtyřmi roky předseda vlády Papandreou navrhl referendum a ti bruselští rváči ho měli během 48 hodin jako řeckého předáka odstraněného. Tentokrát na referendum došlo a to je zaručeně dobře.
Je jedna věc, které se Brusel bojí – veřejný názor. A to proto, že před 10 lety, když šlo o Evropskou ústavní smlouvu, Francouzi byli proti, Holanďané také a nikdo nepochyboval, že by nesouhlasili Britové, taktéž Švédové, Němci a mnoho dalších. Toho se skutečně obávali.
Takže myslím, že z tohoto referenda vyplývá dobrá zpráva, bez ohledu na výsledek, že to ukládá novodobý precedent, který říká, že v těchto věcech je referendum přípustné. To je dobře.
Vezměme si italské výpočty, jen se koukněme na ty statistiky. Je to pro Itálii, jakožto jednu z největších evropských zemí, opravdu špatná, špatná cesta. A myslím, že jednoho dne dojde v Itálii k referendu. K tomu prostě musí dojít. Nemyslím si, že sever a jih Evropy jsou slučitelné do jednoho ekonomického kmene. Nefunguje to. A s jistotou bych předpověděl, že všechny jižní země, včetně Itálie, vystoupí z EU v řádu 5 až 10 – let.
…není tu jen Rusko, ale také Čína. Po nějakou dobu Číňané značně v Řecku investovali. A Putin samozřejmě hledá spojence. Většina lidí zapomíná, že tu máme řeckou ortodoxní církev a ruskou ortodoxní církev. Tedy je tu náboženský rozměr vztahu mezi Řeckem a Ruskem. A Řekové byli rozhodně sankcemi na Rusko znepokojeni.
Celkově musím říct, že jsme zcela neodhadli Rusko a Putina. Hrajeme hloupou hru.
Na Ukrajině, ať se nám to líbí nebo ne, byl sesazen demokratický leader. Veřejnou demonstrací a převratem. A všichni mávali vlaječkami Evropské Unie. Ukrajinu jsme postavili před to, že rozšiřujeme naše působení a že se k EU a k NATO připojí. A tento konflikt jsme provokovali.
To neznamená, že jsem kamarád s Putinem. Nepojedu s ním v létě na ryby. Ale chci tím říct, že myslím, že strategicky bychom neměli v Putinovi vidět takového nepřítele, jak ho teď vidíme. Řekl bych, vztahy s Putinem a s Assadem budou hrát roli v tom, jak v příštích letech naložíme s islámským extrémismem.